Budaj by mal na poverenom ministerstve už len pestovať mrkvu pre vegánskych medveďov.

0

Na snímke minister životného prostredia SR Ján Budaj (O¼ANO) poèas tlaèovej konferencie na tému - Envirorezort podporuje vyhlásenie Národného parku Podunajsko v Bratislave v utorok 24. januára 2023. Vznik Podunajska bude pod¾a šéfa envirorezortu zásadným prínosom pre ochranu biotopov a vodného bohatstva. Národný park by mal by pod¾a predkladate¾ov vyhlásený na území zasahujúcom do okresov Bratislava II, Bratislava IV, Bratislava V, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky. FOTO TASR - Jakub Kotian

Richard Takáč (Smer-SD) na sociálnej sieti kritizuje dočasného ministra životného prostredia Jána Budaja. Podľa neho sa tak závažná vec ako zonácia národných parkov musí pripravovať dôsledne na ministerstve. Narýchlo pripravené zonácie by si mal podľa Takáča minister odpustiť a vraj s nimi nesúhlasí nikto

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) ešte vlani predstavil plány zonácie troch národných parkov – Slovenského krasu, Veľkej Fatry a Polonín. Envirorezort bude o návrhoch zonácií rokovať s dotknutými inštitúciami. Pokračujú prípravy zonácie aj ďalších národných parkov. Budajovým cieľom je mať do konca tohto roka spravené zonácie všetkých národných parkov.

„Nikde nebudeme zvyšovať ochranu nad rámec súčasného stavu bez dohody s občanmi a neštátnymi vlastníkmi,” deklaroval Budaj s tým, že túto zásadu budú uplatňovať do ukončenia zonácie národných parkov.

Slovenský kras má v súčasnosti štyri percentá v bezzásahovej zóne, po zonácii by to podľa návrhu malo byť 24 percent. Poloniny majú aktuálne deväť percent a envirorezort by chcel dosiahnuť 46 percent bezzásahovosti. Národný park Veľká Fatra má 21 percent v bezzásahovom režime a ministerstvo podľa Budaja chce dosiahnuť 41 percent, do ďalších desiatich rokoch by to malo byť viac ako 50 percent. „Je to obrovské zvýšenie ich vodozádržnej schopnosti. Drevo, ktoré nebudeme spaľovať a odvážať z lesov bude našou garanciou, že ďalšie roky nebude Slovensko vysychať,” podotkol Budaj. Vo Veľkej Fatre chcú predovšetkým obnoviť ekosystémy, zachovať pralesové zvyšky a zlepšiť biotopy výskytu hlucháňa hôrneho.

K zonácii národných parkov sa prostredníctvom sociálnej sieti vyjadril poslanec Smeru-SD Richard Takáč, podľa ktorého by Budaj mal na poverenom ministerstve už len pestovať mrkvu pre vegánskych medveďov a narýchlo pripravené zonácie národných parkov, ktoré vlastne ani nie sú pripravené ministerstvom, by si mal odpustiť.

Takáč podotýka, že namiesto toho, aby envirorezort zastrešil rôzne pohľady a dopady na dané územie, Budaj to prenechá svojim kamarátom z mimovládiek. Samozrejme, potom to tak podľa poslanca aj vyzerá a navrhnutá zonácia je čisto jednostranná. „A nesúhlasí s ňou nikto,“ dodal.

Poslanec ďalej priblížil, že najnovšie viac ako polovicu územia Národného parku Veľká Fatra si „pralesáci” predstavujú ako zónu, v ktorej ľudská ruka nemôže konať.

„Bol som na niekoľkých stretnutiach s miestnymi, mnohí mi písali, diskutujem so širokou odbornou aj laickou verejnosťou. Viete si predstaviť reakcie obyvateľov, ktorí žijú v tomto prostredí a teraz sa dozvedeli, že hrozí koniec regulácie divej zveri v okolitých lesoch? Už teraz cítia jej premnoženie a zver pravidelne stretávajú v uliciach,“ priblížil.

Práve z toho dôvodu sa podľa Takáča tak závažná vec ako zonácia národných parkov musí pripravovať dôsledne na ministerstve, s informáciami všetkých zúčastnených od samospráv, lesníkov, obyvateľov a samozrejme aj ochranárov. „Minister Budaj by mal prestať tlačiť na pílu a radšej sa stretnúť s odborníkmi,” navrhuje v statuse.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *