24. novembra 2024

Toto už nie je vláda Hegera. Je to vláda Čaputovej

Zdielajte....

SLOVENSKO: Expert na politiku to povedal priamo. Rozhodne si totiž nemyslí, že súčasná vláda má byť označovaná ako vláda Eduarda Hegera (OĽANO). Ide predsa o dočasne poverenú vládu. A tú vládnutím dočasne poverila prezidentka.

Odchod druhého ministra z dočasnej poverenej vlády v priebehu dva o pol mesiaca nie je dobrá správa. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko. Aj keď zodpovednosť za výkon funkcie predsedu vlády, aj fungovanie ministerstiev financií a zdravotníctva ponesie dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO), podľa Hrabka ide v skutočnosti o vládu prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá ju dočasne poverila riadením štátu.

Odkázal na výrok ústavného súdu

Prezidentka môže podľa neho takúto vládu kedykoľvek vymeniť, nie je však isté, či môže v súlade s ústavou zrušiť poverenie aj jednotlivému členovi, ako to urobila v prípade dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Poukázal, že o takejto možnosti ústava priamo nehovorí a odkázal na výrok ústavného súdu v prípade možnosti skrátenia volebného obdobia referendom.

September je pre strany finančne výhodnejší

Vyjadrenia Lengvarského o neskúsenosti a politickej korupcii Hrabko zhodnotil tak, že ak by to v rezorte zdravotníctva naozaj fungovalo takto, mal odísť už dávno. Na margo rozhodnutia poslancov neumožniť skorší termín parlamentných volieb, Hrabko povedal, že koniec septembra je pre strany finančne výhodnejší, keďže v lete dostanú od štátu peniaze ešte za voľby v roku 2020.

Odborník neočakáva konsolidáciu politiky

Politická situácia sa však podľa neho bude ďalej komplikovať a bude pribúdať chaos na vládnej aj parlamentnej úrovni. Na otázku, či by bývalé vládne strany nemohli využiť tri mesiace naviac oproti júnovému volebnému termínu na konsolidáciu svojej politiky, Hrabko odpovedal, že mohli, ale neočakáva to.

To, čo platilo pred týždňom, už neplatí

Za typický príklad „zrážky bublín“ v dôsledku improvizácií politikov označil rozchod mimoparlamentnej strany Spolu, aktuálne premenovanej na Modrú koalíciu, s ľuďmi okolo Mikuláša Dzurindu. „Vývoj v tejto časti politického spektra ide veľmi rýchlo a mení sa každý deň. To, čo platilo pred týždňom, už neplatí,“ poznamenal.

Na pravej strane je chaos, zmätok a frmol

Tieto problémy sa však podľa neho týkajú len stredopravej časti spektra, mimoparlamentný Hlas-SD si podľa neho udržiava pozície u voličov a Smer-SD rastie. „Problémy nemá politické spektrum na ľavej strane, kde je aj Robert Fico, ale spektrum na strane opačnej. Tam je chaos, zmätok a frmol,“ uzavrel Hrabko.

ZDROJ:  E-report.sk

Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading