Orbánovo interview plné fórků o Západní politice
Orbán, když se ho ptali, co by dělal, kdyby byl na den diktátor, dal legrační odpověď.
Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán v novém interview pro švýcarský mediální kanál diskutoval o široké škále témat včetně Ukrajinské války a proč si myslí, že v tomto konfliktu nemůže vyhrát žádná strana, proč jsou pro Maďarsko Demokraté u moci v USA pohromou, a jaká krátkodobá i dlouhodobá nebezpečí masová imigrace pro Západ přináší.
Když Orbán mluvil o výsledku války na Ukrajině, tak prohlásil, že „ji vyhrát nemůže nikdo.“
„Jaderná mocnost se 140 miliony obyvatel se potýká s Ukrajinci a celé NATO se potýká s Ruskem. To z toho činí takové nebezpečí. To je patová situace, která se snadno může zvrhnout do světové války,“ řekl.
Orbán poukázal, že podle ukrajinského náměstka ministra zahraničí je jediným přijatelným kompromisem porážka Ruska, načež zdůraznil vysoké sázky v této válce, jaké to pro Evropu a svět představuje.
Orbán vzpomínal, že dva týdny před vypuknutím této války se naposledy v Moskvě setkal s Putinem, kde mu ruský prezident řekl, že členství Maďarska v NATO není problém, ten představuje jen Ukrajina a Gruzie.
„Putinovým problémem jsou americké raketové základy už zřízené v Rumunsku a Polsku stejně jako možná expanze NATO na Ukrajinu a do Gruzie, aby se zbraně umístily i tam,“ řekl Orbán. „Američané navíc zrušili i důležité dohody o odzbrojování. Proto Putin už v noci nemůže v klidu spát.“
Dodal: „Chápu, co Putin říkal, ale neakceptuji, co udělal.“
Maďarský ministerský předseda během interview také vysvětlil, že „Rusko není jiná civilizace,“ kde evropské politické normy nefungují, kdy říkal: „Je jedno, jestli ho máme rádi nebo ne. Musíme najít způsob, jak spolu žít s tak velkou, nebezpečnou mocností s Ruskem jako svým sousedem.“
Co když Rusko prohraje?
Když se Orbána ptali na možnost, že Rusko tu válku prohraje, tak řekl, že si nechce ani představit, co by v takovém scénáři proběhlo.
„Rusko je jaderná mocnost. Byl by to geopolitický šok, potenciálně zkázonosné zemětřesení globálního rozsahu, daleko horší než kolaps Jugoslávie. Už fakt, že je takový scénář na Západě brán nalehko, svědčí o znepokojivém až děsivém odtržení od reality a o slepotě k rizikům, jaká zákonitě nesou jejich vlastní politiky,“ řekl.
Chce-li Evropa mír, tak ho v první řadě podle Orbána musí chtít. Prohlásil, že „mír začíná v srdci; odsud se musí dostat do hlavy, která pak vede ruce.“
„Takové je pořadí: Musíte po míru toužit, pak ho musíte chtít, potom ho musíte vytvořit. Teď k tomu chybí vůle, přinejmenším na Západě,“ řekl. Dodal však, že většina světa ho chce, kdy Číňané, Indové, Arabové, Turci a Brazilci výslovně podporují zastavení palby a mírová jednání.
Západ má však větší problémy včetně své vedoucí role. „Západ ztratil svou schopnost za něčím sjednotit svět. Jeho filosofická chapadla mají omezený dosah. To je nový fenomén,“ řekl Orbán.
Dodal, že ač cílem by měl být mír, musí být Evropa schopna se bránit, a poukázal, že on celou dobu od roku 2012 podporoval „Evropské NATO“.
Ministerský předseda také souhlasil s poukazem žurnalisty, že hlubší důvod evropské slabosti se nachází v Evropské unii, protože ta „boří národní státy, aniž by místo nich nasadila cokoliv funkčního.“
„EU chce ‚ještě užší unii.‘ My s tím cílem nesouhlasíme… To je příčinou patologie Evropy.“
Americká politika
Když se Orbána Weltwoche ptal, co by se mělo stát ve Spojených státech a zda se tam může politika změnit, tak jasně sdělil maďarskou zkušenost: „Když jsou ve Washingtonu Demokraté u moci, prcháme k nějaké pomoci. Ti od nás pořád chtějí, abychom se polepšili jako politici z Bruselu. Chtějí nám diktovat, jak zvládat migraci a jak učit naše děti. To je povýšenectví.“
„Jsme úspěšnou zemí a děláme něco pro Evropu. Jsme obránci hradu na kraji kontinentu. Tuto práci nám ale neuznávají. Proto se těšíme, až se zpět k moci dostanou naši republikánští přátelé,“ řekl Orbán.
Jak už Remix News referoval, tak Bidenova administrativa napumpovala miliony dolarů do médií levicové opozice, což je jasný příklad vměšování do maďarských domácích médií. Navíc maďarská domácí zpravodajská služba vydala zprávu líčící, jak maďarské opoziční politické strany před loňskými dubnovými volbami dostaly miliony dolarů financování „černými fondy“ ze Spojených států. Biden také před prezidentskými volbami 2020 Maďarsko označil za „totalitní režim.“
Orbán je znám svými dlouhodobě vřelými vztahy s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a řekl, že Trump sice není poslední nadějí světa na mír, „je ale nadějí.“ Trump se v poslední době hlasitě vyjadřoval o hrozbě jaderné války a také vyzval k mírovému řešení s Ruskem, kdy říkal, že on, kdyby byl ještě v úřadu, tak by tu válku rychle ukončil. Orbán zjevně s takovýmto hodnocením souhlasí, když při interview s Weltwoche řekl, že Trumpovi by se „nejspíš podařilo“ dosáhnout míru během pár týdnů.
Globalizace a Maďarsko
Maďarsko je zemí značně závisící na svobodném obchodu, Orbán ale poukazuje, že světový business a politická elita už nemá zájem jen čistě o business.
„Kazatelé globalizace a volného obchodu, kteří se každoročně schází na Světovém ekonomickém fóru v Davosu,“ mají nové evangelium: „Uznání takové globalizace,“ v níž „my jsme dobří a oni jsou zlí.“
Tento nový přístup třídění zemí podle toho, zda se podvolují Západnímu liberálnímu řádu, představuje pro Maďarsko značné nebezpečí. Rovněž poukázal, že úplné odcizení od Ruska a sankce na něj by poškodilo nejen Maďarsko, ale i další evropské země.
„Jsme exportně orientovanou zemí. 85 procent našeho hrubého domácího produktu jde na export. Máme s Východem významné kulturní a ekonomické vztahy. Tohle přeskupit by bylo pro Maďarsko fatální, myslím ale, že i pro Německo,“ řekl.
Maďarsko touží po švýcarské výsadě
Když se ministerský předseda vrátil k řeči o Švýcarku, tak řekl, že tato alpská země jedná tak, „jak chce, ale je izolovaná,“ na což Orbán pohlíží jako příklad k následování pro celý svět.
„Takže zachování své vlastní identity nutně nevede k provincialismu. Švýcarsko je důležitým pozitivním příkladem,“ řekl Viktor Orbán, který zašel až tak daleko, že prohlásil, kdyby bylo zeměpisně Maďarsko tam, kde Švýcarsko, tak „bychom byli také neutrální.“
„To je švýcarský luxus. U nás by to ale nešlo,“ řekl.
Krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé náklady migrace
Ministerský předseda se vyjádřil též k migraci, kdy tento problém rozdělil do různých časových období.
Krátkodobě je největší nebezpečí spojené s nekontrolovanou migrací to, že země zažijí zhoršování veřejné bezpečnosti a terorismus. Orbán poukazoval na data o zločinnosti z dlouhé řady zemí včetně Německa, Rakouska, Španělska, Francie, Švédska a Švýcarska.
Ze střednědobého hlediska označil za největší hrozbu „ekonomické ztráty“ u zemí jako Německo, které utrácí desítky miliard na integraci, bydlení a sociální dávky, o čemž existuje také spousta dat podporujících jeho názor.
Poukázal však, že tím největším dlouhodobým nebezpečím je demografická transformace, která probíhá napříč Západem: „Když lidé už nepoznávají svoji vlastní zemi, když ztratí svoji vlastní vlast.“
Genderová ideologie
Orbán se také zabýval tématem genderové ideologie, která čím dál více dominuje v Západním diskursu. Řekl, že největší nebezpečí nesené genderovou ideologií je skutečnost, že děti mezi 14 až 18 musí „vyrůst do takového světa.“
„V tomto období by se měla jejich identita posilovat a ne oslabovat a destabilizovat, jak to genderová ideologie dělá. Ruinují naše děti. Neodvolatelně, nezvratně. Nemají žádné právo to dělat,“ řekl.
EU Maďarsko za jeho postoj k této záležitosti kritizovala a za jeho zákon na ochranu dětí, který ve výuce zakazuje sexualizovaná LGBT témata.
Diktátorem na den
Weltwoche se odkazoval na dobu, kdy bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker k Orbánovi v okamžiku zachyceném na kameru řekl: „Tady přijel diktátor.“
Když se maďarského ministerského předsedy zeptal žurnalista, co by dělal, kdyby se opravdu na den stal „diktátorem Unie“, tak Orbán odpověděl: „Udělal bych to, co by rád udělal i Juncker: Opil bych se. Naštěstí taková možnost není.“
Juncker byl svou láskou k nalévání se alkoholem neblaze proslulý a podle Spiegelu: „Snad každý žurnalista v Bruselu měl nějaký fór, jaký si s kolegy povídal o přehnaném Junckerovu popíjení nebo o tom, jak smrděl chlastem. Ale pochybnosti o tom, zda je předseda komise způsobilý pro své povinnosti, se mezi veřejnost sotva dostávaly.“
Návrat národního státu k moci
Orbán řekl, že mnoho problémů, s nimiž se EU potýká, má co dělat s tím, že Brusel uchvacuje čím dál více a více pravomocí od národních států. Maďarský vůdce se uchýlil k tvrzení, že existuje dobře napsaný návod od bývalého bavorského ministerského předsedy Edmunda Stoibera, v němž Stoiber popisuje, jak by se dala EU reorganizovat na bázi subsidiarity.
„Není to znalost, co jim chybí, ale jsou to úmysly,“ řekl Orbán s poukazem na nutnost, aby se „všechny pravomoci, které si EU přisvojuje bez autorizace členských států, musely vrátit k členským státům.“
AUTOR: JOHN CODY