„Európa trpí vojnovou psychózou, ale globálna väčšina chce mier.“ Konštatoval premiér Orbán a spoločne s tureckým prezidentom Erdoganom vyzvali na diplomatické rokovanie o mieri
MAĎARSKO: Maďarský ministerský predseda Viktor Orbán rokoval s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom na summite Turkickej rady v Ankare.
Európa trpí vojnovou psychózou, kontinent sa zo dňa na deň ženie do vojny, vyhlásil vo štvrtok v súvislosti s vojnou na Ukrajine predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na summite Turkickej rady v Ankare. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Podľa Orbána je dôležité, aby v tejto situácii bolo počuť hlas mieru, a je tiež dôležité dať jasne najavo, že globálna väčšina chce mier. Maďarský premiér sa členom rady poďakoval, že „posilňujú hlas mieru“.
Poďakoval sa aj tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý zohral úspešnú úlohu v sprostredkovaní medzi bojujúcimi stranami a požiadal ho, aby vo svojom úsilí pokračoval aj v budúcnosti.
Hlavnou témou summitu Turkickej rady je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení. Jeho zvolanie inicioval azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan; Maďarsko má štatút pozorovateľa.
„Pre Maďarsko je najdôležitejšia záchrana ľudských životov, preto presadzujeme, aby čo najskôr bolo prímerie a aby sa čo najskôr začali mierové rokovania,“ dodal predseda maďarskej vlády.
Orbán a Erdogan: Na Ukrajine treba dosiahnuť mier diplomatickou cestou
Maďarsko je priamym susedom vojnou zmietanej Ukrajiny a Turecko s ňou cez more tiež susedí, preto majú obe krajiny záujem na čo najskoršom spravodlivom mieri. Zaznelo to vo štvrtok v Ankare na dvojstrannom rokovaní predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom na pôde mimoriadneho summitu Turkickej rady.
Mier je podľa Orbána i Erdogana potrebné dosiahnuť diplomatickou cestou. V každom prípade sa treba vyhnúť vstupu do vojny a jej eskalácii, zhodli sa obaja politici.
Erdogan sa podľa Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho poďakoval za solidaritu a pomoc Maďarska po zemetrasení v Turecku, pričom turecký prezident vyzdvihol hrdinskú prácu maďarských pátracích a záchranných tímov.
Orbán požiadal Erdogana, aby jeho krajina bola aj naďalej spoľahlivým partnerom v tranzite zemného plynu smerujúceho z východu, pretože ten je kľúčovým pre maďarskú energetickú bezpečnosť.
Hlavnou témou summitu Turkickej rady je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení. Jeho zvolanie inicioval azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan; Maďarsko má štatút pozorovateľa.