SLOVENSKÝ PARLAMENT ZABLOKOVAL TIKTOK, ktorý je oveľa menej nebezpečný, než Facebook, Google či Whatsapp. TRESTUHODNÁ POLITICKÁ CENZÚRA, ZÁKAZY A BLOKÁCIA SA MNOŽÍ

SLOVENSKO: Informačné systémy slovenského parlamentu začali na služobných zariadeniach blokovať čínsku aplikáciu TikTok. V piatok o tom informoval Denník N s odvolaním sa na vedúceho kancelárie slovenského parlamentu Daniela Guspana.
Zamestnanci majú zakázané používanie aplikácie TikTok, rovnaký postup Guspan odporučil aj poslancom a ich asistentom.
Vedúci kancelárie sa pritom odvoláva na vyjadrenie medzinárodných bezpečnostných autorít, ktoré označili TikTok za významné riziko v oblasti kybernetickej bezpečnosti av oblasti kyberšpionáže.
TikTok totiž zbiera neprimerané množstvo informácií zo zariadení, na ktorých je prevádzkovaný.
„Množstvo, spôsob a typ údajov, ktoré sú zbierané, nezodpovedá primárnemu určeniu aplikácie ako sociálnej siete a môžu byť použité na cielený kybernetický útok na konkrétne osoby, ich väzby, zariadenia a iné aktíva, ktoré osoba používa pri práci s elektronickými komunikačnými prostriedkami,“ uviedol Guspan v liste poslancom.
Slovenský parlament preto zamedzil inštalácii a používaniu aplikácií, ktoré sú považované za bezpečnostnú hrozbu, na zariadeniach parlamentu, blokuje sieťovú komunikáciu takýchto aplikácií v počítačovej sieti parlamentu a jeho informačné systémy začali zisťovať pokusy o inštaláciu TikToku na parlamentné zariadenia.
Zákazy sa množia
Kvôli obavám, že by TikTok mohol odovzdávať informácie čínskej vláde, zakázali používanie tejto aplikácie na služobných mobiloch štátne úrady v Severnej Amerike a Európe.
Podobný krok urobili aj české ministerstvá. Na začiatku marca český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) vydal varovanie pred čínskym programom.
„K vydaniu varovania som pristúpil na základe komplexnej analýzy informácií o aplikácii TikTok, ktoré sme získali ako z verejných zdrojov, tak od našich spojencov,“ vyhlásil riaditeľ NÚKIB Lukáš Kintr.
Sme presvedčení, že zákazy boli založené na mylných predstavách a sú motivované širšou geopolitikou.
hovorca TikToku
„Množstvo zbieraných dát a nakladanie s nimi v kombinácii s právnym prostredím v Číne a rastúcim počtom užívateľov v Českej republike nám nedáva inú možnosť ako označiť TikTok za bezpečnostnú hrozbu,“ dodal.
Varovanie sa pritom týka aj širokej verejnosti.
„Varovanie nerozlišuje medzi užívateľmi zo štátneho a súkromného sektora. Hlavné je pre mňa to, či by ohrozenie konkrétneho systému mohlo mať negatívny vplyv na fungovanie Českej republiky a bezpečie každého z nás,“ doplnil Kintr.
Spoločnosť ByteDance, ktorá za TikTokom stojí, všetky obvinenia ale opakovane odmieta.
„Sme presvedčení, že zákazy boli založené na mylných predstavách a sú motivované širšou geopolitikou, v ktorej TikTok ani naše milióny užívateľov nehrajú žiadnu rolu,“ reagoval hovorca TikToku.