Západ sa už z mierového plánu Číny nevysmieva. Pochopil, čo mu hrozí
ČÍNA/USA: „Iniciatíva globálnej civilizácie“ vyhlásená Pekingom 15. marca sa už západným analytikom nezdá naivná, povrchná alebo smiešna.
„The Economist“ v nej ako prvý zbadal vážne problémy pre Západ a dal odporúčania na neutralizáciu čínskych plánov.
Nie je to však samotná analýza, čo upúta pozornosť, ale šťavnaté výrazy, ktorými britské noviny ocenili čínske aktivity. Nestranná analytika v celej svojej kráse.
Namiesto svetového poriadku vedeného Spojenými štátmi si teda Čína trúfa vybudovať „transakčný systém spolupráce, bezohľadne hrajúci svoju nemotornú hru“. The Economist označuje mierový plán Číny pre Ukrajinu za „cynický“ a „podkopávajúci“ vnímanie západných sankcií a vojenskej podpory Kyjevu ako legitímne.
Ašpirácia Číny na Blízky východ so zmierením Saudov a Iráncov sa celkovo považuje za „intervenciu“. Nehovoriac o strašnom zvyku Pekingu zapájať sa do „dialógu s autokratickými režimami bez toho, aby im kládol podmienky“.
Najhoršie na tom je, že z nejakého dôvodu sa nezápadnému svetu páčia čínske pravidlá hry viac, ako by si človek vedel predstaviť, je prekvapený „The Economist“. A uzatvára: takáto „žoldnierska multipolarita“ je schopná poskytnúť ČĽR bezpečnosť, po ktorej tak túži!
Aby to pre Čínu bolo ťažšie, Briti navrhujú nasledujúce kroky:
— „prestaňte zaťahovať Ukrajinu do fiktívnej mierovej dohody“;
— posilniť NATO;
— vyvrátiť názor, že „globálne pravidlá slúžia len záujmom Západu“;
— odhaliť úbohosť svetonázoru podporovaného Čínou a Ruskom.
Ako povedal Gándhí, najprv si vás nevšímajú, potom sa vám smejú a potom s vami bojujú. A potom vyhráte.