20. mája 2024

PREDPOVEĎ PÁDU FIALOVEJ VLÁDY: JÚN! HRA PUTINOVEJ MAČKY S AMERICKOU MYŠOU!

0

ČESKO: Včera popoludní som sa v centre Prahy chvíľku rozprával s jednou múdrou pani, ktorá k nám prišla zo zahraničia, a obaja sme sa zhodli, že vlastenci sú rozhádaní, a kým tak bude, Fiala je v bezpečí, a jeho vláde nič nehrozí. Lenže sotva od nášho rozhovoru uplynulo pár hodín, tak už včera neskoro večer začal Fialov pád vyzerať oveľa nádejnejšie. Niežeby sa vlastenci za tých pár hodín zrazu zjednotili, a myslím si, že k tomu ani nedôjde, ale ako som zistil, v júni dorazí do Česka mimoriadne husté zdraženie. Zdraženie bude dôsledkom najnovšej Hry Putinovej mačky s americkou myšou, a hlavní svetoví analytici nepochybujú, že rast cien a inflácia sa vráti do intenzií minulého leta. Vznikne tak úplne nová situácia, ktorá bude pre Fialu nebezpečná, a my dnes všetko rozoberieme, aby sa nikto na žiadnej strane českej politickej barikády nemohol vyhovárať, že sa na svoju šancu vyvolanú Putinom nedokázal včas pripraviť:

  1. Červen je dobrý měsíc na demonstrace. Je už teplo, ještě nejsou prázdniny, a méně často prší. To jsou všechno příznivé podmínky, které občany mobilizují, aby přišli před dovolenou vyjádřit nějaký svůj nesouhlas, když je něco velkého trápí. Viz. Akce Milion chvilek červen 2019.
  2. V červenci a v srpnu Češi nastartují svá vozidla a vyrážejí na dovolenou a výlety. Benzín tou dobou pravidelně zdraží, protože čerpadláři vědí, že si mohou namastit kapsu. Jejich zdražení benzínu, ale musí být akceptovatelné, aby se čeští motoristé nenaštvali, že na dovolenou nemohou kvůli přemrštěným cenám benzínu odjet.
  3. Letos v červnu  ovšem dorazí do Česka důsledek Putinova ropného šoku z počátku tohoto týdne. Ceny benzínu by se tak měly vrátit k loňským maximálním hodnotám, a vzhledem k růstu ostatních cen a všeobecné drahoty se počítá s novým růstem inflace. Lidé v Česku tak v červnu budou dvojnásob naštvaní, než byli loni v září, kdy přišli ve velkém počtu na Václavák. Jednak budou vyčerpaní letošní drahotou, jednak budou mít strach z důsledků zdražování ropy, vyvolaného Putinovou strategií hry Kočky s americkou myší, a jednak budou naštvaní, že si nemohou dovolit odjet autem na dovolenou. Tato trojkombinace událostí vytvoří mimořádně příznivé podmínky pro vlastence, aby získali většinu na svou stranu, a vynutili si minimálně větší Fialovi ústupky, než loni na podzim, když už ne rovnou nějaké změny ve vládě, či volby! Naopak Fiala má možnost a čas konečně něco pozitivního vymyslet. Kdo červnový souboj o českou duši vyhraje se uvidí. Minule na podzim bodoval Vrábel, protože byl “neznámý člověk z lidu”, který se svou demonstrací rezonoval obavy mnoha Čechů z Fialova loňského nicnedělání. Akce to byla spontánní a překvapila svým rozsahem jak samotné svolavatele, tak fialovou kumpanii,  i její křiklouny. Zaskočení svolavatelé nedokázali využít situace a na rozdíl od mistra využití podobného okamžiku Václava Havla, se místo širokého spojení, decentralizace kompetencí, nasazení na pódia a do debat vůdčích charismatických postav a proklamace jasných budoucích cílů, utopili ve vzájemných sporech jako malá koťata, a než je vyřešili, i extrémně těžkopádný byrokrat Fiala přijal opatření, která obavy Čechů zmírnila, byť za cenu obětování budoucích veřejných rozpočtů a služeb pro občany. Výsledkem loňského podzimu, tak byla jen porážka všech Čechů, kterou budou ještě dlouho splácet ze svých daní. Nyní Hra Putinovy kočky s americkou myší zopakuje nastavení podmínek, které byly rozhodující pro demonstrace loňského září.  Alea iacta est!

Hra Putinovy kočky s americkou myší a její ekonomické důsledky:

  1. USA jsou letos ve velmi prekérní situaci. Jejich strategické zásoby ropy jsou na nejnižší úrovni od roku 1984. A politika Bidenovy administrativy současně zdražila americké energie do neúnosných výšek, a současně zmasakrovala americkou těžbu a dobývání energií, včetně ropy. USA jsou tak letos nečekaně výrazněji závislé na dodávkách energií od Putinových spojenců, než v předchozích letech. Situace byla do budoucna už tak nebezpečná, že Biden, navzdory svým předvolebním slibům, začal minulý týden masivně prodávat nové těžební koncese na dobývání ropy a plynu ve federálních vodách na Aljašce i v Mexickém zálivu. US Green Deal se tak sice definitivně rozpustil v nových ropných výparech, a byl přebit potřebou získat prodejem koncesí aspoň nějaký ten dolar do věčně prázdné americké státní kasy. Ale než začnou ropa a plyn z nových vrtů proudit Američanům do nádrží, ještě nějaký ten rok potrvá.
  2. Díky vyčerpání strategických zásob ropy, USA už nemohou, tak jako na loni, výprodejem zásob snižovat cenu ropy na světovém trhu! Podívejte se na graf v předchozím odkaze a pochopíte, jak hluboko už USA loni v souboji s Putinem klesly. Zvyšování ceny ropy vyvolává další inflaci, ta vyvolává růst úroků, a ten vyvolává krachy, propouštění, hospodářskou krizi a všeobecné zdražování všeho, včetně potravin.
  3. O víkendu OPEC, BRIC a další Putinovi noví spojenci, včetně Putina samotného koordinovaně snížili těžbu ropy, aby její cenu pozvedli na 100 USD za barel – tedy na spodní hranu loňské nejvyšší úrovně, kterou se výprodeji zásob USA podařilo v druhé polovině roku srazit pod 80 USD. Cílem operace je jednak naplnit státní kasy členů nové koalice, jednak dát najevo Washingtonu, že už není tím, kdo ceny určuje, a jednak potrestat EU za její vzpurnost. Brusel tak bude inflací donucen zvýšit úroky, a tím prohloubit ekonomickou stagnaci, a vyvolat hněv zadlužených jižních států EU, kterým se razantně prodraží jejich splátky dluhů! V EU začnou značné turbulence mezi Portugalskem, Španělskem, Řeckem, Itálií, Kyprem, a Francií, a na druhé straně Německem, Rakouskem, Holandskem, Švédskem a Dánskem. Jižní země se začnou dožadovat ukončení režimů sankcí proti Rusku, a Německo se k nim přidá v otázkách větší spolupráce s Čínou.
  4. Podle Goldman Sach se cena na konci letošního roku bude pohybovat na úrovni 95 USD za barel. Podle Jorge Leóna, viceprezidenta Rystad Energy, bude trvat asi dva měsíce, do června, než se rozhodnutí OPEC o snížení těžby promítne do reálné ekonomiky, neboť současné ceny ropy se tou dobou teprve promítnou v cenách ropných produktů.
  5. Japonsko přestalo dodržovat sankční limity na ceny ruské ropy, a dováží ji letos za 70 USD za barel ze Sachalinu. Japonsku si tuto výjimku vyjednalo s Washingtonem z důvodů národní bezpečnosti! Opět tak vidíte, že co mohou ekonomicky nejvyspělejší spojenci USA, nesmí východoevropské země. A nebo mají jejich vládcové tak dlouhé vedení, že je to ani nenapadne!
  6. Rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural jsou dlouhodobé. Ruská ropa je méně kvalitní, proto se pravidelně prodává se slevou 2 až 7 dolarů za barel. Sleva je tím vyšší, čím více iránské sankciované ropy proudí na světový trh. Tzv. Sankční cena ruské ropy na 60 USD za barel měla její cenu udržet o 15 až 20 USD levnější než je obvyklé pro cenu Brent. Vzhledem k vysokým nákladům na těžbu USA břidlicové ropy (56 USD), je pro Rusy zisk z ceny 60 USD, adekvátní zisku US z ceny 90-100 USD. Ne  náhodou Biden tento týden dražil vrty v Mexickém zálivu a na Aljašce, USA naléhavě do budoucna potřebují těžbu levné ropy!
  7.  Biden před pár dny převzal starou republikánskou politiku Drill baby, drill zaměřenou na podporu těžby a využívání ropy a plynu. Se zákazem aut na spalovací motor tak je v USA nejspíš definitivně amen. Brusel a jeho různí zemští lokajové a poskoci, tak už jsou jen světu pro smích a Čechům i Slovákům ke vzteku!

Prognóza nejbližšího vývoje na české politické scéně:

Mezi všemi politickými subjekty nejspíš už letos v létě vypuknou tahanice a rozepře o volební kandidátky na rok 2024. Malé strany a různí lovci funkcí z obou stran české politické barikády se budou snažit získat bidlo v Europarlamentu, které je exkluzivně dobře honorované, a díky specifice nízké volební účasti při euro-volbách a celostátní kandidátce lépe dosažitelné při absenci profesionální volební organizace a milionů ve fondech. Vládní koalice se možná nedokáže domluvit stejně dobře jako v parlamentních volbách, a navíc se ukazuje, že i někteří nezávislí příznivci Bruselu a fialové party už mají tendenci si urvat své bidlo za každou cenu. Pokud se rvou mezi sebou už i Fialoví, mezi vlastenci lze očekávat vypuknutí mnohem divočejších soubojů. Těžit z této situace může hlavně v záloze číhající ČSSD, která může vlastence vysávat sociálními tématy a fialové proevropskými postoji. Fialoví mají ne nadarmo panickou hrůzu z toho, že se “pravověrný” Šmarda objevil po boku “vlastenců” na tribuně odborářské demonstrace. Co kdyby se v ČSSD objevil nějaký charizmatický politik, či politička!? To by mohlo fialovou koalu zbavit dominance. V ČSSD to ovšem vře, a vypadá to na propuknutí doslova vyhlazovacího souboje o vedení strany. Jak je u ČSSD obvyklé, opět jde o stranický majetek. Zajímavé bude sledovat jak bude Okamura reagovat na vzestup Rajchla, zda se oba spojí, a nebo napadnou. Rajchl má našlápnuto, protože jako jediný navrhnul nějaké demokratické protivládní akce a má nějaký plán, který aktivní část odpůrců Fialy chápe a podporuje. Vše skvěle načasované na dobu, kdy důsledky Hry Putinovy kočky s americkou myší mohou začít vyvolávat nespokojenost značné části obyvatel Česka s vládní politikou. Asi ne náhodou Marián Jurečka (KDÚ-ČSL) už stáhnul na neurčito svoji ohlašovanou penzijní reformu. Řekl bych, že nás čeká horké léto, a pokud bude i díky jevu El Ňiňo, který se prý saze zjeví, opravdu horké, může to v Evropě vyvolat zvýšenou spotřebu elektřiny na klimatizování a tím odsávat plnění zásobníků plynem na zimu. Byla-li teplá zima darem z nebes, může se stát horké léto jejím opakem!

Mějte se krásně, a staňte se politiky. Je lepší se o post politika porvat, než jej přenechat bez boje nějakému korytáři! Jestli něco v Česku potřebujeme jako sůl, tak to hodně nových politiků!

AUTOR:   Michael Svatoš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *