Sudetskému Landsmanschaftu sloužící pohan (t.č. premiér) Fiala: „Moc velikonočních zvyků nemáme. Já jsem z města“

0

ČESKO: Premiér Petr Fiala (ODS) o velikonoční Bílé sobotě zmínil, zda dodržuje na Velikonoce nějaké zvyky a tradice a co pro něj tyto svátky znamenají; vyzdvihl jejich duchovní rozměr. „Jsem rád, že se všechno zklidní, vytratí se politika a můžeme se věnovat rodině a svým blízkým,“ podotkl na svém twitteru.

Premiér uvedl, že je spíše městský člověk. „Já se přiznám, že moc těch velikonočních zvyků nemáme. Jsme městská rodina. Já jsem ve městě i vyrůstal, takže neprožíval jsem v dětství tak silně třeba ty folklórní tradice, jako je tomu na venkově nebo na moravském venkově. Ale pochopitelně některé zvyky se držely v Brně, třeba pomlázka mrskút, obarvená vajíčka a podobně. Ale žádné specifické zvyky v naší rodině nemáme,“ poznamenal.

Podle svých slov vnímá spíše duchovní poselství těchto svátků: „Já spíše než tady ten rozměr folklórní a těch tradic, vnímám Velikonoce v tom náboženském smyslu. Jsou to svátky ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista. Takže jsou to svátky, kde si můžeme uvědomit i utrpení, oběť, ale také tu radost a naději, která vychází ze vzkříšení. Takže pro mě Velikonoce mají i tento duchovní rozměr,“ napsal Fiala.

„A jsem rád, že jsou to dnes svátky, kdy se většinou všechno zklidní, na chvíli se tak jako vytratí z toho veřejného prostoru i politika a můžeme se věnovat rodině a svým blízkým, na to se těším i já,“ dodal premiér Fiala. Lidem následně popřál: „Přeji všem, kteří nás sledují, aby měli požehnané Velikonoce a prožili radostných několik dní se svými blízkými.“ Těm přál už i v krátkém velikonočním přání o den dříve na Velký pátek.

Pro mne mají Velikonoce duchovní rozměr, jsem rád, že se všechno zklidní a můžeme se věnovat rodině a svým blízkým. pic.twitter.com/brXVDnBuXp

— Petr Fiala (@P_Fiala) April 8, 2023

Velikonoční svátky patří k nejstarším svátkům vůbec. Jejich základní podstatou z dob předkřesťanských bylo vítání přicházejícího jara, nového vegetačního období, nebo také jisté vítězství života nad smrtí. Pro křesťany jsou Velikonoce především spojovány s tradicí o vzkříšení Ježíše Krista.

Dnešní Bílá sobota je prostřední den velikonočního tridua. Věřící si připomínají Ježíše Krista v hrobě a nočními obřady přecházejí v nedělní Boží hod velikonoční, kdy slaví jeho zmrtvýchvstání. Název Bílá sobota zřejmě pochází od bílých rouch těch, kteří v noci přijali křest. Název může mít původ i v lidových zvycích uklízet a bílit v tento den před oslavou zmrtvýchvstání.

ZDROJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *