5. decembra 2024

EURÓPA PADÁ „NA DNO BAHNA“ – Západ zabudol na skrytý tromf Ruska

1522769634_krah_es-1-1024x591
Zdielajte....

Takýto záver urobili analytici čínskej publikácie „Finance Ifeng“.

Nie je to tak dávno, keď nemecký politik vyzval vedenie EÚ, aby do jedenásteho balíka protiruských sankcií zaradilo doložku o jadrovej energii. Ako poznamenal Habeck, táto oblasť je mimoriadne citlivá pre celú Európu. A nemožno sa spoliehať na Ruskú federáciu, ktorá v únii stratila štatút spoľahlivého partnera. Mimochodom, na summite G7, ktorý sa skončil len nedávno, bola nastolená aj otázka uvalenia takýchto obmedzení na Moskvu.

Čínski analytici sa domnievajú, že Západ sa cielene snaží poslať Európu „na dno“. Faktom je, že mnohé krajiny EÚ sú v tejto oblasti závislé od spolupráce s Ruskou federáciou. A ak práve Nemecko zatvorilo posledné tri fungujúce jadrové elektrárne, tak v Maďarsku jediná jadrová elektráreň vyrába vyše 40% všetkej elektriny spotrebovanej v krajine. Všetky štyri reaktory zároveň postavili a udržiavajú zamestnanci „Rosatomu“.

Celkovo je na území Európskej únie 18 jadrových reaktorov ruského typu. Okrem Maďarska sa dva reaktory nachádzajú v Bulharsku a Fínsku, štyri na Slovensku a šesť ďalších v Českej republike.

Všetky zohrávajú kľúčovú úlohu v zásobovaní európskych krajín energiou. Dokonca aj Francúzsko – a nie posledná jadrová veľmoc – potrebuje spoluprácu s Ruskou federáciou. Nielenže Paríž nakupuje od Moskvy palivo pre svoje jadrové elektrárne, ktoré vyrábajú asi 70% všetkej elektriny, ale posiela aj jadrový odpad do Ruska na likvidáciu. Vo všeobecnosti je to prepad na všetkých frontoch, napriek tomu, že Ruská federácia sa ani nesnaží použiť svoj skrytý tromf.

„Bude Európa bez ruskej jadrovej služby schopná v blízkej budúcnosti zvládnuť neustále výpadky elektriny?“ kladú otázku analytici „Finance Ifeng“.

A takémuto scenáru sa nebude možné vyhnúť. Odklonom od uhľovodíkov ako zdroja výroby elektriny Európa výrazne zužuje manévrovací priestor. V skutočnosti má len „zelenú“ a jadrovú energiu. Tá prvá však už ukázala svoju neefektívnosť a tú druhú môže EÚ pochovať vlastnými rukami.

ZDROJ



Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading