Spoločensko-kultúrný vývoj na Slovensku. Na Bratislavskom hrade môžu návštevníci vidieť výstavu o bare Tepláreň

Dnes je posledný deň, počas ktorého môžu návštevníci Historického múzea zhliadnuť na Bratislavskom hrade výstavu s predmetmi z baru Tepláreň.
Slovenské národné múzeum – Historické múzeum na svojom webe uvádza, že „tento rok zriadilo zbierku Inklúzie,” ktorej cieľom je „pokryť dosiaľ marginalizované okruhy spoločensko-kultúrneho vývoja na Slovensku týkajúce sa komunít, hnutí a subkultúr formujúcich sa na Slovensku.”


Predmety z Teplárne sprístupnili na hrade v rámci prvej „pop-up” výstavy tejto zbierky a verejnosť ich mohla vidieť od stredy 17.5., čo bol Medzinárodný deň proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.
Ide o predmety, ktoré do zbierky daroval Roman Samotný, majiteľ kaviarne Tepláreň na Zámockej ulici. Je medzi nimi prestrelená tabuľa, ktorá stála v deň útoku pred podnikom, s nápisom „Hetero friendly“, ktorý napísala jedna z obetí útoku.
Ďalším exponátom je šiltovka s umelými kvetmi a perlami, ktorú nosil Juraj Vankulič, druhý zo zastrelených, aj počas Dúhového pridu 2022 v Bratislave. Okrem toho je súčasťou zbierky aj nápojový lístok z Teplárne, vytvorený Romanom Samotným, s nápisom „Poď žiť. Nechaj žiť.”
Ministerstvo kultúry SR do zbierky darovalo dva bannery, ktoré po teroristickom útoku na Zámockej vystavili na budove.
🤦♂️🤦♂️