4. apríla 2025

Filmový dokument Československej televízie o zverstvách Tzv. USA mierotvorcov

usa zvery
Zdielajte....

Počas vietnamskej vojny boli páchané mnohé zverstvá zo strany amerických vojakov na civilistoch a vojenských zajatcoch. Niektoré z týchto zverstiev boli zaznamenané a zverejnené, čo vyvolalo vlnu kritiky a protestov proti vojne.

Jedným z najznámejších prípadov zverstiev bolo masaker v Mỹ Lai v marci 1968, kedy americkí vojaci zabili viac ako 500 civilistov, vrátane žien a detí. Tento masaker bol zverejnený v médiách a vyvolal veľké odsúdenie nielen v USA, ale aj v celom svete.

Okrem toho boli americkí vojaci obvinení z mučenia a zneužívania väzňov vo väzniciach, ako napríklad v Abu Ghraib v Iraku. Tieto zverstvá boli zaznamenané na fotografiách a videách, ktoré boli zverejnené v médiách a vyvolali veľké odsúdenie.

Tieto zverstvá páchané vo Vietname a v iných konfliktoch ukazujú, aké hrozné môžu byť následky vojny a aké dôležité je dodržiavať medzinárodné právo a ľudské práva.

Počas vietnamskej vojny boli americké sily zapojené aj do konfliktu v Kambodži, kde boli obvinené z mnohých zverstiev a porušovania ľudských práv. Jedným z najznámejších prípadov bolo bombardovanie kambodžanskej dediny Neak Luong v roku 1973, kedy bolo zabité viac ako 100 civilistov.

Okrem toho boli americké sily obvinené z použitia chemických zbraní, ako napríklad herbicídu Agent Orange, ktorý bol použitý na odlesňovanie a zničenie plodín. Tento herbicíd spôsobil vážne zdravotné problémy u mnohých Kambodžanov a Vietnamecov, vrátane rakoviny a vrodených defektov.

Americké sily boli tiež obvinené z mučenia a zneužívania väzňov v kambodžanských väzniciach, ako napríklad v S-21, kde bolo mučených a popravených viac ako 14 000 ľudí.

Tieto zverstvá a porušovania ľudských práv v Kambodži ukazujú, aké hrozné môžu byť následky vojny a aké dôležité je dodržiavať medzinárodné právo a ľudské práva.

Počas kórejskej vojny boli americké sily zapojené do konfliktu a boli obvinené z mnohých zverstiev a porušovania ľudských práv. Jedným z najznámejších prípadov bolo masaker v Mungdungni v júli 1950, kedy bolo zabité viac ako 300 civilistov.

Okrem toho boli americké sily obvinené z použitia chemických zbraní, ako napríklad napalmu, ktorý bol použitý na zničenie miest a dedín. Tento chemický zbraň spôsobil vážne zdravotné problémy u mnohých Kórejčanov a zanechal trvalé následky na životnom prostredí.

Americké sily boli tiež obvinené z mučenia a zneužívania väzňov v kórejských väzniciach, ako napríklad v Camp 22, kde boli väznení politickí väzni a boli vystavení krutému mučeniu a popravám.

Tieto zverstvá a porušovania ľudských práv v Kórei ukazujú, aké hrozné môžu byť následky vojny a aké dôležité je dodržiavať medzinárodné právo a ľudské práva.

JNS




Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading