4. apríla 2025

Jindřich Kulhavý: Kam momentálne smeruje zrelosť Západu?

metro
Zdielajte....

Počas socializmu sme čiastočne vzhliadali k Západu a obdivovali sme jeho technický pokrok a demokraciu. Hovorili sme o Nemecku o tom, aké je dobré a porovnávali sme vtedajší Mercedes s našimi škodkami. A vedeli sme, že USA sú o 20 rokov pred obdivovaným Nemeckom. Možno to bola pravda, ale bohužiaľ to bola veľmi povrchná analýza, ale mnohí naši ľudia z nej stále žijú.

Po roku 1989 nám politici sľúbili, že čoskoro dobehneme Západ. V skutočnosti je hon na západnú životnú úroveň druhom falošnej rasy. Veľmi rýchlo sa Česi stihli usadiť v najprv použitých, neskôr aj nových BMW, Mercedesoch a audinách, začali stavať celkom pekné domy, cestovať do zaujímavých destinácií a ich dovolenka príliš nezaostáva za úrovňou zahraničných turistov. Ani väčšina našich krajanov necestuje s konzervovanými potravinami a dokáže sa finančne uvoľniť. V tomto sme už dobehli Západ, aj keď za skutočne vysokú cenu. Išlo o predaj všetkého hodnotného, vzdanie sa pozície priemyselného lídra v RVHP a tým aj v strednej a východnej Európe. Iste, Nemecku to nestačilo, ale teraz by sme mohli byť na úrovni Holandska, Belgicka alebo Švédska. Namiesto toho sme sa dostali do úlohy závislej európskej krajiny, o ktorej sami hovoríme, že je montážnym závodom a skladom Európy. Nič nevytvárame, nestaviame ani nevyrábame. Kedysi hrdý Made in Czechoslovakia vyparil svoje čaro a svet mu už nebude sedieť na zadku z českých výrobkov. S výnimkou našej elektriny, ktorú Nemecko naliehavo potrebuje a nakupuje za skvelú cenu, nemáme svetu čo ponúknuť.

Od takzvanej slobody prejavu uplynulo už 34 rokov. Nežné revolúcie a v mnohých západných krajinách, ktoré sú nám blízke, väčšina ľudí ani nevie, že existujeme a kde sme. Donedávna sa úspešné škodovky vo Francúzsku považovali za nemecké a Česká republika sa zamieňa s Čečenskom alebo Gruzínskom. Vo Veľkej Británii je to podobné a Nemci nás vidia ako svoje bývalé a budúce územie. Američania zase vnímajú Európu ako kolóniu, ku ktorej postupne pridávali ďalšie štáty s kedysi nepriateľskou Varšavskou zmluvou. Štát za štátom si privlastňujú a nakoniec sa pripravujú na Rusko. Súčasná situácia na Ukrajine je toho dôkazom a určite to nie je ruská agresia, ale obranná akcia s varovaním. Nenechajte sa zmiasť výkrikmi Seznamu, proliberálnej Pětikolky a Mirky Němcovej, Rusi vedia, čo robia a prečo. Aj keď sa takmer 80 rokov po skončení 2. svetovej vojny opäť učí vojne, miestami sa môže koktať, ale sú vysoko efektívne a už teraz musia mať USA bojujúce počas celej svojej histórie rešpekt a strach. Po prvé, z raketovej armády a jadrového arzenálu. Rusi sú navyše na čele s dostatočne silnou osobnosťou, ktorá možno s trochou úsilia dokáže udržať horúce hlavy pokojné a zároveň si uvedomiť svoju zodpovednosť voči ľudstvu. Koniec koncov, je hlavou Slovanov, a teda národa s najväčšou územnou aktivitou na svete. Aj tu Anglosasi zaostávajú.

Vráťme sa k životnej úrovni. Ten náš je niekde vo svetovom priemere, netreba o tom diskutovať. Za súčasnej vlády klesá, čo pripisujeme tomu, že štát sa predáva a kradne, takže nie je čo brať a prechádzame na život na úver. Sme blízko Grécka, ktoré napriek krásnemu moru a možnosti výrazne čerpať z histórie a cestovného ruchu skončilo v područí nemeckých bánk. Problém je v tom, že svet okolo nás sa mení a je potrebné zvážiť viac noriem. Západ manipuluje mysľami ľudí a pracuje s HDP na obyvateľa, ekonomickými grafmi a technologickými výdobytkami. USA sú už dlho vzorom pokroku. Ale je to naozaj tak? Porovnajte americké, čínske a ruské mestá. Čína urobila neuveriteľný pokrok a mení svoj stále zaostalý vidiek za mestami. Zmysel pre poriadok v Ázii je v súčasnosti mocným nástrojom a tvrdá práca je spôsob, ako sa pohnúť vpred. Okrem toho fungujú represívne sily štátu a Číňania sú pod kontrolou. Vďaka tomu sú schopní udržať určitú úroveň a poriadok aj medzi plebsom. Demokracia v Číne neexistuje, ale funguje tam inak a význam Číny pre svet je evidentný.

Rusi, na druhej strane, len stúpajú. Kontrast medzi vidiekom a mestom je zarážajúci. Demokracia je väčšia ako v Číne, ale nie taká, ktorá núti každého robiť, čo chce. Technológie z Ruska zvyčajne nie sú tak žehlené, ale sú vyrobené tak, aby odolali drsným podmienkam a liečbe. Rusi majú obrovské zásoby zdrojov, takže čo nemajú, kupujú. Odkedy sa však Putin ujal úradu, zmenil sa a jeho technologické a ekonomické spojenie s Čínou môže zaplaviť zvyšok sveta a najmä Európu. Zelenou dohodou a sankciami proti Rusku sa aj tak dostalo na pokraj sebazničenia. Pokiaľ ide o USA, najzadlženejšiu krajinu na svete, porovnajte veľké mestá a život v nich. Čína technologicky prekonala USA vďaka modernej výstavbe a poriadku. Ani Moskva a Petrohrad nezaostávajú, aj keď sú historicky staršími lokalitami. Stačí vnímať rozdiely medzi metrom v New Yorku a Moskve, jeho vzhľad a čistotu. Pridajte Londýn alebo Paríž a uvidíte, kde je väčší stupeň ľudskej inteligencie a schopnosť nesprávať sa ako prasa. Na najvyššej úrovni sa Rusi môžu zdať menej „správaní“, dojem vytvorený zámerne, skôr tvrdší a priamejší. V nižších triedach je ťažšie nájsť rozdiel medzi americkou spodinou (drogovo závislí, bezdomovci a getá rôznych národností) a ruskými roľníkmi, ktorí držia fľašu vodky, a je isté, že Spojené štáty vedú cestu, pokiaľ ide o počet problematických ľudí.

Takže tvrdiť, že svet je stále v pozícii, keď USA navždy vedú a Rusko a Čína budú pokračovať v dobiehaní, je úplne nesprávne. Bod zlomu sa blíži. Bude zaujímavé sledovať vývoj a môžeme len dúfať, že nie sme na nesprávnej strane. Alebo skôr sme pravdepodobne nenapraviteľní a prechod na vysnívaný Západ sa uskutočnil v čase, keď sa začína rúcať. Socializácia vyspelého kapitalizmu je chybou Západu. A my, bohužiaľ, s ním. Európa smeruje k úpadku a svet k vojne. Rusko neprehráva vojny. Nedovoľme teda býkom visieť na nose.

UVEREJNIL POUŽÍVATEĽ Jindřich Kulhavý

ZDROJ



Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading