13. júna 2024

Od zmluvy s Pfizerom sa nedá odstúpiť. Najbližšie roky prídu na Slovensko milióny vakcín. Takže tu ide len o biznis? Už nejde o naše zdravie?

Zdielajte

Od zmluvy s Pfizerom sa nedá odstúpiť. Najbližšie roky prídu na Slovensko milióny vakcín, Vlani dorazilo na Slovensko 5,5 milióna dávok vakcíny proti covidu. Za ostatný týždeň sa podľa údajov NCZI nechalo zaočkovať len 48 ľudí.

Takže tu ide len o biznis? Už nejde o naše zdravie?

Stámilióny eur odchádzajú zo štátneho rozpočtu do súkromnej firmy, ktorá nás tak nezištne zachraňovala. Kupujeme vakcíny, ktoré nikto nechce, lebo vraj musíme. No ale keď naozaj šlo o naše zdravie, nemohli by páni z Pfizeru urobiť pekné gesto a povedať: je po pandémii, budeme dodávať len množstvo, ktoré skutočne potrebujete?

Ale oni nie. Oni produkujú látku, ktorú nikto nechce a účtujú si nehorázne provízie. Veď ste podpísali, váš problém. A vypovedať sa to nedá.A kto z politikov berie za to zodpovednosť? Nikto.

Šokujúce je tiež to číslo. Za posledný týždeň šlo na včeličku až 48 ľudí. Kde sú všetci tí propagátori hromadného očkovania? Mali by predsa stáť v radoch a prosiť o booster, aby ostali slobodní. Hoci, čudujem sa aj tým skoro päťdesiatim, že ešte stále tento kolosálny podvod neodhalili.

Nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19 je záväzkom krajín Európskej únie, a tak usúdili, že nejde o vyhodené peniaze. Po rokovaní vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Michal Palkovič. Reagoval tak na novinársku otázku týkajúcu sa nákupu vakcín.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v stredu informoval o stanovisku k štátnemu záverečnému účtu za rok 2022. Poukázal v ňom na to, že napriek ústupu ochorenia COVID-19 sú zo štátneho rozpočtu naďalej uhrádzané ďalšie dávky vakcín.

Náklady stúpajú!

„Na skladoch je tak dnes k dispozícii viac ako šesť miliónov vakcín, ktorých počet sa bude neustále zvyšovať, a zo štátneho rozpočtu budú použité financie nielen na ich nákup, ale aj uskladnenie,“ uviedol úrad. Od decembra 2020 do februára 2023 bolo na Slovensko dodaných takmer 14,7 milióna dávok za 264 milióna eur.

Palkovič v tejto súvislosti pripomenul, že nákup vakcín bol spoločným rozhodnutím krajín EÚ. „V čase covidu bol nápor na výrobcov enormný. Vtedy sa EÚ k tomu zaviazala, aj my sme k tomu dali súhlas. Sme tým viazaní,“ uviedol. Rovnaký postoj konštatuje aj NKÚ. „Nutnosť odoberania vakcín súvisí so zmluvnými podmienkami, ktoré s výrobcami v mene členských štátov dohodla Európska komisia. Riešenie tohto vážneho problému nie je v rukách národnej vlády, tá je bez priamej možnosti ukončenia zmlúv,“ ozrejmil.

Vraj benefity

Šéf rezortu zdravotníctva zároveň dodal, že Slovensku sa v súvislosti s nákupom ďalších vakcín podarilo dohodnúť isté benefity. „Znížili sme počty dávok, ktoré budú dodané. Budú dodávané postupne, rozvrstvilo sa to na štyri roky. Dohodli sme aj nižšiu cenu,“ priblížil Palkovič. Ide podľa neho o racionálny prístup k téme aj o šetrenie peňazí.

Predseda NKÚ SR Ľubomír Andrassy sa zároveň vo veci obrátil na vedenie Európskeho dvora audítorov s podnetom na preverenie dodržiavania pravidiel zákonnosti, hospodárnosti a efektívnosti pri použití verejných financií.

ZDROJ:  NKÚ SR / Min. zdravotníctva SR/JNSPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *