Exprezident Gašparovič o americkej agentke Čaputovej: Nikdy nereagovala na problémy včas, podpisy od občanov hodila do koša!
SLOVENSKO: Ignorovanie vôle ľudu? Bývalý prezident SR Ivan Gašparovič si myslí, že prezidentka SR Zuzana Čaputová počas svojho doterajšieho pôsobenia v prezidentskom úrade urobila relatívne množstvo chýb. Vo finále podľa neho niekedy prezidentka na problémy ľudí nereagovala vôbec a keď reagovala, tak nie dostatočne včas. Spomína pri tom na Čaputovej kroky v súvislosti s dvomi petičnými akciami za referendum, či jej ústupy voči Igorovi Matovičovi (OĽANO), či Eduardovi Hegerovi (Demokrati). Za problematické považuje aj to, že sa pošepkáva, že by Čaputová úplne nemusela rešpektovať výsledky parlamentných volieb.
„Pani prezidentka podľa mňa nikdy nereagovala na problémy včas. Vždy každý problém nechala úplne vyzrieť aj keď videla, že je to zlé. Vôbec nekonala len váhala a váhala. A celá táto situácia je len preto, že neurobila v čas opatrenia, ktoré v tom čase mala urobiť zo svojej pozície. Keď v decembri padla vláda, mala okamžite rokovať so všetkými parlamentnými politickým stranami,“ uviedol Gašparovič pre Veci verejné.
Ignorovanie vôle ľudu?
Aj napriek tomu, že jedna z referendových otázok nakoniec súčasťou referenda nebola, dá sa skonštatovať, že prezidentka vyvinula značnú nadprácu, v rámci ktorej sa proaktívne snažila nájsť dôvody, pre ktoré by referendum nemusela vyhlásiť – či už prvé, alebo druhé. Vyjadrovala pritom jasný názor na dané pokusy o referendum.
„Vyše pol milióna vyzbieraných podpisov občanov nemala hodiť do koša. Ústavný súd SR aj tak jednoznačne nerozhodol,“ pripomína Gašparovič.
„Referendum je esencia demokracie. Ak chceme hovoriť o tom, že občan rozhoduje o smerovaní štátu v rámci vnútornej aj zahraničnej politiky prostredníctvom svojich volených poslancov, zakázať referendum v tejto veci je absolútny neprijateľné,“ dodal.
Poverí, alebo nepoverí Smer?
Okrem krokom, ktoré Čaputová spravila proti referendu, sa často hovorí aj o tom, že by po voľbách nemusela rešpektovať zaužívaný postup.
Víťazom volieb totižto môže byť opozičná strana Smer-SD. Ktorej priaznivcom prezidentka rozhodne nie je. Nepoverenie strany, ktorá vyhrala parlamentné voľby, by však mohlo byť považované za nerešpektovanie rozhodnutia občanov.
„Nehovorím, že sa Robertovi Ficovi na sto percent podarí zostaviť vládu. Ide však o gesto, ktoré v demokratickej spoločnosti je absolútne normálne. Týmto spôsobom sa rešpektujú výsledky demokratických parlamentných volieb,“ dodal exprezident.
ZDROJ: Veci Verejné
Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.