Šimko šokuje: Dôvod môjho odvolania? Nevymenoval som trestne stíhaného policajta do funkcie!
Šimko šokuje! Na bývalého ministra vnútra Ivana Šimka, ktorý bol v stredu odvolaný prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, mal byť vyvíjaný neakceptovateľný nátlak, aby vymenoval trestne stíhaného čurillovca Pavla Ďurku do vedúcej funkcie v rámci policajnej inšpekcie! Išlo by pritom o evidentný konflikt záujmov a snahu vyhnúť sa spravodlivosti, keďže Ďurka je vyšetrovaný práve Úradom inšpekčnej služby. Jedná sa o rovnakú situáciu, ako keby sa súdený človek chcel postaviť na čelo súdu, ktorý ho má súdiť. Ďurku si môžeme pamätať napríklad z nahrávky, na ktorej navrhol zapáliť auto vyšetrovateľke Úradu inšpekčnej služby Diane Santusovej.
„Do práce OČTK som nikdy nezasahoval“
„Do práce orgánov činných v trestnom konaní som nikdy nezasahoval a nikdy som ani nechcel. A to nielen tieto dva mesiace, ale ani keď som stál na čele tohto ministerstva v rokoch 2001 a 2002. Ale civilná kontrola nad činnosťou ozbrojených zložiek štátu patrí k fundamentom demokratického zriadenia. A zaoberám sa ňou už od roku 1990, kedy ju bolo potrebné budovať od gruntu, po skúsenostiach z komunistickej diktatúry, policajnej diktatúry,“ uviedol Šimko v stredu na tlačovej besede, ktorou reagoval na svoje vlastné odvolanie.
Šimko svojimi dvomi statusmi o potrebe kontrolovať zákonnosť postupov Hamranovej polície reagoval na tragédiu z Dubnice nad Váhom a ako sám priznáva, bol aj pod nátlakom určitých emócií. Nič to však nemení na tom, že so slovami, že polícia musí postupovať v medziach zákona, bude súhlasiť asi každý z nás. Ako aj s tým, že pokiaľ by sa určitá ozbrojená zložka stala príliš mocnou, alebo by vytvorila „kartel“ s inými ozbrojenými zložkami, predstavovala by to ohrozenie demokracie. Moc v štáte by totižto prestávala pochádzať od ľudu a volených zástupcov, ale jej zdrojom by boli zbrane a sila. Dá sa skonštatovať, že krajina, v ktorej dokáže policajný prezident zabezpečiť odvolanie konkrétneho ministra, stráca demokratickú mocenskú logiku. Je dokonca možné, že už teraz má polícia väčšiu moc, ako jej zákon ukladá, alebo ako by bolo zdravé.
Bol skutočným dôvodom Šimkovho odvolania Ďurka?
Čo je však ešte šokujúcejšie, je možný skutočný dôvod, pre ktorý začali čurillovci svoj úspešný hon na Šimka. Jedného z nich, konkrétne trestne stíhaného Pavla Ďurku, totižto odmietol vymenovať do vysokej pozície v Úrade inšpekčnej služby, ktorý ho momentálne vyšetruje. Na kauzu už pred pár dňami upozorňoval bývalý policajný prezident Tibor Gašpar (Smer-SD).
Šimko šokuje
„Skutočný dôvod, ktorý vytvoril toto napätie, bol iný. Pred asi tromi týždňami mi predložili na podpis návrh na vymenovanie trestne stíhaného policajta do vedúcej funkcie v inšpekcii. Teda v zložke, ktorej ťažiskovou úlohou je policajtov stíhať. Ja som ani nevedel, o koho ide. Len keď som opýtal, tak som túto informáciu dostal. Preto som návrh nepodpísal a pozval som k sebe povereného riaditeľa inšpekcie,“ konštatuje Šimko.
Šéf inšpekcie loboval za čurillovca, ktorého má vyšetrovať
Ten približuje aj stretnutie so šéfom inšpekcie, ktoré naznačuje, že bolo v záujme šéfa inšpekcie, aby bol Ďurka do pozície menovaný. Je potom veľmi ťažké predpokladať, že inšpekcia vyšetruje Ďurku spravodlivo, keď za neho šéf tohto úradu lobuje priamo na pôde ministerstva vnútra, resp. dokonca priamo v kancelárii ministra. „Stretli sme sa a on mi povedal, že do toho nechcú zaťahovať mňa a preto to urobia v rámci svojej pôsobnosti. Skúsil som mu vysvetliť, že problém nie je v tom, v koho pôsobnosti sa to vykoná, ale v trestnom stíhaní. Požiadal som ho, aby s tým mesiac počkal, kým sa s tým neoboznámim. Riaditeľ inšpekcie to napriek tomu urobil. Mne sa to nepáčilo, ale neodvolal som ho, lebo som mu chcel ponechať druhú šancu. Zrejme to bol dôvod všetkého, čo potom nasledovalo,“ dodal Šimko šokuje.
E-Report