12. apríla 2025

Predvolebné prieskumy a ich výpovedná hodnota. „Redaktor: a kto vás platí? Baránek: objednávateľ prieskumu. Obyčajne politická strana.“

priesfikt
Zdielajte....

Volebné preferencie. Kto koho a ako bude voliť. Kto sa dostane do parlamentu, kto ostane pred bránou pomyselného úspechu, kto bude po voľbách rozdávať karty, vráti sa Fico na piedestál, odíde Matovič do zabudnutia a KDH na smetisko dejín?

A koľko ešte otázok nám vyvstane v hlavách. Dostane sa tam tá „naša“ strana? A naopak, tú ktorej nežičíme tak tá prepadne?

Nuž na toto sú dobré predvolebné prieskumy. Jeden taký, jeden onaký. Rôzne agentúry šíria rôzne výsledky ale nie až nápadne rôzne. Líšia sa o pár percent. A pár dôležitých percent.

Keď si kupujeme výrobok tak si z obalu tak ako to predpisuje zákon prečítame všetko možné. Zloženie, výrobca, krajina pôvodu… Keď sa niekde sa o niečom píše, či vraví, tak sa tiež uvádzajú zdroje. Sita, Tasr, BBC, Reuters. A keď sa uvádzajú volebné preferencie tak tiež sa uvádza zdroj – a síce agentúra.

Pred pár rokmi na Slovensku fungovala agentúra Polis a jej majiteľ pán Baránek bol častých hosťom médií. Vtedy ešte vyhovoval verejno-právnym médiám, bol tak trochu v prúde. Neviem kedy sa to zvrtlo, možno práve po relácii ktorá mi utkvela v pamäti a RNDr. Ján Baránek vravel o práci agentúr všeobecne a o práci jeho agentúry. O.i. na otázku moderátorky čím sa živia agentúry v období medzi voľbami povedal : agentúry – a aj tá moja – si musí pred voľbami volebnými prieskumami zarobiť dosť na to aby prežila ďalšie „nevolebné“ obdobie.

Redaktor: to znamená, že vám za prieskumy platia?

Baránek: ano

Redaktor: a kto vás platí?

Baránek: objednávateľ prieskumu. Obyčajne politická strana.

Redaktor: a čo z toho má politická strana, keď na základe vášho prieskumu zistí, že jej vyhliadky sú zlé?

Baránek: nezistí, totiž strana ktorá si objednáva prieskum si zároveň objednáva a platí aj výsledok prieskumu.

Redaktor: To znamená, že vy v prieskumoch klamete?

Baránek: Nie, ani náhodou. Našou úlohou je postaviť otázky tak, aby odpovede zodpovedali tomu na základe čoho mi zostavíme rebríček ako skončia voľby. Napríklad. Prieskum si objedná SAS a chce aby skončili na úrovni cca 10 %, a naopak aby sa KDH ocitlo pod 5 %. Tak potom zvolíme otázky typu: otázka číslo jedna: volili by ste KDH ak by celoplošne zakázalo potraty? Otázka číslo dva: SAS má vo volebnom programe zníženie daní pre živnostníkov. Volili by ste túto stranu?

Atď. Vyššie uvedené je iba voľné opakovanie toho čo som počul snáď pred desiatimi rokmi. Ale: Vie si niekto predstaviť, žeby sa oznam o tom ako vyzerajú volebné preferencie začínal nasledovne: Strana PS si objednala predvolebný prieskum, zaplatila zaň jeden milión a v objednávke bolo, že chce aby jej vyšiel dvojciferný výsledok a pod hranicou 5 % aby sa ocitli tieto strany:……, a otázky pre 1500 respondentov boli nasledovné:……

Takže, to by sme inak vnímali ak by sme zistili, že napríklad taká SNS, Smer, Hlas… zaplatila za prieskum toľko a toľko.

Nuž, vyplýva mi z toho, že sú dávno preč časy, keď voliči čítali volebné programy. Dnes je jednoduchšie sa rozhodnúť podľa toho koho si neželám aby tam bol a na to je dobrý predvolebný prieskum. A tak to aj vyzerá. Sme tam kde nás strany chceli mať.

Sme v …..

Autor textu Jozef Čahy/blog Pravda

Upozornenie: Tento článok je výlučne názorom jeho autora. Články, príspevky a komentáre pod príspevkami sa nemusia zhodovať s postojmi portálu JNS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading