Magisterka Čaputová, po skončení Bezpečnostnej rady SR, predstúpila pred Slovákov, aby uviedla, že „je všetko v poriadku,“ „pevne stojí za svojim prezidentom“ a že na Roberta Fica podá trestné oznámenie
Ešte tam nie sme? Pani magisterka krátko po skončení zasadnutia Bezpečnostnej rady SR, predstúpila pred verejnosť. Aby uviedla, že „je všetko v poriadku,“ „pevne stojí za svojim prezidentom“ a že na Roberta Fica podá trestné oznámenie. Veď to, že nám tu trestne stíhaní vyšetrovatelia, ktorí podľa Zákona o štítnej službe už v nej dávno nemali byť, zatýkajú ex šéfov a šéfov najvyšších bezpečnostných zložiek, je úplne v poriadku. Pani magisterka povedala však aj ešte zaujímavejšiu vec. A práve tej sa budeme venovať v tomto komentári. Lebo fakty hovoria jasne. Buď „pozabudla,“ nežije na Slovensku, alebo je neinformovaná. Alebo?
Pani magisterka
Teda na predmetnej tlačovej konferencii vyhlásila toto: „Na odvolanie Štefana Hamrana a intervenciu politickej moci by bol priestor jedine vtedy, ak by súdy konštatovali nedôvodnosť trestného stíhania v prípadoch, ak by padli voči obvineným návrhy na väzobné stíhanie. Dnes v takejto situácii nie sme.“
A všetkých ubezpečila, že všetko sa predsa vyšetruje zákonne, ako vždy, keď je to pod dohľadom Úradu Špeciálnej prokuratúry SR. (ÚŠP)
Pčolinský
A teraz k faktom. Je ich toľko, že človek nevie ani, kde začať. Skúsme teda pri ex šéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskom. Ten totiž už raz obvinený bol. A taktiež si posedel 175 dní vo väzbe. Bývalého riaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca 2021 a obvinili ho z korupcie. Prezidentka Zuzana Čaputová ho ešte v ten istý deň postavila dočasne mimo služby.
Dňa 13. septembra 2021 boli obvinení aj samotní príslušníci NAKA. Aj keď Zákon o štátnej službe jasne definuje, že až do skončenia veci a právoplatného rozhodnutia súdu v ich prospech, musia byť postavení mimo službu. Neboli.
Na miesto toho dňa 11. 8. 2023 znovu obvinili Pčolinského. Tentoraz aj za to, že mal sfalšovať správu SIS. Ktorej obsah pani magisterka dôverne pozná už roky. A ktorá hovorí, o závažných činoch daných príslušníkov NAKA. Takže tí, ktorí mali byť mimo službu, v službe sú a zatkli tých, ktorí o nich „klamali.“
Ešte tam nie sme?
Prvé obvinenie Pčolinskému zrušila GP SR. Lebo: „V uznesení je konštatovaných 17 hrubých porušení trestného poriadku a 11 porušení trestného zákona. Je tam porušené právo na obhajobu, právo na kontradiktórnosť konania, právo toho, že od začiatku existoval len selektívny výber dôkazov, uprednostňovanie kajúcnikov, nikto neverifikoval kajúcnikov.„
Vážená pani prezidentka, toto sa teda stalo na Slovensku dňa 31. augusta 2021. Takže ešte v tej situácii nie sme? Len pripomínam, že kauzu Vladimíra Pčolinského dozoroval ÚŠP.
Haščák
Dňa 1. 12. 2020 vzali Hamranovi chlapci do väzby, a to počas ostentatívneho zatýkania s po zuby ozbrojenými „kukláčmi,“ (mimochodom všetky tieto akcie platí daňový poplatník) finančníka Jaroslava Haščáka. Z väzby, ho prepustil Najvyšší súd SR. Táto väzba bola navyše NEZÁKONNÁ.
A štát, pani prezidentka, sa mu za ňu ospravedlnil. Ten istý štát tiež oznámil, že sudkyňa ŠTS Záleská( ktorá je „akási rodina“ s vašou dvornou novinárkou Tódovou) konala protizákonne. A taktiež, čo bude pre vás možno prekvapenie, prokurátor ÚŠP Repa, ktorý „celý tento zákonný proces“ dozoroval.
Takže už tu máme dva prípady, kedy akosi nepomohlo pani prezidentka, že tieto trestné veci dozoroval Lipšicov úrad.
ÚS SR
Prípad Haščáka je zaujímavý aj tým, že to zďaleka nie je všetko. Vo veci konal aj Ústavný súd SR. (ÚS SR) A ten, pani prezidentka rozhodol o tom, že ÚŠP a vyšetrovatelia nekonali v súlade so zákonmi.
Citujem z predmetného rozhodnutia ÚS SR: „Postup špeciálnej prokuratúry, ktorý predchádzal vydaniu napadnutého upovedomenia, je potrebné považovať za ústavne neakceptovateľný, porušujúci jeho právo na inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky a podľa čl. 36 ods. 1 Listiny základných práv a slobôd. Vydaniu napadnutého upovedomenia totiž predchádzalo nekonanie o žiadosti sťažovateľa o preskúmanie postupu policajta v relevantnom čase (nie jeho zavinením), keď jeho obvinenie bolo ešte aktuálne.“
Takže, ešte tam nie sme?
Kauza Búrka
Keď už sme sa dotkli pani sudkyne ŠTS, ešte pri nej chvíľu zostaneme. Ani v tejto kauze pani prezidentka, k dodržiavaniu zákona nepomohlo, že prípad dozoroval ÚŠP.
Obvinenú sudkyňu KS v Žiline v tejto kauze brala do väzby opäť sudkyňa Záleská. Napriek tomu, že o danej sudkyni sa pred svojim „nestranným, nezávislým a objektívnym“ rozhodovaním, vyjadrila ako „o svini.“ Prokurátor ÚŠP žiadal pre danú sudkyňu trest odňatia slobody v dobre trvania siedmich rokov.
Dňa 8. septembra 2022 rozhodol v tejto trestnej veci ŠTS v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica samosudcom JUDr. Jánom Giertlim tak, že ju v plnom rozsahu oslobodil.
To okrem iného pani magisterka práva znamená, že je veľmi otázne, či táto väzba bola zákonná. Skôr by som tipovala, že nie.
Odporúčam vám tiež si podrobne naštudovať kauzu doktora Marina Ribára. Ktorého ho vyšetrovali vaši „čurillovci.“ V NEZÁKONNEJ väzbe strávil, pani prezidentka, rovných 565 dní.
Jeho prípad taktiež dozoroval ÚŠP.
Ezechiel 7
A aj keď by som mohla pokračovať do nekonečna, na minimálne desiatich stranách, pani prezidentka viete, že v kauze Ezechiel 7, kde vaši chlapci obvinili Tibora Gašpara, je jedným z hlavných dôkazov proti nemu nahrávka.
O KTOREJ SUDCA ŠTS Ján Hrubala uviedol, že OČTK (presnejšie vaši chlapci a váš prezident) ju „parafrázovali spôsobom, ktorý sa nezhodoval so skutočným prepisom a to preto, aby bolo možné vziať Tibora Gašpara do najprísnejšej kolúznej väzby.“
Len vďaka tomu nesedí Tibor Gašpar, momentálne člen najsilnejšej opozičnej strany, vo väzbe.
A viete, že túto nahrávku urobil „podnikateľ Peter Petrov prezývaný „Tiger,“ ktorý sám verejne uviedol, že za prvé sám získal nahrávku nezákonne– keďže nikoho nemožno nahrávať bez platného rozhodnutia súdu, alebo bez toho, aby o tom nahrávanú osoba vedela a súhlasila.
Navyše v úplne inej trestnej veci.
A dovolím si nezabudnúť, že kauzu Ezechiel 7 a celé toto „čestné konanie“ dozoruje ÚŠP.
Neziskovkám budete platná
Rada by som záverom podotkla, že existuje až 21 rozhodnutí ÚS SR o NEZÁKONNÝCH väzbách. Od nástupu „očisty“ k moci.
Takto vyzerá „čestná práca“ tých, ktorých sa verejne nielen zastávate, ale odovzdali ste im plnú moc.
A ak by ste chceli namietať, že ale vy ste na danej tlačovej konferencii mali na mysli nie všetky prípady, ktoré sa už na Slovensku stali, ale len tie, ktoré „čurillovci“ riešia teraz, potom by ste zrejme mali odovzdať ten magisterský titul z práva. Aj kľúče od prezidentského paláca. A na miesto toho pracovať ešte viac pre Štefana Hríba, „demokraciu a právny štát.“
Zdroj: Pravda, Ereport, Aktuality, Právne listy