Nasprostastí titulkári v slovenských médiách bombasticky oznamujú koniec ruského uránu v slovenskej jadrovej energetike. Aká je realita ?
Pán Strýček, šéf SE sa dnes pretŕča na predných stránkach našich médií ako hrdina boja za energetickú nezávislosť Slovenska od Ruska. Podpísal totiž so švédskou pobočkou americkej firmy Westighouse zmluvu o dodávke paliva pre slovenskú atómovú energetiku. SE a analytici hovoria o diverzifikácii a znížení závislosti od ruského paliva, nasprostastí titulkári v slovenských médiách bombasticky oznamujú koniec ruského uránu v slovenskej jadrovej energetike. Aká je realita ?
Westinghouse pod „jemným“ tlakom Čaputovej-Ódorovej a predtým Matovičovej-Hegerovej vlády vraj vyhral medzinárodný tender. Tender bol mimoriadne „férový“-až tak, že ďaleko najlacnejší ruský dodávateľ sa na ňom nesmel zúčastniť. Pod vplyvom politických tlakov nakoniec samozrejme vyhrali Američania.
Prečo bude palivo z USA drahšie ako palivo z RF ? Je kvalitnejšie ? Skôr než odpoviete, dovoľte pomôcť vám dôležitým údajom. USA dovážajú podstatnú časť svojho uránu Z RUSKA. Áno, z Ruska. Podľa údajov Import Genius z 9.8.2023 sa import uránu do USA z Ruska v rokoch 2020-2023 takmer zdvojnásobil: zo 6,3 ton na 12,5 ton. Inak povedané, Američania kupujú urán z Ruska lacno /ako kedysi my/ a potom ho /akože „upravený“/ draho predávajú štátom, ktoré sú v ich neokoloniálnom područí. Najnovšie tak budú predávať aj Slovensku.
Áno-USA sú závislé od Ruska na dodávke uránu. To je Fakt. USA dovážajú podstatnú časť svojho uránu z Ruska. Áno, z Ruska. Podľa údajov Import Genius z 9.8.2023 sa import uránu do USA z Ruska v rokoch 2020-2023 takmer zdvojnásobil: zo 6,3 ton na 12,5 ton. To je obrovský nárast, ktorý ukazuje, ako veľmi sú USA zraniteľné v oblasti jadrovej energie. Prečo je to tak? A aké sú dôsledky tejto závislosti?
Uránu je na svete dosť, ale nie každý ho vie obohatiť na potrebnú úroveň pre jadrové reaktory. Obohacovanie uránu je náročný a drahý proces, ktorý vyžaduje špeciálne zariadenia a technológie. USA majú len jeden obohacovací závod, ktorý dokáže uspokojiť asi 10% ich dopytu po uráne. Zvyšok musia dovážať z iných krajín, najmä z Ruska.
Rusko má dlhoročné skúsenosti s obohacovaním uránu a disponuje najväčšou kapacitou na svete. Rusko tiež ponúka svoj urán za výhodné ceny, čo je lákavé pre americké elektrárne, ktoré chcú znížiť svoje náklady. Rusko navyše má záujem o rozšírenie svojho vplyvu v oblasti jadrovej energie a podporuje medzinárodnú spoluprácu v tomto sektore.
Toto všetko znie pekne, ale má to aj svoje riziká. USA sa stávajú čoraz viac závislé od Ruska, ktoré nie je ich spojencom, ale skôr konkurentom a niekedy aj protivníkom na medzinárodnej scéne. Rusko môže kedykoľvek zmeniť svoju politiku a obmedziť alebo prerušiť dodávky uránu do USA. To by mohlo mať katastrofálne následky pre americkú jadrovú energetiku a bezpečnosť.
USA by mali hľadať spôsoby, ako znížiť svoju závislosť od Ruska a diverzifikovať svoje zdroje uránu. Mohli by napríklad investovať do rozvoja svojej vlastnej obohacovacej kapacity, podporovať domácu ťažbu uránu, uzatvárať dohody s inými dodávateľmi uránu, ako sú Kanada, Austrália alebo Kazachstan, alebo presadzovať alternatívne formy jadrovej energie, ako sú malé modulárne reaktory alebo toriové reaktory. Tieto kroky by pomohli posilniť energetickú nezávislosť a bezpečnosť USA a znížiť ich zraniteľnosť voči ruskému vplyvu.
Vedenie SE a „experti“ naznačujú, že diverzifikácia paliva pre slovenské JE sa nebude obmedzovať iba na USA. Predpokladá sa, že časť paliva bude SR nakupovať aj z Francúzska /cez Framatom/. Toho Francúzska, ktoré drvivú časť uránu kupuje z Nigeru. Z toho Nigeru, ktorý t.č. vojensko-politicky padol do područia Ruska. A tak, -podobne v prípade „amerického“ paliva aj toto event. palivo z Francúzska bude pod kontrolou Ruska. Bude to ruský urán, akurát že nebude kupovaný priamo z Ruska, ale obkľukou cez USA a Francúzsko. Za prirážku. Za prirážku, ktorú nemôžem nazvať inak ako tzv. „hlúpostný príplatok“.
-Dúfam, že ho nová pro-slovenská vláda po voľbách ako jednu z mnohých neo-koloniálnych zmlúv zruší. Aby sme sa nemuseli hanbiť nielen pred obchodníkmi zo sveta ale najmä a predovšetkým – pred sebou samými.
Autor textu: dedic/blog Pravda/JNS