Ukrajinská realita vo svetovej tlači. Podľa bývalého hlavného analytika talianskej tajnej služby je realita vojny rovnaká ako tehotenstvo. Od určitého momentu sa to nedá skryť.

Podľa bývalého hlavného analytika talianskej tajnej služby je realita vojny rovnaká ako tehotenstvo. Od určitého momentu sa to nedá skryť. Čo o tom napísali vo svete a o motivácii zatĺkať.
Pravidlo zatĺkania a riskovania
Ak je firma výrazne stratová a nejedná sa o jednorazovú fluktuáciu, ktorej koniec je viditeľný, vedenie spoločnosti má tendenciu meniť svoje správanie v dvoch ohľadoch. To znamená, že ak manažéri nie sú zároveň vlastníkmi spoločnosti, potom to neplatí.
Po prvé, manažéri majú tendenciu, či už vedomú alebo nevedomú, dávať majiteľom informácie ružovej farby. Len málo ľudí chce byť predzvesťou zlých správ a priznanie kritického stavu môže byť považované za zlyhanie.
Druhou, oveľa vážnejšou zmenou v správaní je ochota investovať do výrazne rizikovejších projektov, ktoré by boli v časoch prosperity odmietnuté. Riskantný projekt, ak bude úspešný, prinesie veľké peniaze, ktoré dostanú spoločnosť z problémov, a ak to nevyjde, nie je to ich spoločnosť. Problémom pre majiteľa firmy je, že stratová spoločnosť sa môže stať spoločnosťou nad priepasťou alebo už na polceste ku dnu.
Platia takéto pravidlá aj vo vojenskom konflikte?
Je pravdepodobné, že áno. Ak je napadnutý niekto, kto sa odváži spochybniť zvolenú stratégiu, prečo by podával zlé správy alebo interpretoval surové údaje z bojiska tak, ako ich vidí? Potom je však možné, že dôležité geopolitické rozhodnutia sa prijímajú na základe informácií, ktoré nesprávne opisujú riziká.
Podobne je výrazne vyššia ochota ísť do bojových akcií, ktoré nemajú veľkú šancu na úspech. Najmä v situácii, keď náklady na zlyhanie bojovej akcie budú znášať neznámi ľudia niekde vo vzdialených zákopoch. Ide o takzvané zdvojnásobenie stávok.
Zmena kurzu nie je možná
Tretím aspektom je nemožnosť priznať si chybu, ak neprebehla otvorená diskusia. Priznať si chybu je vždy mimoriadne ťažké, ale v situácii, keď namiesto celospoločenskej diskusie dochádza k cenzúre, teda novému boju proti dezinformáciám a je v podstate zakázané kritizovať zvolenú stratégiu, priznať si chybu je nemožné. Jedinou cestou vpred je zdvojnásobiť stávky, kým nezvíťazí realita.
Čo píšu vo svete
Augustové správy zo svetovej tlače naznačujú, že sa blíži stret s realitou.
Kompletný zdroj na konci článku.
(1) Washington Post, 10. augusta
Pomalá protiofenzíva prináša na Ukrajinu pochmúrnu náladu
Dva mesiace po tom, čo Ukrajina začala protiofenzívu, nie je viditeľný žiadny pokrok. Počet obetí stúpa každým dňom. Ruslan, vojak, ktorý prišiel o nohu na fronte: „Posielajú všetkých na front bez náležitej prípravy.“
(2) Washington Post, 17. augusta
Americké tajné služby tvrdia, že Ukrajina nesplní kľúčový strategický cieľ protiofenzívy
Pochmúrne hodnotenie je založené na brutálnej pripravenosti Ruska brániť okupované územia. Je pravdepodobné, že to spustí hľadanie vinníka v Kyjeve a západnom veliteľstve, pretože západná vojenská technika v hodnote miliárd dolárov nepriniesla očakávaný výsledok.
(3) Politico, 17. augusta
Hlavný podporovateľ Ukrajiny mení názor
Kongresman Andy Harris je členom dôležitého výboru House Freedom Caucus. Doteraz bol horlivým zástancom pomoci Ukrajine, jeho ukrajinská matka po vojne utiekla do USA. Teraz povedal, že si „nie je istý, či je to vyhrateľné“.
(4) Die Welt, 20 srpna
Iba jeden typ vojny má šancu na úspech na Ukrajine
Populácia Ukrajiny klesla, ale až 3 milióny ľudí môžu byť povolané do zbrane. S takouto armádou môže Ukrajina vyhrať.
Poznámka editora: Príklad násobenia stávok, keď stávkujúci osobne nenesie náklady na neúspech.
(5) Washington Post, 21. augusta
Ukrajina strieľa salvu za salvou a USA zápasia s dodávkami munície
USA sa snažia udržať tempo výroby zbraní, ktoré Ukrajina potrebuje. TNT je celosvetovo nedostatková. Rusko prerušilo americké dodávky TNT zo závodu v Luhansku.
(6) Taliansky denník Il Messagero, 18. augusta
Tajné služby vedia, že Kyjev nemôže vyhrať
Bývalý šéf analytikov talianskej tajnej služby v rozhovore povedal:
Nastal čas konfrontovať realitu, ktorú spravodajské služby dobre poznajú, a otestovať reakcie verejnej mienky na pravdu, ktorá nie je pravdou propagandy. Prostredníctvom anonymných zdrojov začína západná verejná mienka tráviť myšlienku, že táto vojna sa neskončí pádom Putina alebo triumfálnym pochodom ukrajinskej armády na Červenom námestí.
Ukrajina nemá dostatok mužov na to, aby získala späť to, čo stratila. Odpor voči poslednému človeku nemá zmysel. Ak chcete zaútočiť, pomer musí byť, ako každý vie, aspoň tri ku jednej. Realita vojny je ako tehotenstvo, za určitým bodom sa nedá skryť.
Komu okrem verejnej mienky sú tieto úniky spravodajských informácií určené?
Prezident Biden. Spravodajské služby môžu „vysvetliť“ Bielemu domu, ako sa veci v skutočnosti majú. A potom samotným Ukrajincom. Prvý, kto hovorí o mieri v Zelenského sprievode, je hotový. O mieri budú hovoriť len vtedy, keď to povedia Američania.
Zdroje:
(1) Washington Post
(2) Washington Post
(4) Svet
(5) Washington Post
(6) Oznamovateľ