Žiarivý príklad mentálneho sveta bratislavskej kaviarne: článok Moniky Kompaníkovej v britskom Guardiane

0

Monika Kompaníková


👉 Napriek ustavičnej cenzúre na FB, sa snažíme byť s Vami v kontakte. Sledujte nás na telegrame 👈


Pár slov ku príspevku Juraja Draxlera na jeho FB: The Guardian objavil článok s názvom „Bratislava’s cafe culture: a shining example of the mental world“. Jeho autorkou je Monika Kompaníková, slovenská spisovateľka a laureátka ceny Anasoft litera. V článku opisuje svoj vzťah k bratislavskej kaviarne, ktorá je podľa nej symbolom duševného sveta, ktorý sa vytvára v priestore medzi ľuďmi.

Kompaníková píše, že kaviareň je pre ňu miestom, kde sa stretáva s priateľmi, kolegami, čitateľmi a inšpiráciami. Je to aj miesto, kde sa cíti slobodná a doma, pretože tu môže písať, čítať, rozmýšľať a snívať. Kaviareň je pre ňu aj mostom medzi minulosťou a súčasnosťou, pretože tu nadväzuje na tradíciu intelektuálnych a umeleckých diskusií, ktoré sa tu odohrávali v období medzivojnového Československa.

Kompaníková vyzdvihuje aj to, že bratislavská kaviarňová kultúra je žiarivým príkladom toho, ako sa Slovensko dokázalo transformovať z komunistického režimu na modernú a otvorenú spoločnosť. Hovorí, že kaviareň je miestom, kde sa stretávajú rôzne názory, postoje a hodnoty, a kde sa rodia nové myšlienky a projekty. Kaviareň je podľa nej aj miestom, kde sa prejavuje solidarita a tolerancia voči menšinám, utečencom a znevýhodneným skupinám.

Kompaníková uzatvára svoj článok tým, že vyzýva čitateľov The Guardiana, aby navštívili Bratislavu a ochutnali jej kaviarňovú atmosféru. Tvrdí, že tu nájdu nielen dobrú kávu a koláče, ale aj bohatý duševný svet, ktorý stojí za to spoznať.

JNS


Na snímke autorka knihy Hlbokomorské rozprávky Monika Kompaníková (uprostred) počas predstavenia svojho diela, ktoré vyšlo v nórskom jazyku v rámci Dňa slovenskej kultúry 14. novembra 2022 v Osle. Foto: TASR – Erik Mader

Žiarivý príklad mentálneho sveta bratislavskej kaviarne: článok Moniky Kompaníkovej v britskom Guardiane

Komentátorke SME uverejnili „komentár“ k slovenským voľbám v poprednom britskom denníku.

V Guardiane, čo je taká zmes často veľmi dobrého informovania a zručne spracovaných článkov na jednej strane a propagandy a marketingu pre moderných mestských intelektuálov s ich frustráciami na strane druhej.

Keďže poznám západné redakčné štandardy aj „house style“ Guardianu, som si pomerne istý, že výsledný text napísala samotná Kompaníková len tak z dvoch tretín až troch štvrtín, a že pôvodný príspevok silno prepísali editori britského denníka.

Niečo, čo by doma považovala za cenzúru ale v prípade britského denníka o tom hovoriť nebude, bude to tabu. Ale to len na okraj.

Aký je výsledný produkt? Nesmú tam najmä chýbať klišé o prozápadnosti a proruskosti. A už to ide: Slovensko sa vo voľbách obrátilo k Moskve, krajinu ovládajú ruské dezinformácie, západne a liberálne orientovaní ľudia sa chystajú Slovensko opustiť. Za horizontom číha Rusko, ktoré si na naše územie brúsi zuby – to sa dramaticky opisuje hneď na začiatku článku a článok tým aj rovnako dramaticky končí.

Niekde sa veci opisujú dosť manipulatívne. Napríklad Ján Kuciak bol „rešpektovaný novinár“. V skutočnosti jeho články nepoznala ani väčšina samotných slovenských novinárov, pretože písal relatívne krátko, málo a o dosť komplikovaných machináciách (v prvých hodinách po vražde si často medzi sebou hovorili, že zabili „takého chalana, čo písal pre Aktuality“, až neskôr sa verejnosti vtlačil familiárny obraz „Jána“ a Martiny).

Proste, propagandisticky sa viac hodí vytvárať obraz, ako „mafia“ zavraždila veľmi známeho človeka, psychologicky to má väčší dopad (tú „mafiu“ už dodávam ja, v článku sa len nepriamo robí link medzi Robertom Ficom, osnovateľom kriminálnych štruktúr, a vraždou Kuciaka)

Niektoré pasáže sú až komicky hlúpe. Napríklad ako sa za prvej vlády Smeru „Slovensko vrátilo ku korupcii“.

Čiže po Dzurindovej vláde. Len telegraficky tú Dzurindovu vládu pripomínam: Gorila, Ruskove kšefty, vláčiky, rast legendárnej Slavie Capital vďaka úzkemu prepojeniu na časť SDKÚ, financovanie SDKÚ, rozsiahle manévre s pozemkami v Bratislave, kradnutie pozemkov cez sporné rozhodnutia súdov, napr. v prípade Ekoiuventy v Bratislave, plošné rozkradnutie bývalých ZŤS, nevyšetrovanie celého radu finančných manévrov na základe ktorých vznikli miestne finančné skupiny….).

Západná tlač zvyčajne máva presne takýto štýl podávania informácií o (nielen) východnej Európe, v štýle kreslených filmov.

Keď som ja kedysi pred štvrťstoročím pracoval pre inú britskú novinársku organizáciu, našťastie ako ekonomický novinár, okrem iných vecí vo vzťahu k informovaniu o Slovensku ma iritovalo, ako vždy dali Mečiarovi nálepku „bývalý boxer“. Aký bývalý boxer, namietal som, veď on na box chodil pár mesiacov, keď mal 16 rokov. Ale bez úspechu, koho zaujíma realita.

Ak sa na tomto podieľajú aj domáci propagandisti, je to ešte trápnejšie. A mňa v tomto vyrušuje najmä to, ako sa nálepkujú za „prozápadných“.

Západná kultúra je výrazná tým, ako si pri poznávaní sveta vždy piplala ODSTUP. Je to naozaj jedna z najvýraznejších črt nášho civilizačného okruhu.

Anaximander sa nedal oklamať tým, že stojac na zemi sa nám zdá, že musíme byť stredom vesmíru a s racionálnym odstupom sa zamyslel, či iným modelom vesmíru nevieme to, čo my vidíme ako pohyb hviezd na nebi vysvetliť presvedčivejšie. Eratosthenes si takýto odstup vedel veľmi plasticky spraviť v predstavách o Zemi a nakoniec celkom presne zo správania tieňov odvodil obvod našej planéty. Atomisti sa zamysleli, či by nedávalo zmysel materiálnu realitu vnímať ako niečo zložené z maličkých čiastočiek neviditeľných voľným okom.

A vôbec celá západná filozofia začínala vo svojej gréckej kolíske ako zamýšľanie sa nad tým, aké veci „skutočne sú“.

Platí to aj v užšom ponímaní, pri komentároch o spoločnosti od Senecu, Marca Aurelia (okrem iného výrazne písal o rozlišovaní toho, čo je podstatné a čo je druhotné), alebo oveľa neskôr od pánov Montesquieu či de Montaigne.

Na objavovaní nie vždy úplne viditeľných vzťahov je založená obrovská časť západného umenia, od Aristofanových komédií po klasický román objavujúci všetko od verejnosti skrytých duševných pochodov pani Bovaryovej alebo drám ruskej aristokratickej rodiny, po sociálne vzťahy a drámy v jednej časti spoločnosti, ktoré sú skryté inej časti.

Aj v novinárskej praxi bol na Západe v modernej ére najvyšším ideálom niekto, kto ide pod povrch vecí, či už ako investigatívec alebo ako sociálny komentátor.

Celú túto tradíciu racionálnej analýzy na základe reflexívneho odstupu naši moderní zväzáci popierajú úplne dokonale. Niežeby Kompaníková mala ašpirovať na to, aby z nej bol Walter Lippmann či Joan Didionová. Stačilo by málo – nebyť úplne otrockým mlynčekom na klišé.

Ale to presne títo ľudia sú.

Juraj Draxler FB


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Chceme vám ponúknuť alternatívny pohľad na dianie vo svete a na Slovensku, ktorý sa líši od toho, čo nám podsúvajú oficiálne zdroje. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *