24. novembra 2024

Ukrajina hrozí, že zastaví dodávky plynu na Slovensko a do Maďarska

Ukrajina hrozí, že zastaví dodávky plynu na Slovensko a do Maďarska

Zdielajte....

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈

👉Sledujte nás tiež na X. com 👈


Autor textu: trikopce

Ukrajina sa cez svoje spriaznené médiá začala vyhrážať Slovensku a Maďarsku, že v odvete za ich postoj k dodávkam zbraní a munície na Ukrajinu a za ich postoj ku protiruským sankciám zastaví transport plynu z Ruska do týchto krajín.

Šéf ukrajinskej ropnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Alexej Černyšev v rozhovore pre nemecké Deutsche Welle Business News oznámil, že Ukrajina už nebude pokračovať v tomto tranzitnom businesse. Keď sa v 2024 súčasná zmluva skončí, nová sa už neuzavrie. Šéf Naftogazu navyše pohrozil, že aj súčasne platnú zmluvu môže Ukrajina prestať plniť, pretože podľa mienky Naftogazu Rusi /Gazprom/ za tranzit zaplatili iba 70% dohodnutej ceny. /Kalkulácie Gazpromu sú pochopiteľne úplne odlišné…/.

V celej veci sú podstatné aj iné, nekomerčné faktory. Podporovať Rusko tranzitom jeho plynu k jeho zákazníkom je počas vojny paradoxné ba až smiešne. Treba s tým teda prestať. A neposlušným krajinám ako sú Slovensko a Maďarsko treba aj prostredníctvom stopky pre plyn ukázať, kde je ich miesto. Treba im ukázať , že ich veliace orgány sú v centrále NATO v Bruseli.

Plynový nátlak Ukrajiny a de facto aj NATO na Slovensko a Maďarsko je koordinovaný s Bulharskom. Bulharsko by totiž mohlo byť alternatíva ku zastavenému tranzitu plynu z Ukrajiny / pri využití tzv. Tureckého prúdu/. Bulhari ale nedávno začali robiť problémy. Bulhari zaviedli daň na tranzit ruského plynu, ktorou chcú minimalizovať ruské prijmy „z vojny“. Voči bulharským opatreniam protestovalo nielen Maďarsko ale aj Srbsko. Zatiaľ bez úspechu.

Zastavenie tranzitu ruského plynu finančne poškodí aj Ukrajinu – na ziskoch z tranzitu stratí asi 1 mld USD ročne. Túto stratu však hravo vykompenzuje dotáciami z EU a USA. Ruské straty by mal vykompenzovať zisk dodávok pre Čínu prostredníctvom „Sily Sibíri 2“ Mal by-no výstavba rúr tu dosť mešká. Voľné kapacity sa preto Rusi snažia realizovať na domácom trhu – ukončením plnej plynofikácie ruského vidieka.

Nech je akokoľvek, vyhrážky z Kyjeva spôsobia SR ťažkosti. Náhradné dodávky plynu z iných krajín budú drahšie, Náklady na kompenzácie pre slovenské rodiny vyjdú Ficovu vládu vyššie než sa čakalo. Bude to pre novú slovenskú vládu znamenať ďalšiu výzvu. Nuž, – uskutočňovanie zvrchovanej suverénnej slovenskej politiky nie je a nebude zadarmo. Zostáva len veriť, že to slovenskí občania pochopia.


Slovensko tak bude musieť hľadať ďalšie alternatívne dodávky plynu.

Posledná trasa, ktorou prúdi ruský plyn do Európy plynovodmi, zostala paradoxne tá cez Ukrajinu na Slovensko. Ukrajinci tvrdia, že tranzitnú zmluvu po invázii nevypovedali, aby neohrozili svojich partnerov v Európskej únii, teda aj Slovensko. Jej platnosť však čoskoro končí a jej obnovenie sa už z pochopiteľných dôvodov nechystá.

Ukrajina nepredĺži dohodu o tranzite ruského plynu cez svoje územie. Uviedol to šéf ukrajinskej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov. Ruský plyn tak bude plynovodmi na Slovensko prúdiť zrejme už iba niekoľko mesiacov. Posledná trasa dodávok ruského plynu plynovodmi do Európskej únie totiž vedie paradoxne práve cez Ukrajinu na Slovensko.

„Táto dohoda sa skončí pred koncom roka 2024 a nemienime v nej pokračovať. Nebudeme iniciovať pokračovanie tohto tranzitu. Zmluva bude dokončená a tranzit sa zastaví,“ povedal šéf Naftogazu Černyšov podľa webu moscowtimes.ru.

Slovensko tak bude musieť hľadať ďalšie alternatívne dodávky plynu. Aktuálne sa podľa údajov slovenskej plynárenskej prepravnej spoločnosti eustream cez vstupný bod vo Veľkých Kapušanoch z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko pumpuje necelých 40 miliónov kubíkov plynu denne. Podľa dostupných údajov však viac ako polovica putuje ďalej do Rakúska.

Faktom však je, že už ide iba o zlomok dodávok, ktoré z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko putovali v minulosti. Pre porovnanie, napríklad koncom októbra 2020 ešte cez plynovod z Ukrajiny na Slovensko smerovalo aj takmer 130 miliónov kubíkov ruského plynu denne.

Plyn prúdil napriek vojne

Prekvapením je zrejme už aj samotný fakt, že sa tranzitná zmluva medzi Gazpromom a Naftogazom, vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu, vôbec naplní do konca. Ukrajinci totiž prirodzene svoje vzťahy s agresorom popretŕhali, tranzitná zmluva však zostala v platnosti a napĺňaná bez výraznejších problémov napriek vojnovému stavu.

Černyšov tvrdí, že Ukrajina dohodu po invázii ruských vojsk nevypovedala najmä kvôli potrebám európskych krajín na zásobovanie plynom. Prípadná žaloba zo strany Gazpromu v tom podľa neho nehrala úlohu.

„Nemôžeme dnes pripraviť niektoré krajiny Európskej únie, ktoré sú mimochodom našimi partnermi, o možnosť získať modré palivo a pripraviť sa na zimu. Najmä krajiny, ktoré nemajú prístup k moriam,“ tvrdí šéf Naftogazu. Hovorí pritom aj o Slovensku. Práve vďaka poslednému funkčného plynovodu smerom do Európy sme totiž spolu s Rakúskom stále jednými z najväčších odoberateľov ruského plynu.

Dohoda uzavretá v decembri 2019 medzi Gazpromom a Naftogazom predpokladala tranzit 65 miliárd kubických metrov plynu v roku 2020 a 40 miliárd kubíkov ročne od roku 2021 do roku 2024. Je založená na princípe „pump or pay“. Tranzitné poplatky sa teda účtujú vo výške rezervovanej kapacity aj v prípade, že skutočný prepravený objem bude nižší.

ZDROJ: openiazoch.zoznam.sk



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading