24. júla 2024

Rétorika Západu na Ukrajine sa mení…

Zdielajte

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈

👉Sledujte nás tiež na X. com 👈


Autor textu: trikopce/foto JNS

Viacero analytikov mimo amerického mainstreamu a aj niektorí ruskí publicisti konštatujú v súčasnosti pomerne jasnú zmenu kurzu v písaní o Ukrajine: o posun od „víťazstva“ k „mieru“…

Donedávna bolo na Západe hovoriť o prímerí a mieri hodnotené ako proruská propaganda. V súčasnosti sa čoraz častejšie objavujú „postrehy“ o zamrznutom fronte, o pozičnej či zákopovej vojne, o nulovej šanci, aby ktorákoľvek zo strán dosiahla víťazstvo. O tom, že je čas hľadať cestu k mieru,- dokonca aj za cenu nemalých územných obetí zo strany Ukrajiny. Zelenského úrad síce takéto úvahy ohnivo odmieta, no to, že sa objavujú čoraz častejšie, o čomsi svedčí. Akoby západné médiá dostali nové noty, akoby dostali akési „mierové usmernenie“ …

Príčiny tohto zmeneného trendu sú zjavne v materiálnej a finančnej vyčerpanosti Západu. Západ má čoraz prázdnejšie vojenské sklady a tempo muničnej i zbrojnej výroby je pomalé. Objavuje sa mentálna a politická únava. Volebný úspech dosahujú strany, ktoré sú ku vojnovej pomoci Ukrajine skeptické /Slovensko a možno i USA…/. Ukrajinský konflikt spôsobuje ekonomické spomalenie, stagnáciu či dokonca hospodársku recesiu. Prosperita v segmente vojensko-priemyselného komplexu tieto negatívne javy nedokáže vykompenzovať.

Rusko na druhej strane svoju pozíciu príliš nemení. Stále trvá na prímerí a mieri ale iba ak sa tým dosiahnu hlavné ciele „Špeciálnej vojenskej operácie“: demilitarizácia a denacifikácia Ukrajiny a rešpektovanie nových územných realít. Rusko si takýto postoj môže dovoliť, lebo jeho ekonomické ukazovatele sú relatívne priaznivé: v r. 2023 vzrastie napr. HDP Ruska o 3%. Ruský vojenský priemysel vyrába muníciu v rozsahu nad 2,5 mil. nábojov ročne. Rusko vyrába viac ako 1500 tankov ročne resp. nad 10 000 bojových obrnených vozidiel ročne. Okrem toho RF vyrába ročne 100 vojenských lietadiel a 150 bojových vrtuľníkov. Do výzbroje sa neustále dostávajú aj nové typy zbraní, ktoré eliminujú dodávky nových typov zbraní ročne. Rusko má v úmysle naliať miliardy do obranného priemyslu. Najmä do vývoja a výroby systémov ako Orlan, FAB/UMPK, A-50/S-400, Tornado-S, Glonass K-3, Meteor-M, Coalition, R-37M, X-50, R/K-77ME a i.

V nevojenskej sfére zvyšuje ruské sebavedomie rozvoj spolupráce Ruska s globálnym Juhom.

Západ vynakladá na Ukrajinu 150-200 mld ročne. Výsledkom nie je postup ale naopak, zamrznutie ofenzívy, ba aj územné ústupky. Nové druhy zbraní sa z krajín NATO na Ukrajinu dostávajú v menšom rozsahu a pomalšie, ako bolo dojednané. Dosiahnutie parity vo výrobe munície by situáciu pre Kyjev zlepšilo, no to v dohľadnom čase nie je reálne. HDP v EU rastie max. o 2% a aj to si vyžaduje 300-400 mld USD ročne.

Samotná Ukrajina je v stave ekonomickej, politickej /rozpory Zelenskij-Zalužnij ale aj snaha o odklad volieb…/ no tiež demografickej katastrofy. Na Ukrajine dnes reálne žije 31 miliónov ľudí. Pôrodnosť chlapcov umožňuje rátať s mobilizovateľnými prírastkami 100 tis.chlapcov ročne. Nezvratné straty /zabití, zranení, zajatí, emigrujúci/ sú však tč. 250 tis. mužov ročne. Západ Ukrajine nepomáha zadarmo, ale na báze dlhodobých pôžičiek. Tie ale skôr-neskôr bude musieť začať Ukrajina splácať.

Splátky budú musieť na Západu posielať generácie a generácie Ukrajincov. Do vyrovnania splátok je členstvo Ukrajiny v EU nereálne. Jedinou nádejou je, že si Západ ošetrí svoje ukrajinské dlhy na úkor zmrazeného ruského kapitálu. Ale iba iluzórne, lebo pri odvetnom znárodnení západného kapitálu v RF prídu USA, EU, UK, Japonsko, J.Korea a i. o väčšiu sumu peňazí, než by bolo zhabanie ruského kapitálu v cudzine. Zelenskij to vie, napriek tomu každý mesiac natŕča dlaň…Ide o to, že bez pomoci Západu sa Ukrajina do mesiaca ekonomicky, spoločensky i vojensky zrúti.

V USA budúci rok možno nastúpia do Bieleho domu republikáni. Oni by mali záujem o pomoc Ukrajine – ale iba za prísľub komerčného profitu. Či už zo získania nových surovinových zdrojov alebo rastu podielu amerických firiem na európskom, ruskom, svetovom trhu. Takéto očakávania nie sú veľmi opodstatnené. Z ukrajinskej vojny sa čoraz viac stáva nepríjemná nákladová položka bez perspektívy profitability.

Vstup do vojny, v ktorej sa prehráva či aspoň nevíťazí nie je príťažlivý. Preto dnes v USA hľadajú cestu, ako z Ukrajiny vycúvať. A preto je dnes úlohou manažérov informácií vydávať spätný chod za snahu o mier. Oficiálni americkí opininon makeri hovoria, že keby USA veľmi chceli, dodajú Ukrajine také zbrane, ktoré Rusko dostanú na kolená. To by však vraj spôsobilo neželateľnú destabilizáciu na celom svete, so škodlivým dopadom na blahobyt v USA.

Nuž a tak je jediná cesta „kam z konopí“ je pozvoľný, riadený posun od optimistickej víťaznej rétoriky ku realistickým snahám o prímerie a v konečnom dôsledku o kompromisný, ako-tak akceptovateľný mier.Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. ĎakujemeDiscover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *