2. júla 2024

„Apolitická“ diskusia o rušení ÚŠP pôsobila ako pokus o záchranu Lipšicovej reputácie a kariéry.

Diskusia o rušení ÚŠP

Zdielajte

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈

👉Sledujte nás tiež na X. com 👈


Opozícia sa nevie zmieriť s tým, že Úrad špeciálnej prokuratúry bude zrušený a že jeho bývalý šéf Daniel Lipšic už nebude mať na starosti prípady niektorých politikov. Na Filozofickej fakulte UK sa konala diskusia, kde sa mali vysvetliť dôvody a dôsledky tohto kroku. Zúčastnili sa jej aj odborníci, ale nepodarilo sa im presvedčiť verejnosť, že ide o správne rozhodnutie. Naopak, diskusia len podnietila ďalšie pochybnosti a kritiku.

Na diskusiu o ÚŠP sa nestihol zaregistrovať

Zaujímavý, a určite aj odborný názor na celú, „širokou“ verejnosťou tak očakávanú, diskusiou priniesol v statuse právnik a advokát Martin Ribár, predseda občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát. Dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda mal podľa neho pravdu keď povedal, že politika na akademickú pôdu nepatrí!! Napriek tomu sa na bratislavskej Filozofickej fakulte UK konala 30. januára diskusia k zrušeniu ÚŠP, ktorú zorganizovali študenti. Zúčastnili sa na nej Ján Hrubala – predseda ŠTS, Daniel Lipšic – špeciálny prokurátor, Marcela Kosová – sudkyňa KS BA a členka Súdnej rady, Peter Erdös – advokát, člen Predsedníctva SAK, Tomáš Strémy – profesor trestného práva a advokát, Matúš Harkabus – prokurátor ÚŠP a Peter Šamko – sudca KS BA a člen Súdnej rady.

Dekan Burda sa diskusie nezúčastnil preto, že už predtým odmietol účasť na tejto „politickej“ diskusii a trval na výlučne odbornej. Nezúčastnil sa na nej ani Martin Ribár, ktorý sa na ňu nedostal ani ako divák, pretože sa nestihol registrovať na stránke študentov, keďže kapacita bola naplnená prihlasovaním na internete do 60 minút. „Pár hodín pred diskusiou som písal e-mail a cez FB priamo študentovi Janigovi, či by som sa predsa len nemohol zúčastniť diskusie ako divák, nereagoval však,“ uviedol Ribár, ktorý priznal, že to bolo naozaj pár hodín pred diskusiou, a tak si jeho správy asi nestihol prečítať.

Lipšic vniesol do diskusie politické argumenty

„Som však zvedavý, či sa ozve dodatočne. Možno som staromódny, ale odpovedať, aj dodatočne, patrí, teda aspoň podľa mňa, k elementárnej slušnosti,“ dodal Ribár s očakávaním, či sa mu „absolútne nepodstatný študent s pubertálnymi vyrážkami“, ozve. Diskusia bola určená primárne pre študentov, o to zaujímavejšie bolo podľa Ribára „publikum“.

„V hľadisku sedela poslankyňa Irena Bihariová, keď sa sudkyňa Kosová opýtala organizátorov, prečo je prítomná politička PS, ak deklarovali, že diskusia je určená študentom, dostala odpoveď, že pani Biháriová je študentka – doktorandka. Okrem nej v hľadisku sedeli prokurátori Repa s Masárom aj sudca Kliment. Adam Lučanský – poslanec NR SR a jeho brat Jakub sa dnu nedostali, nebolo miesto,“ napísala v statuse Anka Žitná Lučaiová, ktorá bola na diskusii osobne prítomná.

V publiku sa šepkalo, že v hre bolo aj vypískanie zástancov rušenia Lipšicovho úradu.Anka Žitná Lučaiová, novinárka

Ribár priznáva, že ho mrzí prezentovaný postoj médií a študentov k neúčasti dekana Burdu na diskusii. Ten pritom na zasadnutí Akademického senátu Právnickej fakulty UK opakovane vysvetlil, že sa rád zúčastní ODBORNEJ diskusie, ale nie POLITICKEJ, študenti sa ale opakovane vyjadrili, že diskusia bude mať „POLITICKÝ PRESAH“.

Dekan Burda sa „zaujímavo“ vyjadril aj k osobe špeciálneho prokurátora Lipšica. „Bola diskusia k zrušeniu ÚŠP na Filozofickej fakulte UK, ktorú zorganizovali študenti OBDORNÁ a APOLITICKÁ? Podľa môjho názoru NIE! Presnejšie, bola apolitická do určitého momentu, a to do momentu, kedy sa do diskusie zapojil špeciálny prokurátor Lipšic,“ uviedol dekan Burda, podľa ktorého špeciálny prokurátor Lipšic vniesol do diskusie POLITICKÉ argumenty.

Zástancov rušenia Lipšicovho úradu chceli vypískať?!

Martin Ribár si vo svojom statuse pomohol aj vyjadreniami, ktoré na sociálnej sieti zverejnila Anka Žitná Lučaiová: „Prečo tvrdím, že to bolo napriek snahe sudcov Petra Šamka a Marcely Kosovej udržať odbornú líniu, politické? Predstavte si odbornú diskusiu, v ktorej moderátor z Aktualít cielene vyberá otázky z publika, pričom decentne „opomenie“ napríklad túto: Pán Lipšic, neprekáža vám spôsob, akým ste sa dostali na post špeciálneho prokurátora?“

Ďalší detail, v odbornej debate sa na konci objaví hlasovanie o tom, ktorý z hostí druhého kola presvedčil najviac divákov. Sudkyňa Kosová, ktorá po celý čas odborne argumentovala, získala tri percentá. Pán prokurátor Lipšic cez päťdesiat. Sympatiám holt nerozkážeš, ale v publiku sa šepkalo, že v hre bolo aj vypískanie zástancov rušenia Lipšicovho úradu.“

K aktivite študentov a konkrétne k študentovi Marekovi Janigovi právnik Ribár napísal: „Som veľký zástanca slobody slova, slobody prejavu, práva na vyjadrenie názoru, slobody myslenia, práva šíriť informácie a som absolútne proti akejkoľvek cenzúre. Vítam tiež aktivitu a snahu študentov o akúkoľvek diskusiu. Vítam preto aj aktivitu a snahu osobne študenta Mareka Janigu. Chcem veriť, že jeho aktivita a snaha pramenia z jeho mladosti a úprimnej túžby po slobode a pluralite názorov, chcem veriť, že jeho študentské angažovanie nie je iba skrytým začiatkom jeho začínajúcej politickej kariéry.“

Martin Ribár v samom závere vyzval svojich sledovateľov aby v komentároch napísali, aký majú názor na diskusiu k zrušeniu ÚŠP na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, ktorú zorganizovali študenti, či táto diskusia bola odborná a apolitická, alebo bola spolitizovaná a tiež aký majú názor na zachovanie/zmenu, resp. zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry.

Zdroj: FB / Za právny štát

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *