5. decembra 2024

Správa o pokroku demokracie vo svete

demok vo svete

Správa o pokroku demokracie vo svete

Zdielajte....

Štát jednej strany, ktorý prepúšťa ľudí za nesprávne názory, zakazuje propagáciu fosílnych palív a poslancov, ktorí sa boja hlasovať verejne. Takto postupuje demokracia v západných krajinách.

Zo sveta

Trochu pre ucelenejší obraz

Subjektívny výber správ z celého sveta na tému demokracie. Kompletný zdroj informácií na konci článku.

(1) USA

Súd v liberálnom New Yorku odsúdil Donalda Trumpa na pokutu vo výške 355 miliónov dolárov plus úroky a zákaz činnosti za nadhodnotenie jeho majetku v žiadosti o pôžičku, hoci financujúci bankári na súde potvrdili, že Trump bol žiaducim klientom a že všetci boli s transakciou spokojní.

Agentúra Associated Press analyzovala podobné prípady za posledných 70 rokov. Toto je jediný prípad, v ktorom súd rozhodol o zákaze činností bez toho, aby niekto utrpel stratu. Okrem toho sudca rozhodol, že ak sa chce Donald Trump proti verdiktu odvolať, musí zložiť kauciu vo výške pokuty, t. j. 355 miliónov dolárov.

Poznámka editora: Vlci z Wall Street v minulosti požičali Trumpovi desiatky miliónov dolárov na rozvojové projekty a Trump ich všetky splatil. Už vtedy bol Trump mediálnou a obchodnou celebritou. Nikto ho z ničoho neobvinil. O niekoľko rokov neskôr, keď začal opäť kandidovať na prezidenta, bolo proti nemu podaných viac ako 80 žalôb vrátane sexuálneho obťažovania, hoci obeť si ani nepamätá, kedy sa to malo stať, dostal zákaz kandidovať v Colorade a dostal pokutu v New Yorku, proti čomu je veľmi ťažké odvolať sa kvôli jeho kaucii.

Skutočná demokratická záplava.

(2) Kanada

V kanadskom parlamente existuje návrh zákona s názvom „Zákon o podpore fosílnych palív“. Cieľom návrhu zákona je zabrániť tomu, aby sa kanadskí občania stali obeťami dezinformácií o fosílnych palivách a doslova „zabrániť zavádzaniu verejnosti o environmentálnych rizikách fosílnych palív“.

Pokuta je 1,5 milióna dolárov a až dva roky za mrežami pre každého, kto dezinformuje o rizikách fosílnych palív, ak priamo alebo nepriamo súvisia s ropnými alebo energetickými firmami.

Poznámka editora: Čím viac pruhov, tým viac Adidas; Čím viac zákazov, tým viac demokracie.

3. Nemecko

Sociálnodemokratická politička Nancy Faeserová predstavila plán na posilnenie demokracie. Povedaný:

„Chceme využiť všetky nástroje právneho štátu na ochranu našej demokracie. Chceme rozložiť pravicové extrémistické siete a pripraviť ich o príjmy.“

Podľa predloženého plánu chce Spolkový úrad na to využiť aj živnostenské úrady a iné regulačné orgány. Vláda už buduje novú jednotku včasného odhaľovania dezinformácií a centrálna oznamovacia služba pre kriminálny obsah na internete sa bude ďalej rozširovať.

„Nepriatelia ústavy musia byť odstránení zo štátnej služby,“ uviedol minister v tlačovej správe. To má urobiť nový disciplinárny zákon, podľa ktorého budú pravicoví extrémisti prepustení v zrýchlenom konaní.

Zákon o ochrane ústavy sa má zmeniť a doplniť tak, aby sa vyšetrovanie finančných tokov mohlo začať skôr a aby sa umožnilo zmrazenie bankových účtov. Podľa ministra by nikto, kto daroval peniaze extrémistom, nemal zostať neodhalený. Minister povedal, že zákon by mal byť prijatý rýchlo.

Poznámka editora: Pokiaľ ide o Nemecko, pravdepodobne sa nie je čoho obávať. Prečo také právo veta pre Českú republiku? A nebolo by to prvýkrát, čo Nemecko prijalo zákon Na ochranu ľudí a štátu“, viac tu.

(4) Francúzsko

Vo francúzskom Senáte leží návrh zákona, ktorý má podporiť doslovný „boj proti sektárskym odchýlkam“. Podľa neho by malo byť trestným činom, ak niekto nabáda iného, aby nepodstúpil vedecky dokázanú liečbu. Rôzne petície poukazujú na to, že text zákona umožňuje napríklad potrestať osobu, ktorá sa odváži spochybniť očkovanie.

Poznámka editora: Bolo by jednoduchšie zaviesť takzvanú farmaceutickú daň. Každý občan by musel zaplatiť združeniu výrobcov vakcín sumu rovnajúcu sa zisku z jednej dávky vakcíny, ktorú v danom roku vymyslí. Bolo by to úprimnejšie.

(5) Británia

Britský parlament minulý týždeň zmenil svoj program, pretože sa obával odporu propalestínskych demonštrantov a chcel zabrániť teroristickým útokom proti poslancom, ktorí nehlasovali v súlade s požiadavkami demonštrantov. Bývalá ministerka Suella Bravermanová, ktorú premiér Rishi Sunak prepustil, keď kritizovala jeho imigračnú politiku, napísala:

„Naši lídri strkajú hlavy do piesku a predstierajú, že máme úspešnú multikultúrnu spoločnosť.“ Program boja proti extrémizmu „je označený za islamofóbny a rasistický, pretože jeho hlavným cieľom je bojovať proti najnebezpečnejšej teroristickej ideológii, ktorej čelí naša krajina: islamizmu.“

Poznámka editora: Európske vlády uprednostňujú boj proti pravicovému extrémizmu. Pravicoví extrémisti musia chodiť do práce, platiť dane, starať sa o svoje rodiny a logicky nemajú toľko času na terorizmus.

6. Kanada druhýkrát

Kanadská organizácia „Rainbow Alliance“ na svojej webovej stránke propaguje predstavenia sexuálnej povahy LGBT ľudí vrátane predstavení vo verejných knižniciach, ktoré sú prístupné aj deťom.

Pán Webster, kanadský občan, zverejnil na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom napísal: „Opýtajte sa sami seba, prečo títo ľudia potrebujú vystupovať pred deťmi? Sexuálne zneužívanie. To je ich program. Pozrite sa na dieťa na obrázku.“

Kanadský súd rozhodol, že sloboda prejavu sa v tomto prípade neuplatňuje. Podľa neho neexistuje verejný záujem, aby niekto mohol beztrestne spájať „komunitu 2SLGBTQI“ s násilným správaním. Pán Webster môže byť žalovaný za ohováranie.

Poznámka editora: Klobúky preč. Dokázali presadiť myšlienku, že aj deti môžu byť obetované.

(7) USA kedysi dávno

Americkú deklaráciu nezávislosti podpísalo 56 statočných mužov. Piati z nich skončili za mrežami, deväť položilo svoje životy vo vojne za nezávislosť, ďalší stratil syna vo vojne a mnohí z nich prišli o majetok. Založili úniu štátov, do ktorej po stáročia utiekli milióny ľudí pri hľadaní slobody.

Jeden zo signatárov deklarácie, Thomas Jefferson, povedal o odporcoch novej Únie nasledovné:

„Ak je medzi nami niekto, kto chce rozpustiť túto úniu alebo zmeniť jej republikánsku formu, nestavajme mu do cesty žiadne prekážky. Majme na pamäti, že je bezpečné tolerovať iné názory, aj keď sa môžu zdať chybné a existuje dôvod proti nim bojovať.

To je to, čo povedal vo svojom inauguračnom prejave v roku 1801, keď bol zvolený za prezidenta.

Poznámka editora: Porovnajte to s dnešnými prezidentskými prejavmi. Pravda si je istá sama sebou a nepotrebuje zákazy, aby sa presadila. Tvrdenie, že ľudia sú príliš hlúpi na to, aby si to neuvedomili, je v postkomunistickej krajine absolútne neuveriteľné a ešte neuveriteľnejšie je, že ho robia ľudia vo vysokých politických funkciách, ktorí si musia pamätať minulosť.

Zdroje:

(1) Trump, Associated Press

(2) Kanada

3. Nemecko

(4) Francúzsko

(5) Británia

6. Kanada druhýkrát

(7) USA

Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading