4. apríla 2025

Kedy RTVS prestane byť šíriteľom progresivizmu a militarizmu ?

Machaja, Makaru a Jančkárovej.

RTVS DEFINITÍVNE KONČÍ! Luboš Blaha radosť netají

Zdielajte....

👉 Snažíme byť s Vami neustále v kontakte. Sledujte nás tiež na telegrame👈


V súčasnej dobe je RTVS často vnímaná ako platforma, ktorá podporuje rôzne názory a ideológie, vrátane progresivizmu a militarizmu. Tento pohľad je však subjektívny a môže sa líšiť v závislosti od individuálnych názorov a politických presvedčení. Dlhý: Je dôležité poznamenať, že verejnoprávne médiá by mali byť nezávislé a objektívne, poskytovať vyvážené spravodajstvo a reprezentovať širokú škálu názorov bez zaujatosti voči konkrétnej ideológii alebo politickej strane. Informačný: RTVS, ako verejnoprávny vysielateľ, má zákonnú povinnosť informovať verejnosť o dianí doma i vo svete, pričom by malo ísť o pravdivé a overené informácie. Kedy: Presný časový rámec, kedy RTVS prestane byť vnímaná ako hlasná trúbka progresivizmu a militarizmu, nie je možné určiť, pretože to závisí od mnohých faktorov vrátane zmeny vedenia, redakčnej politiky a vnímania verejnosťou.

Keď prejde nový zákon, RTVS konečne prestane byť hlasnou trúbou progresivizmu a militarizmu, skonštatoval na Telegrame podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SSD).

Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia Rozhlas a televízia Slovenska by sa nemala formálne rozdeliť. Generálneho riaditeľa by mala voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom, ktorou sa dopĺňa financovanie.

„Navrhovaná právna úprava – zákon o Slovenskej televízii a rozhlase neprináša formálne rozdelenie týchto dvoch inštitúcií, vytvára však podmienky na ich samostatný rozvoj s ich špecifikami, prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie, do procesu kreovania rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút programovej rady,“ načrtol rezort v materiáli.

Rada Slovenskej televízie a rozhlasu má dohliadať na dodržiavanie zákona zo strany inštitúcie, využívanie verejných prostriedkov, voliť a odvolávať generálneho riaditeľa či schvaľovať návrh rozpočtu. Tvorená bude tromi nominantmi ministra kultúry – dvoch menuje bez návrhu a jedného na návrh ministra financií Slovenskej republiky. Malo by ísť o odborníkov v oblasti vysielania, ekonómie, práva alebo informačných technológií. Štyroch členov rady podľa návrhu volí Národná rada SR nadpolovičnou väčšinou prítomných poslancov.

Programová rada má posudzovať a kontrolovať program Slovenskej televízie a rozhlasu z hľadiska dodržiavania verejnoprávneho charakteru vysielania. Deväť z jej 11 členov má voliť parlament. Dvoch by si mali vyberať spomedzi seba zamestnanci telerozhlasu, jedného za televíziu, druhého za rozhlas.

Návrh zákona rešpektuje zrušenie koncesionárskych poplatkov v roku 2023 a tiež úplné financovanie zo štátneho rozpočtu. „Zavádza opätovne inštitút zmluvy so štátom, kde Slovenská republika zaviaže Slovenskú televíziu a rozhlas poskytnuté verejné financie použiť výhradne na programy vo verejnom záujme alebo na zlepšenie technickej infraštruktúry verejnoprávnej inštitúcie,“uviedol rezort.

Zákon by mal nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

„Obnovíme nezávislosť a objektivitu spravodajstva, postavíme RTVS ekonomicky aj programovo z hlavy na nohy“, sľubuje Šimkovičovej tajomník Machala
„Pripravili sme nový moderný a kvalitný zákon o našej národnej verejnoprávnej vysielacej inštitúcii. Obnovíme nezávislosť a objektivitu spravodajstva, postavíme Slovenskú televíziu a rozhlas ekonomicky aj programovo z hlavy na nohy. Je načase, aby Slovenská televízia a rozhlas vysielala hodnotné programy vo verejnom záujme!,“ uviedol Machala.

Viac vo videu:

Online Tu a Teraz

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase neráta s rozdelením na dva samostatné subjekty, prináša však viacero zmien. Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom. Návrh v pondelok (11. 3.) predložilo Ministerstvo kultúry (MK) SR do skráteného medzirezortného pripomienkového konania.

Online Tu a Teraz/ Ľuboš blaha/ JNS



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading