Video: N. Tesla: Jeho prínosy k modernej vede sú neoceniteľné

N. Tesla: Jeho prínosy k modernej vede sú neoceniteľné
Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856 v dedine Smiljan blízko mesta Gospić v dnešnom Chorvátsku. Jeho otec, Milutin Tesla, bol srbský pravoslávny kňaz. Od detstva vynikal talentom na prírodné vedy a študoval na univerzitách v Grazi a Prahe. Tesla bol srbsko-americký vynálezca, elektrotechnik, strojný inžinier a futurológ. Jeho patenty a teoretická práca formovali základ moderných elektroenergetických systémov na striedavý prúd, vrátane viacfázových sústav a asynchrónnych elektromotorov, čím umožnili začiatok etapy zvanej druhá priemyselná revolúcia. Známy je tiež vďaka svojim príspevkom k fyzike elektriny a magnetizmu na prelome 19. a 20. storočia. Na jeho počesť je pomenovaná jednotka magnetickej indukcie – tesla (T).
Okrem elektromagnetizmu a inžinierstva prispel Tesla aj k odvetviam
ako robotika, balistika, počítačová veda, jadrová fyzika a teoretická fyzika. Hoci bol veľký vedecko-technický génius, nemal výraznejšie podnikateľské schopnosti a často sa zadlžoval. S Thomasom Alva Edisonom a Guglielmom Marconim sa dostal do konfliktov týkajúcich sa patentov. Napriek tomu je jeho odkaz viditeľný v modernej civilizácii, kde je použitá elektrina¹.
Nikola Tesla bol fascinujúcou osobnosťou so širokým spektrom záujmov a prínosov. Tu je niekoľko zaujímavostí o ňom:
- Alternujúci prúd (AC) a transformátor: Tesla je najviac známy svojimi príspevkami k alternujúcemu prúdu (AC). Jeho práca na vývoji systému prenosu elektrickej energie na veľké vzdialenosti pomocou AC prúdu umožnila vznik moderných elektrických sietí. Tiež vynikol v oblasti transformátorov, ktoré sú dnes neoddeliteľnou súčasťou našich životov.
- Tesla cievka: Tesla vyvinul zariadenie nazývané „Tesla cievka“. Táto vysokofrekvenčná transformátorová cievka bola schopná generovať obrovské elektrické výboje. Používal ju na experimenty s bezdrôtovým prenosom energie a komunikáciou.
- Bezdrôtová komunikácia: Tesla sníval o bezdrôtovom prenose energie a komunikácii. Navrhol projekt „Wardenclyffe Tower“, vežu, ktorá mala umožniť bezdrôtový prenos energie na celom svete. Bohužiaľ, projekt sa nikdy nepodarilo úplne zrealizovať.
- Excentrický génius: Tesla mal mnoho excentrických návykov. Napríklad mal silný strach z baktérií a nosil rukavice pri jedle. Tiež mal záľubu v holuboch a tvrdil, že komunikuje s nimi.
- Smrtonosný experiment: Tesla sa pokúšal o experimenty s vysokým napätím a vysokou frekvenciou. Raz mal v laboratóriu taký silný elektrický výboj, že spôsobil výbuch vlastnej budovy. Našťastie prežil, ale jeho laboratórium bolo zničené.
Celý život bol Tesla vášnivým vynálezcom a vizionárom. Jeho príspenie k modernej technológii sú neoceniteľné, a jeho meno sa udržiava v pamäti ako symbol inovácie a odvahy.
Zdroj:
(1) Nikola Tesla – Wikipédia. https://sk.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla.
(2) Nikola Tesla – Wikiwand. https://www.wikiwand.com/sk/Nikola_Tesla.