4. júla 2024

Jarjabek: Pracovníci STVR môžu štrajkovať, o rok im bude trápne

Nový zákon o fondoch: Poslanec NR SR Dušan Jarjabek diskutuje o novom zákone. Ktorý má zabezpečiť spravodlivejšie rozdeľovanie financií v oblasti umenia a audiovizuálneho fondu.

Zdielajte

  • Nový zákon o fondoch: Poslanec NR SR Dušan Jarjabek diskutuje o novom zákone. Ktorý má zabezpečiť spravodlivejšie rozdeľovanie financií v oblasti umenia a audiovizuálneho fondu.
  • Vznik STVR: Hovorí o transformácii RTVS na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR). A o zmene vo výbere generálneho riaditeľa, ktorého bude voliť príslušná rada.
  • Financovanie a autonómia: Diskutuje o problémoch s financovaním po zrušení koncesionárskych poplatkov. O zabezpečení autonómie pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas.
  • Politické obvinenia a štrajk: Odmietnutie obvinení opozície o pokuse ovládnuť STVR a komentár k plánovanému štrajku pracovníkov STVR.

Diskusia na palete s poslancom NR SR za Smer-SSD Dušanom Jarjabkom.

Do štúdia prišiel priamo z parlamentu, ktorý schválil nový zákon o Fonde na podporu umenia a Audiovizuálnom fonde. Vyslovil presvedčenie, že nový systém, kde bude mať pri rozhodovaní o podpore diel a umelcov majoritu i zodpovednosť priamo ministerstvo kutúry. To zabezpečí spravodlivejšie rozdeľovanie financií. Opýtal sa, či Slovensko potrebuje také filmy ako Sviňa. A ďalšie diela, ktoré majú politický podtext, šíria nenávisť a “spochybňujú slovenskosť či samostatnosť Slovenska”.

Ďalej sa venoval vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR), ktorá je na základe novely zákona nástupcom doterajšej RTVS. Zdôraznil, že na základe nového zákona bude generálneho riaditeľa tejto inštitúcie voliť príslušná rada, nie ako doteraz koaličná väčšina poslancov v NR SR. Ako pokračoval, po zrušení koncesionárskych poplatkov z telerozhlasu ešte za bývalej vlády vznikla de facto štátna televízia a bola reálne ohrozená jej existencia. Tak jej vzali podstatný zdroj príjmov. No ničím ho nehradili, čo teraz museli riešiť zákonodarci navýšením jej financovaním zo štátneho rozpočtu a zvýšením objemu reklamy. Na základe jeho poslaneckej iniciatívy zákon obsahuje povinnosť generálneho riaditeľa STVR vymenovať samostatných riaditeľov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, čím sa podľa neho zabezpečí autonómnosť oboch spojených inštitúcií.

Obvinenia opozície, že koalícia sa chystá ovládnuť verejnoprávny telerozhlas

, označil za “výkriky do tmy” – charakter verejnej služby doterajšia RTVS už dávno stratila a jej poslanie v rámci publicistiky. Pôvodnej slovenskej tvorby či vysielania športových podujatí už dávno prevzali komerčné stanice. Nespochybňuje právo zamestnancov telerozhlasu na štrajk, ale pripomína, kto zničil jeho verejnoprávnosť. Mali by si podľa neho uvedomiť, za čo a proti čomu chcú z iniciatívy politických aktivistov vlastne štrajkovať. Pripomenul, že štrajk nepodporujú všetci zamestnanci a mnohí odmietajú politizáciu tejto inštitúcie. Orem iného by bol rád, keby sa nová televízia a rozhlas vrátili k vysielaniu širokej palety divadelných, operných a operetných predstavení. Koncertov a ďalších kultúrnych podujatí a pomáhali tak šíreniu slovenskej kultúry.

Diskusia na palete


Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *