OD PROGRESIVIZMU K BOĽŠEVIZMU
- Progresivizmus a ideológie: Článok porovnáva progresivizmus s inými ideológiami, ako sú liberalizmus, konzervativizmus a komunizmus, a zdôrazňuje, že každá ideológia má svoje prednosti aj obmedzenia.
- Otvorená spoločnosť: Autor kritizuje, že moderný progresivizmus potláča voľnú súťaž myšlienok, čo je v rozpore s ideálom otvorenej spoločnosti, ako ho definovali filozofi Karl Popper a Friedrich Hayek.
- Nebezpečenstvo progresivizmu: Progresivizmus je označený za nebezpečný, pretože sa snaží o monopol na myšlienky a názory, podobne ako boľševizmus v minulosti.
- Kritika Nadácie otvorenej spoločnosti: Článok tvrdí, že Nadácia otvorenej spoločnosti podporuje len progresívne politické sily a médiá, čím potláča slobodnú výmenu názorov.
Neustále sa vraciam k tej istej otázke a vždy sa usilujem sformulovať presnejšiu odpoveď: Prečo sú aktuálne populárne formy presadzovania progresívnej ideológie nebezpečné? Začnime tým, že progresivizmus je ideológia ako každá iná. Liberalizmus, konzervativizmus, komunizmus, socializmus a tak ďalej a tak podobne. Každá ideológia má prednosti aj obmedzenia a každá obsahuje vyložene úchylné dogmy. Takmer všetky ideológie si navyše robia nárok na úplné vysvetlenie sveta a poniektoré aj požadujú podriadenie všeobecného zákonodarstva svojim princípom.
Každá ideológia povýšená na záväzný myšlienakový kánon je zločinom.
Azda s výnimkou nacizmu, rasizmu a iných podobných teórií žiadna ideológia nie je úplne zavrhnutiahodná alebo nelegitímna. Avšak každá ideológia povýšená na záväzný myšlienakový kánon je zločinom.
Ochranou proti ideologickému dogmatizmu je ideologicky neutrálny ústavný a zákonný rámec. Ďalšou ochrannou bariérou proti ideologickej despocii je slobodná a neregulovaná výmena názorov. A tým sa dostávame k podstate problému.
Pojem otvorenej spoločnosti nevymyslel George Soros. On ho len zneužil a sprznil. Pán Soros bol žiakom filozofov takzvanej viedenskej školy Karla Poppera a Friedricha Augusta von Hayeka, ktorí definovali otvorenú spoločnosť okrem iného aj ako voľnú súťaž myšlienok, názorov, politických koncepcií a teórií. Je trpkou iróniou osudu, že globálna Nadácia otvorenej spoločnosti je v súčasnosti faktickým popretím ideálu otvorenej spoločnosti, pretože v ostatných desaťročiach podporuje výhradne progresívne politické sily a médiá, ktoré otvorene a velmi nahlas požadujú umlčanie voľnej súťaže myšlienok. V progresívnej utópii neexistuje miesto pre myšlienkovú konkurenciu. Avšak bez voľnej súťaže myšienok neexistuje ani otvorená spoločnosť.
Pojem otvorenej spoločnosti nevymyslel George Soros. On ho len zneužil a sprznil
Moderný progresivizmus požaduje – často veľmi úspešne – úplné vyradenie legitímnych, ale neprogresívnych názorov z otvorenej diskusie či súťaže myšlienok. Len sa pozrime, čo sa deje na Facebooku, v médiách bývalého hlavného prúdu a ako sú odporcovia progresivizmu postavení na vedľajšiu koľaj napríklad v Európskom parlamente.
Problémom marxizmu a komunizmu nebol marxizmus či komunizmus ako taký, ale predovšetkým bol zhubný boľševizmus časti ruských revolucionárov. Boľševizmus bol príčinou zločinov nielen sovietskeho komunizmu, ale aj zločinov ďalších podobných režimov v Európe a Ázii.
Progresivizmus je čoraz viac boľševický, a preto je nebezpečný. Robí si nárok na univerzálnu platnosť, a preto nedokáže akceptovať iné videnie sveta. Progresivizmus v súčasnej podobe je priamym popretím voľnej súťaže ideí, ideológií, politických koncepcií a myšienkových experimentov.
Tragédiou stredovekej cirvi nebolo kresťanstvo, ale jej myšlienkový a náboženský monopol. Progresívne sily si takisto chcú uzurpovať myšienkový a názorový monopol. Do veľkej miery sa im to aj darí. A to je dôvod, prečo je najväčšou hrozbou slobody v Európe progresívna ideológia nasiaknutá neoboľševizmom 21. storočia.
Peter Tóth & Ďateľ
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme