Áno, je teplo – Aká je realita?

Áno, je teplo. Zdôrazňovanie, že svet čelí apokalypse, však nezodpovedá realite.
- Áno, je teplo. Zdôrazňovanie, že svet čelí apokalypse, však nezodpovedá realite.
- Klimatické predpovede: Článok diskutuje o slabých miestach dlhodobých klimatických predpovedí a spochybňuje spoľahlivosť prediktívnych klimatických modelov.
- Korupcia a manipulácia: Uvádza prípady údajnej korupcie a manipulácie s klimatickými údajmi a správami.
- Extrémne počasie: Spomína nedávne prípady nezvyčajného počasia, ako sneženie v Kanade a chladné počasie v Kalifornii.
- Pozitívne správy: Uvádza pozitívne správy, ako napríklad zotavenie Veľkého bariérového útesu.
Áno, je teplo. Zdôrazňovanie, že svet čelí apokalypse, však nezodpovedá realite. Namiesto toho by bolo pekné diskutovať o slabých miestach dlhodobých klimatických predpovedí a zvláštnej hodnote, ktorou je priemerná historická teplota zemegule.
Čím teplejšie počasie, tým viac klimatického strachu
Walter Williams bol americký ekonóm, profesor a komentátor. V roku 2001 napísal článok do miestnych novín, v ktorom sa pýtal, prečo ľudia stále počúvajú hlasy, ktoré neustále strašia ľudí globálnym otepľovaním. V článku poukazuje na niekoľko faktov z tej doby:
„Existujú štyri nezávislé súbory údajov o teplote. Prvými sú teplomery na meracích staniciach po celom svete. Ukazujú otepľovanie za posledných 30 rokov, ale nie v USA. Druhým súborom sú meteorologické satelity. Tretím sú meracie balóny. Nevykazujú žiadne otepľovanie. Posledné sú pomocné údaje, ako sú ľadovce alebo sedimenty. Nevykazujú žiadne otepľovanie.“
Korupcia
Už v roku 1996 bývalý prezident Americkej akadémie vied napísal, že správa Medzivládneho klimatického panelu je najväčším prípadom korupcie, aký vo svojej kariére videl, pretože text záverečnej správy nezodpovedal textu, na ktorom sa vedci zhodli. V konečnej verzii zmizla akákoľvek zmienka a pochybnosť, že ľudská činnosť je jedinou významnou príčinou otepľovania.
Vypustená štúdia
Klimatológ, ktorý za svoj vedecký prínos získal medailu od NASA, zverejnil v roku 2015 štúdiu, ktorá dokázala, že prediktívne klimatické modely nie sú spoľahlivé a svoje závery podporila skutočne nameranými teplotami v troposfére. Štúdiu pre istotu vymazali.
Modely ako čierna skrinka
Wall Street Journal napísal v roku 2022 článok, v ktorom uviedol, že vedci prepísali viac ako dva milióny riadkov kódu, aby vyriešili vzťah medzi vodnou parou a klímou v klimatických modeloch, ale uviedli, že vyriešili jeden problém s modelovaním, ale objavil sa nový.
A čo vodná para?
Nikto nehovorí o erupcii podmorskej sopky Tonga v roku 2022, ktorá vyvrhla do atmosféry obrovské množstvo vodnej pary, ktorá môže zostať v atmosfére niekoľko rokov a môže mať „malý dočasný vplyv na zvýšenie teploty Zeme, kým sa objem vodnej pary v atmosfére nevráti do normálu“, uvádza NASA.
Strašidelná iniciatíva
Na vystrašenie najmä mladej populácie bola dokonca vytvorená iniciatíva s pomocou rôznych médií, ktorá radí, ako správne písať o klíme. Napríklad, že klimatická kríza by mala byť súčasťou každého posolstva, či už ide o podnikanie, zdravie alebo zábavu.
Existuje veľa spôsobov, ako klimaticky stresovať bežnú populáciu. Od hrozivých farieb v predpovedi počasia až po vynechanie správ, ktoré sa nehodia. Z posledných dvoch týždňov by to mohli byť tieto správy alebo štúdie staršieho dátumu, ale popisujúce obdobie dvadsiatich rokov ochladzovania.
V Kanade sneží
Koncom augusta zasiahlo štyri zimné lyžiarske strediská v Kanade nečakané sneženie. Prvýkrát snežilo v predposlednom augustovom týždni a o týždeň neskôr opäť snežilo.
Kalifornia má nezvyčajne nízke teploty
Koncom augusta zasiahlo západné pobrežie Kalifornie nezvyčajne chladné počasie, ktoré prinieslo sneh do horských oblastí Kalifornie a severozápadu USA. Niektoré cesty museli byť uzavreté kvôli napadanému snehu.
Antarktída sa ochladzuje
Štúdia publikovaná v júni minulého roka uvádza:
„V druhej polovici dvadsiateho storočia zažila oblasť západnej Antarktídy výrazné otepľovanie, ktoré bolo dvojnásobné oproti globálnemu priemeru, a preto sa považovala za jednu z najrýchlejšie sa otepľujúcich oblastí na Zemi. V 90. rokoch však bol zaznamenaný obrat v tomto trende, čo viedlo k regionálnemu ochladeniu. Najmä v rokoch 1999 až 2018 sa nameraná priemerná teplota vzduchu znížila o štatisticky významné hodnoty.
Priemerná teplota Zeme
V roku 2007 napísali matematici z Dánska článok, v ktorom tvrdili, že priemernú teplotu Zeme je ťažké nájsť, pretože existuje niekoľko spôsobov, ako k nej dospieť, a nie je jasné, ktorý z nich je správny.
Čo by sa pýtal laik
Poznámka autora. Mohli by mať pravdu? Každý môže niekoľko minút premýšľať bez toho, aby o čomkoľvek vedel:
Priemerná teplota Zeme sa meria s presnosťou na desatiny stupňa. Limit Parížskej dohody pre otepľovanie je 1,5 stupňa Celzia.
Vývoj priemernej teploty Zeme za posledných stopäťdesiat rokov je kľúčovým grafom.
Teplota bola meraná iba satelitmi od 1980. rokov. Dovtedy sa merania vykonávali na pozemných meracích staniciach.
Meracie stanice boli dlho len v USA a Európe, viď obrázok na konci článku. Na iných kontinentoch ich bolo len niekoľko a kvalita meraní môže byť otázna. Teplota morí, viac ako dve tretiny plochy Zeme, sa už dlho meria z vedra s vodou.
Porovnanie historických teplotných radov z pozemných staníc predstavuje množstvo výziev:
- Teplota by sa mala odčítať nielen v rovnakú hodinu, ale aj súčasne vo vzťahu k polohe Slnka. Piata hodina popoludní v Prahe nie je úplne to isté ako päť hodín v Berlíne alebo Paríži.
- Okolie stanice by sa nemalo meniť napríklad kvôli mestskej zástavbe, ktorá akumuluje teplo.
- Ak nová stanica pre oblasť alebo región nahradí stanicu, ktorá sa ruší, mala by byť v rovnakých podmienkach z hľadiska okolia.
- Teplotné priemery pre oblasť nie sú úplne porovnateľné v čase, pokiaľ sa nové stanice v oblasti nenachádzajú v porovnateľných podmienkach, ako je rovnaká nadmorská výška. Ak by sa staršie stanice nachádzali v priemere vo vyššej nadmorskej výške ako novšie stanice, neexistujú porovnateľné podmienky.
- Ak meracia stanica automaticky nezaznamenáva minimálnu a maximálnu dennú teplotu, maximálne teploty namerané v minulosti sú skôr nižšie ako teploty namerané v modernej dobe, kde sa vždy merajú maximálne a minimálne teploty. Naopak, minimálna teplota v minulosti je o niečo vyššia.
- Ak sa denný priemer meria z minimálnej a maximálnej teploty, priemerná teplota v minulosti nie je úplne porovnateľná so súčasnosťou.
Preto samotná NASA tvrdí, že hodnoty namerané v minulosti sú nejakým spôsobom upravené. Dôvodom je iný čas merania, zmena zastavanej oblasti okolo stanice alebo zmena metódy. Výsledkom je zvyčajne strmší graf.
Poznámka autora. Ak má niekto ilúzie, že ručná úprava údajov z minulosti je oslobodená od tendenčnosti, najmä v časoch klimatickej hystérie, je to naozaj čistá duša.
Dve dobré správy na záver
V roku 2016 médiá informovali, že austrálsky „Veľký bariérový útes“ umiera, pretože globálne otepľovanie zabilo polovicu koralov. Odvtedy sa koraly začali pohodlne zotavovať a tento rok dosiahlo pokrytie Veľkého bariérového útesu rekordné maximá.
Správa Austrálskeho morského inštitútu hovorí, že pokrytie koralmi sa zvýšilo vo všetkých troch meraných oblastiach a dosiahlo rekordnú úroveň za 38 rokov, odkedy sa merania vykonali v severnej a strednej časti útesu.
Vedci v minulosti predpovedali, že dôjde ropa, že ľadovce na severe sa roztopia do roku 2012, že príde doba ľadová, že v Arktíde sa uvoľnia megatony metánu a že príde apokalypsa. Zatiaľ je to len nepríjemné teplo v prvom septembrovom týždni. Ale napríklad v roku 1911 ľudia a vtáky umierali na horúčavy v Londýne. A vedci kedysi chceli pokryť severný pól sadzami, aby roztopili ľadovce.
Zdroje:
(1) Kanada
(2) Kalifornie
Písalo sa
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️