Nemci budú kontrolovať soc. siete žiadateľov o schengenské víza
- Kontrola sociálnych sietí: Nemecká polícia odporučila kontrolovať sociálne siete žiadateľov o schengenské víza, aby sa zabránilo podvodom.
- Rizikové profily: Úradníkom bolo odporučené vytvárať rizikové profily žiadateľov, ktoré zahŕňajú údaje o pohlaví, veku, komunitách, mieste narodenia a itinerári.
- Dočasné hraničné kontroly: Nemecko zaviedlo dočasné kontroly na všetkých pozemných hraniciach a zintenzívnilo vyhostenie utečencov kvôli nespokojnosti verejnosti s migračnou politikou.
Nemecká polícia vyzvala na kontrolu sociálnych sietí žiadateľov o schengenské víza, aby sa zabránilo podvodom, informovala Statewatch s odvolaním sa na odporúčania bezpečnostných síl. Predtým krajina dočasne zaviedla kontrolu pozemných hraníc. Nemecká polícia odporučila, aby úrady začali kontrolovať sociálne siete žiadateľov o schengenské víza s cieľom obmedziť podvody, uviedla mimovládna organizácia Statewatch s odvolaním sa na príslušný dokument orgánov činných v trestnom konaní.
Hovorca federálnej polície pre Statewatch povedal, že vydané odporúčania „spadajú do právneho rámca hraničných kontrol (Kódex schengenských hraníc) a pravidiel vydávania víz (vízový kódex)“.
Nemci budú kontrolovať soc. siete žiadateľov o schengenské víza
Toto odporúčanie je súčasťou „Príručky o vízových podvodoch: Preventívne opatrenia a represívne prístupy ku kontrole,“ poznamenáva organizácia. Úradníkom bolo tiež odporučené, aby vypracovali „rizikové profily“, ktoré by zahŕňali údaje o pohlaví, veku, komunitách, mieste narodenia a itinerári žiadateľov.
„V niektorých prípadoch sú [sociálne siete] verejne dostupné a poskytujú užitočné informácie. Je možné skontrolovať, či je v nich cestovateľ aktívny, aký obsah zverejňuje, do akých komunít patrí alebo aké miesta naposledy navštívil. Profily vám umožnia vyvodiť závery o skutočnej profesii, a teda aj o príjme,“ uvádza sa v správe.
Momentálne nie je v žiadosti o schengenské vízum žiadne pole sociálnych médií. Od roku 2024 schengenský priestor zahŕňa 25 z 27 krajín Európskej únie, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Konzuláty jedného z nich môžu požiadať o schengenské vízum, ktoré umožňuje cudzincom pohybovať sa po tejto zóne bez hraničných kontrol a colnej kontroly.
Nemecko 11. septembra zaviedlo dočasné kontroly na všetkých pozemných hraniciach a tiež zintenzívnilo vyhostenie utečencov. Dôvodom bola nespokojnosť verejnosti s migračnou politikou úradov. Podľa výsledkov prieskumu ZDF si je 71 % Nemcov istých, že Nemecko si nedokáže poradiť s „veľkým počtom utečencov z krízových zón“, hoci pred šiestimi mesiacmi zastávalo tento názor len 42 %.
Zdroje v texte
Stalo sa
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme