12. apríla 2025

Eduard Burda: Naši novinári by boli v USA bezdomovci

burda mimi1

Eduard Burda: Naši novinári by boli v USA bezdomovci

Zdielajte....
  • Eduard Burda: Naši novinári by boli v USA bezdomovci: Diskutuje sa o rozdielnom posudzovaní situácií v rôznych členských štátoch Európskou komisiou, najmä v súvislosti s Poľskom a Slovenskom.
  • Vplyv európskeho práva: Právo Európskej únie má prednosť pred vnútroštátnym právom členských štátov, čo zabezpečuje jednotnosť a koherenciu právneho poriadku EÚ.
  • Sloboda prejavu vs. súkromie: Dôležité je nájsť rovnováhu medzi slobodou prejavu a zásahmi do súkromia a integrity politikov.
  • Akademická spolupráca: Spolupráca s bývalým šéfom SIS Michalom Aláčom je kontroverzná, ale má prínos pre vedeckú a výskumnú činnosť.

Vplyv európskeho práva na národné právne systémy je významný, pretože právo Európskej únie má prednosť pred vnútroštátnym právom členských štátov. Táto zásada je základom fungovania vnútorného trhu a zabezpečuje jednotnosť a koherenciu právneho poriadku EÚ. V súvislosti s Poľskom a Slovenskom sa diskutuje o dvojitých štandardoch Európskej komisie, ktorá je občas kritizovaná za rozdielne posudzovanie situácií v rôznych členských štátoch. Je dôležité, aby Správa EK pri svojom hodnotení vychádzala z objektívnych a overiteľných informácií, a nie len z mediálnych správ.

Eduard Burda: Naši novinári by boli v USA bezdomovci

Diskusia v parlamente by mala reflektovať občiansko-právny aspekt rovnako ako slobodu prejavu, pričom je potrebné nájsť rovnováhu medzi týmito dvoma základnými princípmi demokracie. Pochybenia v justícii, ako napríklad tie, ktoré sa pripisujú ex-predsedovi Súdnej rady Jánu Mazákovi, môžu podkopávať dôveru verejnosti v právny systém. Sloboda prejavu je základným právom, ale musí byť vyvážená so zásahmi do súkromia a integrity politikov. Účasť obvinených príslušníkov OČTK na verejných podujatiach a diskusiách prináša otázky týkajúce sa právnej a etickej roviny ich konania. Akademická spolupráca s bývalým šéfom SIS Michalom Aláčom môže byť vnímaná ako kontroverzná, ale je dôležité posudzovať ju v kontexte prínosu pre vedeckú a výskumnú činnosť. Hospodárenie fakulty a kroky vedúce k jej zlepšeniu sú kľúčové pre zabezpečenie kvality vzdelávania a výskumu. V tomto procese je dôležitá transparentnosť a zodpovednosť voči študentom a akademickej obci.

S dekanom Právnickej fakulty UK profesorom Eduardom Burdom o vplyve európskeho práva na národné právne systémy, o dvojitom kilometri EK pri posudzovaní diania v Poľsku a na Slovensku, o tom, ako Správa EK nemôže čerpať informácie len z novinových článkov, o úrovni diskusie v parlamente z pohľadu občiansko-právneho aspektu vs slobody prejavu, o pochybeniach ex-predsedu Súdnej rady Jána Mazáka, o slobode prejavu a zásahu do súkromia a integrity politikov, o právnej a etickej rovine účasti obvinených príslušníkov OČTK na verejných podujatiach a diskusiách, o tom, prečo išiel do akademicke spolupráces ex-šéfom SIS Michalom Aláčom, aj o hospodárení fakulty a krokoch vedúcich k zlepšeniu.

Rozhovory s Mimi Šramovou



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading