24. novembra 2024

Hororová jeseň priemyslu v Európe. „Už to nemožno prehliadnuť.“

Hororová jeseň priemyslu v Európe. "Už to nemožno prehliadnuť."

Zdielajte....
  • Hororová jeseň priemyslu v Európe: Predaj automobilov v Európe klesá, pričom predaj nových elektromobilov klesol o 8,3 % v porovnaní s minulým rokom.
  • Rast cien: Ceny automobilov so spaľovacími motormi rastú, čo prispieva k celkovému zhoršeniu situácie.
  • Politické faktory: Podľa odborníka Ferdinanda Dudenhöffera sú za súčasný stav zodpovední politici EÚ, ktorí ukončili finančnú podporu pre elektromobily a zaviedli clá na čínske elektromobily.
  • Konkurencia z Číny: Čína zvyšuje svoj podiel na trhu s elektromobilmi, zatiaľ čo Európa zaostáva.

Predajné čísla automobiliek teraz klesajú rovnako rýchlo ako lístie zo stromov. Ceny automobilov so spaľovacími motormi však rastú. Aj európski výrobcovia automobilov preto čelia ťažkým časom. Nemecký automobilový expert namaľoval pochmúrny obraz. Temný obraz, o ktorý sa podľa neho postarali politici EÚ.

Jednou zo základných vrstiev, na ktorých stojí česká ekonomika, je automobilový priemysel. A teraz sa zdá, že by to mohla byť noha z veľkej časti vyrobená z hliny. Server najčítanejšieho denníka Bild tvrdí, že európsky automobilový priemysel čakajú zlé časy.

Renomovaný automobilový expert prof. Ferdinand Dudenhöffer vo vyhlásení pre Bild varoval pred skutočne hororovou jeseňou pre automobilový priemysel v Európe. Už to bolo slabé, ale teraz môže prísť hororová jeseň.

„Dôležité veľké automobilové trhy ako Nemecko a Taliansko boli už v prvých ôsmich mesiacoch roka mierne v červených číslach – a ekonomika sa nezlepšuje,“ povedal Dudenhöffer. Zdá sa, že predaj medziročne klesne o 200 000 vozidiel.

Podľa Dudenhöffera je to „len časť negatívnych správ“. Predaj nových elektromobilov je 90 000 vozidiel, čo je o 8,3 percenta menej ako v predchádzajúcom roku od augusta. Do konca roka dôjde k poklesu o 140 000 nových plne elektrických áut. A medzitým ceny áut so spaľovacími motormi raketovo stúpajú.

Prispieva to aj k tomu, že z pohľadu Dudenhöffera sa celková situácia zlepší až v roku 2026. Okrem toho sa Dudenhöffer domnieva, že súčasný zlý stav európskeho automobilového priemyslu spôsobili politici EÚ. Pre nemecký spravodajský portál T-online poznamenal, že bolo chybou ukončiť finančnú podporu ako bonus pri kúpe elektromobilu. Dudenhöffer v pondelok vysvetlil, že predaj elektromobilov sa zrútil v dôsledku „neuváženého“ ukončenia environmentálneho bonusu. K tomu sa podľa neho pridali „reči mnohých konzervatívnych politikov, ktorí chvália spaľovací motor“.

Politici v Bruseli podľa neho robia chybu, keď podnecujú pochybnosti o atraktivite elektromobilov a zároveň bojujú proti Číne a využívajú clá na bránenie dovozu čínskych elektromobilov na európsky trh. „Toto je toxická zmes Berlína a Bruselu,“ zhrnul svoj názor Dudenhöffer. A ak to takto bude pokračovať, Európa nebude schopná ponúknuť automobilový priemysel zajtrajška.“

V rozhovore pre Mitteldeutsche Zeitung Dudenhöffer poznamenal, že automobilový priemysel už v podstate našiel nový domov. Namiesto Nemecka a EÚ je týmto novým domovom Čína.

V Číne podiel batériových vozidiel (BEV) na predaji nových áut vzrástol v prvej polovici roka na 25,7 percenta, v USA zostal na úrovni 7,7 percenta a v EÚ klesol na 12,5 percenta. „Výhoda Číny v elektromobilite sa tak ďalej zvyšuje, zatiaľ čo Európa ešte viac zaostáva,“ zdôraznil a dodal, že vďaka veľkým objemovým výhodám a veľkým kapacitám výroby batérií sa elektromobily môžu vyrábať v Číne lacnejšie ako v Nemecku.

Nemecko údajne postupne stráca konkurenčnú výhodu, ktorú má v spaľovacích motoroch.

Nemecká televízia NTV pridala k téme, že nielen automobilový priemysel, ale aj nemecký priemysel ako celok upadá. Klesá najmä v dôsledku vysokých cien energií. Z tohto pohľadu Nemecko prestáva byť priemyselnou veľmocou.

„Už to nemožno ignorovať: Nemecko a jeho vlajková loď, automobilový priemysel, musia byť reštrukturalizované. … Na programe je zatváranie závodov a prepúšťanie. … Nemecko má najvyššie ceny energií na svete, krehká infraštruktúra zvyšuje náklady na logistiku, vysoké náklady na pracovnú silu a vysoké dane z príjmu právnických osôb pôsobia ako brzdové bloky, sme uväznení v nadmerných právnych požiadavkách, ktoré ďalej zvyšujú administratívne náklady,“ napísal server.

Nemecko údajne postupne stráca konkurenčnú výhodu, ktorú má v spaľovacích motoroch.

„Táto konkurenčná výhoda nevznikla zo dňa na deň, ale skôr tvrdou inžinierskou prácou počas 50 rokov. Autá zajtrajška však budú poháňané elektrinou. Prirodzené konkurenčné výhody lítium-iónových batérií spočívajú v Ázii. Navyše, zajtrajšie auto bude viac než len elektrické. Softvér a výkonné počítače vytvárajú kúzlo auta zajtrajška. Inteligentný kokpit so zábavnými funkciami a autonómne riadenie sú hodnoty, ktoré zákazníci v Číne oceňujú. Huawei, Tencent, Baidu, Nvidia a Google formujú auto zajtrajška,“ upresnil server.

Zdroje:

https://www.n-tv.de/wirtschaft/Ist-der-Autostandort-Deutschland-noch-zu-retten-article25223592.html

https://www.t-online.de/mobilitaet/aktuelles/id_100485500/autoindustrie-experte-dudenhoeffer-gibt-politik-die-schuld-an-der-krise-.html



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading