17. apríla 2025

O predvolebných prieskumoch, ktoré toho veľa nehovoria

predvolebný prieskum

O predvolebných prieskumoch, ktoré toho veľa nehovoria

Zdielajte....
  • O predvolebných prieskumoch, ktoré toho veľa nehovoria: Predvolebné prieskumy často vykazujú systematické chyby, ako napríklad podceňovanie podpory určitých kandidátov, čo sa stalo v rokoch 2016 a 2020.
  • Manipulácia vzorky: Výsledky prieskumov môžu byť ovplyvnené zložením vzorky respondentov, napríklad vyšším zastúpením registrovaných demokratov.
  • Interné prieskumy: Kandidáti sa spoliehajú na vlastné interné prieskumy, ktoré sú presnejšie a slúžia na strategické rozhodovanie.
  • Registrácia voličov: Počet novoregistrovaných voličov podľa straníckej príslušnosti môže byť indikátorom volebných preferencií.

Kvalita predvolebných prieskumov je rovnaká ako kvalita informácií z médií, ktoré už ani nezakrývajú ich stranícke preferencie. Aké sú najbežnejšie triky, o tajných interných prieskumoch a o pomocných ukazovateľoch volebných preferencií. Plus predvolebné víkendové bulvárne noviny.

Subjektívny výber správ a komentárov zo sociálnych sietí na tému predvolebných prieskumov. Zdroj všetkých informácií v texte alebo v odkaze na konci článku, s výnimkou špekulatívnych názorov.

Ohnuté vždy na jednu stranu

Predvolebné prieskumy sú historicky nepresné v jednom smere naraz. V roku 2016 prieskumy predpovedali jasné víťazstvo Hillary Clintonovej, len aby nakoniec vyhral Donald Trump. Napríklad v jednom z kľúčových štátov Wisconsinu sa prieskumy v roku 2016 mýlili o 8 %.

Situácia sa zopakovala v roku 2020, aj keď agentúry tvrdili, že sa poučili z roku 2016. New York Times v roku 2020 napísali: „Už teraz sa dá povedať, že systematické podceňovanie podpory Donalda Trumpa bolo rovnaké ako v roku 2016 a možno aj horšie.“

Podľa očitých svedkov je to rovnaké ako v roku 1980. Predvolebné prieskumy mesiac pred voľbami dali Ronaldovi Reaganovi náskok 2,6 % v celkovom počte hlasov, ale nakoniec získal o 9,7 % hlasov viac. Rozdiel medzi realitou a priemerom predvolebných prieskumov bol 7,1 %.

Jednoduché triky

Predvolebné prieskumy, ktoré sa zverejňujú, sú odrazom inzerentov, ich politických preferencií a preferencií médií, ktoré ich zverejňujú. Štandardným trikom je uvádzať len tie prieskumy, ktorých výsledky vyhovujú preferenciám daného média.

Sofistikovanejším trikom, ktorý možno tiež odhaliť, je výber vzorky opýtaných voličov. Ak bude vo vybranej vzorke respondentov väčšie zastúpenie registrovaných demokratov, prieskum dopadne pre demokratického kandidáta lepšie.

Trik sa dá zistiť pozorným prečítaním metodiky prieskumu, pretože zloženie vzorky je uvedené napríklad v nedávnom prieskume Ipsosu: „Vzorka zahŕňala 1 018 registrovaných voličov, 426 demokratov, 376 republikánov a 341 nezávislých.“ To je o 13 % viac demokratov ako republikánov v skúmanej vzorke. Výsledok prieskumu, v ktorom majú demokrati náskok napríklad o 2 %, však už možno prezentovať ako „priaznivý pre demokratov“.

Ak je však k dispozícii len výsledok prieskumu bez informácií o zložení vzorky a v prípade neamerických krajín je zvyčajne prevzatý len z jedného média, čitateľ je odsúdený na slepú vieru.

Komplikovanejšie triky

Vďaka nezávislým novinárom je možné dozvedieť sa viac informácií o predvolebných prieskumoch, aj keď ide o fakty, ktoré sa nedajú overiť.

Nezistiteľným trikom, ktorý môžu agentúry použiť, je zloženie nezávislých voličov v skúmanej vzorke. Agentúry vedia, že určité demografické skupiny sú viac naklonené jednému kandidátovi. Napríklad slobodné ženy vo väčších mestách jednoznačne uprednostňujú Kamalu Harrisovú, alebo existujú rozdiely v preferenciách medzi bielymi a nebielymi Američanmi. Výsledok prieskumu je teda možné ovplyvniť vhodným zložením vzorky opýtaných nezávislých voličov, aj keď výrazne menej. Ale je to nezistiteľné.

Interné prieskumy

Samotní kandidáti na prezidenta USA sa nespoliehajú na verejné prieskumy. Majú vlastné veľké tímy, ktoré pripravujú interné dáta. Na rozdiel od verejných prieskumov sú interné prieskumy pripravované s cieľom presne vykresliť skutočný stav preferencií, keďže tieto informácie kandidáti využívajú na rozhodovanie o tom, v ktorej kľúčovej krajine minúť peniaze na reklamu, aká bude téma reklamnej kampane alebo kam kandidát osobne pôjde. Výsledky prieskumov pripravených internými tímami kandidátov sú preto prísne stráženým tajomstvom a ich výsledky možno posúdiť len podľa toho, v ktorej krajine kandidát vynakladá peniaze a v akom množstve.

Ak dôjde k úniku údajov z interného prieskumu, nie je možné overiť, aké dôveryhodné sú informácie. Úniky, ktoré boli zverejnené v alternatívnych médiách, však naznačujú, že Kamala Harrisová v prieskumoch zaostáva.

Podľa samotnej CNN Kamala Harrisová stráca podporu medzi dvoma kľúčovými demografickými skupinami, ktoré historicky masívne podporovali demokratických kandidátov: černochmi a Hispáncami. Podpora Kamaly Harrisovej v kľúčových štátoch je o 14 % nižšia medzi Hispáncami a 9 % medzi čiernymi Američanmi v porovnaní s Joeom Bidenom pred štyrmi rokmi.

Pomocné ukazovatele

Vďaka nezávislým médiám je možné posúdiť aj ďalšie metriky, ktoré môžu pomôcť získať lepší obraz. Jedným z nich je počet občanov, ktorí sa zaregistrujú na hlasovanie. V USA neexistuje centrálny register obyvateľstva, takže každý volič sa musí zaregistrovať na príslušných miestnych úradoch, aby mohol voliť. Napríklad podľa údajov štatistického úradu z minulého roka bolo v roku 2022 zaregistrovaných na hlasovanie menej ako 70 % oprávnených voličov.

Jedným z ukazovateľov volebných preferencií môže byť počet novoregistrovaných voličov v jednotlivých štátoch podľa straníckej príslušnosti. Novoregistrovaní voliči nemusia uvádzať, či sa registrujú ako republikáni alebo demokrati, ale môžu. Registrácia strany ich potom oprávňuje voliť v primárkach príslušnej strany, ktorá určuje kandidátov strany pre jednotlivé voľby. V štátnych alebo federálnych voľbách môžu voliči samozrejme hlasovať za akéhokoľvek kandidáta bez ohľadu na jeho registráciu.

Nezávislí novinári, ktorí sledujú registráciu voličov, uvádzajú, že vo všetkých kľúčových štátoch sa novo registruje vyšší počet republikánov ako demokratov. Napríklad v dôležitom štáte Pensylvánia bol pomer v septembri takmer 2 ku 1 v prospech republikánov, v absolútnych číslach 60 000 oproti 35 000. Joe Biden vyhral v Pensylvánii pred štyrmi rokmi o 80 000 hlasov.

Vo všetkých skúmaných štátoch bol pomer nových registrácií v septembri 3 republikánov ku 2 demokratom a z 25 monitorovaných štátov len päť z nich zaregistrovalo viac demokratov ako republikánov.

Niektoré predvolebné prieskumy, o ktorých sa veľa nehovorí, ukazujú, že Donald Trump vedie od 1,5 % do 5 % v závislosti od štátu v kľúčových štátoch.

Víkendové volebné bulvárne noviny

V americkom Walmarte predávajú knihu s názvom „Úspechy Kamaly Harrisovej“. Má 191 strán, z ktorých drvivá väčšina je úplne prázdna.

Každý víkend americká televízia vysiela rôzne satirické programy. V poslednom si autori robili srandu z fámy, že Kamala Harrisová má blízko k alkoholu. V šou Kamala a jej manžel sledujú prejav jej spolukandidáta Tima Walza s pohárom vína v ruke a ľutujú, že nenaliali viac.

Elon Musk vsadil všetky svoje karty na podporu Donalda Trumpa. V nedávnom rozhovore vtipkoval, že nevie, koľko rokov dostane, ak Kamala Harrisová vyhrá voľby, a uviedol, že jedným z dôvodov, prečo toľko miliardárov podporuje Kamalu Harrisovú, je to, že sa obávajú zverejniť zoznam zákazníkov mladého dohadzovača Jeffreyho Epsteina. Elon Musk dokonca uviedol meno: Bill Gates.

Poznámka autora: Jeffrey Epstein spáchal samovraždu za veľmi zvláštnych okolností a dôkazy o jeho kupliarstve sa stratili za ešte zvláštnejších okolností. Celý príbeh tu. Okrem toho je verejná informácia, že zakladateľ LinkedIn a miliardár Reid Hoffman financoval súdny spor proti Donaldovi Trumpovi, ktorý ho pred mnohými rokmi obvinil zo sexuálneho obťažovania Jean Carrollovej.

herci plánujú kampaň za 100 000 dolárov na podporu demokratov. Bude sa volať „Hands Off My“, pretože priemysel sa obáva, že filmy pre dospelých budú v prípade víťazstva konzervatívcov obmedzené. Kamala Harrisová medzi mužmi stráca, ale podľa autorov kampane by mohli na kampaň reagovať tí mladší, pretože stránky patria medzi najnavštevovanejšie webové stránky na internete.

Ak vám článok pomohol lepšie sa zorientovať, môžete zvážiť podporu amatérskych správ na syrfree akoukoľvek sumou. Ďakujem, odkaz nižšie.

G. Sitař

Zdroje:

(1) New York Times o prieskumoch verejnej mienky v roku 2020 (2) Ronald Reagan, sekce „Všeobecné voľby“ (3) Prieskum Axios „O štúdii“, časť prvý odsek (4) Interné prieskumy (5) CNN o farebných voličoch (6) Všeobecné informácie o registrácii voličov (7) Registrácie do septembra, strana (8) Kniha Kamaline úspechy (9) Pomaranč zo Sati (10) Bill Gates (11) Ruky preč



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading