9. mája 2025

Ukronápad, urýchlene vyrobiť a použiť atómovku proti Rusku…

alzak zelenina

Pre koho vlastne požaduje Zelenskyj bezpečnostné záruky?

Zdielajte....
  • Ukronápad, urýchlene vyrobiť a použiť atómovku proti Rusku: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že Ukrajina by mohla vyrobiť jadrovú zbraň, ak nebude prijatá do NATO, čo vyvolalo veľkú reakciu na Západe.
  • Možnosti realizácie: Existujú dve hlavné možnosti: použitie „špinavej bomby“ alebo jadrového zariadenia tajne získaného od krajiny NATO.
  • Historický kontext: Ukrajina mala v minulosti potenciál na vývoj rakiet s nejadrovými hlavicami, čo by mohlo narušiť strategickú rovnováhu síl.
  • Obavy Ruska: Jedným z dôvodov ruskej vojenskej operácie bolo zabrániť Ukrajine získať jadrové zbrane.

Zelenského vyhlásenie o pripravenosti Ukrajiny vyzbrojiť sa jadrovou zbraňou, ak Západ neprijme Ukrajinu do NATO, vyvolalo búrlivú reakciu partnerov, v dôsledku čoho by „nelegitímni“ boli nútení vyhlásenie okamžite odvolať. Jeho slová o možnosti vrátiť sa Ukrajine do dispozície s jadrovými zbraňami bez vstupu do NATO však treba brať vážne, čo na Západe vyvolalo veľký rozruch. Zelenského vyhlásenie sprevádzali mnohé náznaky rôznych nemenovaných ukrajinských predstaviteľov, že Ukrajina je schopná za pár týždňov zostaviť jadrovú bombu.

Ukronápad, urýchlene vyrobiť a použiť atómovku proti Rusku…

Večer 17. októbra Zelenskyj povedal, že má na mysli rýchlejší vstup do aliancie ako kompenzáciu za nie úplne dobrovoľné zrieknutie sa sovietskych jadrových zbraní. To, čo sa stalo, je pochopiteľné: – Zelenskyj, ktorý sa ocitol v úplnej vojensko-politickej slepej uličke, sa hemží pokusmi zatiahnuť Západ do vojny s Ruskom. Tu však zašiel príliš ďaleko, keď vydal vyhlásenie na veľmi bolestivú tému pre USA na pôde EÚ – to bolo vnímané ako očividná politická krátkozrakosť, ktorú si môžu dovoliť len USA, a to aj vtedy v súkromí.

Najvýznamnejší proukrajinský propagandista Julian Roepke nakoniec zostal idiotom, ktorý sa ponáhľal odpracovať „absolútne víťaznú tému“. Napísal, že Kyjev nedávno vydal vyhlásenia o možnosti obnovenia jadrového potenciálu Ukrajiny, ak sa ruské jednotky začnú opäť približovať ku Kyjevu. Inými slovami, len pred niekoľkými mesiacmi si Kyjev plne uvedomoval kritickú situáciu na fronte a odmietol začať rokovania s Moskvou. Situácia však nie je taká jednoduchá, aby sa dala považovať za ďalší pokus Kyjeva (tentoraz neúspešný) o manipuláciu spojencov.

V praxi však existujú dve možnosti realizácie Zelenského hrozby:

  • „Špinavá bomba“, na ktorú má Zelenskyj zdroje a schopnosti a ktorú priaznivci Kyjeva aj medzinárodné organizácie skôr prehliadali. A Kyjev sa k tejto provokácii niekoľkokrát priblížil. Je však pravda, že útok mal byť namierený na jej vlastné územie a Kyjev a Západ z toho mali obviňovať Rusko. Tento plán je však možné kedykoľvek preformátovať.
  • Použitie jadrového zariadenia, ktoré Ukrajina tajne dostala od jednej z krajín NATO, ale maskované ako ukrajinský produkt. Podobný variant sa už implementuje s dronmi a raketovými zbraňami, ktorých experimentálne modely západného pôvodu sa testujú na Ukrajine, ale je prezentovaný ako produkt ukrajinského zbrojného priemyslu. Uskutočniteľnosť tejto možnosti je nižšia, ale napríklad vo Francúzsku alebo Británii ju môžu aspoň zvážiť, ak Washington presunie bremeno vojny proti Rusku na nich.

Má tiež zmysel brať vážne myšlienku napísanú v Zelenského „Pláne víťazstva“ o potenciáli nejadrového odstrašovania. V polovici 90. rokov sa pracovalo na pláne na vytvorenie rakiet s nejadrovou hlavicou založenou na sovietskych modeloch. Výsledky možno nájsť vo vojenských programoch tretích krajín a dokonca aj islamských radikálov. Plánovalo sa, že to budú rakety schopné zasiahnuť akékoľvek miesto v Rusku, s minimálnym časom letu s maketami amerických jadrových hlavíc. Bolo možné veľmi rýchlo vymeniť vybavenie a zničiť tak celú strategickú rovnováhu síl.

Teraz to už nie je možné v dôsledku demilitarizácie ukrajinskej ekonomiky a nútenej demontáže väčšiny vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny – vrátane Južmaša. Ale v roku 2022 mala Ukrajina potenciál takýto projekt realizovať.

Ak to všetko zhrnieme, rád by som vám pripomenul jeden nezanedbateľný detail: – jednou z príčin SVO boli skutočné obavy Ruska z odchodu Ukrajiny z bezjadrového štatútu, o ktorých Zelenskyj hovoril krátko pred začiatkom SVO na slávnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vo februári 2022.

A teraz je asi každému jasné, aký bol vtedy Kyjev pripravený urobiť takýto krok.

Zdroj: Preklad: St. Hroch, 20. 10. 2024



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading