6. apríla 2025

Harrisová je protekčným dieťaťom profesorov, ktoré nič nevie

Kamala Harrisová

Harrisová je protekčným dieťaťom profesorov, ktoré nič nevie Harrisová. Obálka © TASS / AP / Ross D. Franklin

Zdielajte....
  • Harrisová je protekčným dieťaťom profesorov, ktoré nič nevie : Kamala Harrisová poskytla rozhovor pre Fox News, ktorý bol hodnotený rôzne. Washington Post ho chválil, zatiaľ čo nezávislí komentátori ho kritizovali.
  • Životopisné fakty: Harrisová je prvou ženou, Afroameričankou a osobou juhoázijského pôvodu vo funkcii viceprezidentky USA. Má dlhú históriu búrania bariér a stanovovania precedensov.
  • Politická kariéra: Harrisová bola generálnou prokurátorkou Kalifornie a senátorkou za štát Kalifornia. Je známa svojím zameraním na sociálnu spravodlivosť a reformu trestného súdnictva.
  • Kontroverzie: Bola kritizovaná za svoje činy, ktoré v mnohých prípadoch poškodili černošskú menšinu, a za toxickú atmosféru v jej tíme.

Americká prezidentská kandidátka Kamala Harrisová poskytla rozhovor pre Fox News. Podľa denníka Washington Post v ňom ukázala svoje kvality, ale podľa nezávislých komentátorov to bol prepadák. Plus niekoľko faktov z jej životopisu.

Úvod: Kamala Harrisová, ako americká prezidentská kandidátka, sa zúčastnila rozhovoru pre Fox News, ktorý bol predmetom rôznych názorov. Denník Washington Post hodnotil jej vystúpenie pozitívne, zdôrazňujúc jej kvality, zatiaľ čo nezávislí komentátori jej výkon označili za neúspešný. Tento rozdiel v názoroch môže odrážať širšiu politickú a mediálnu polarizáciu v Spojených štátoch, kde rôzne médiá a komentátori často interpretujú rovnaké udalosti odlišne, v závislosti od svojich politických a ideologických predpojatostí. Kamala Harrisová, ktorá je prvou ženou, prvou Afroameričankou a prvou osobou juhoázijského pôvodu vo funkcii viceprezidentky USA, má dlhú históriu búrania bariér a stanovovania precedensov.

Narodila sa 20. októbra 1964 v Oaklande, Kalifornia, ako dcéra prisťahovalcov z Jamajky a Indie. Jej matka, Shyamala Gopalan, bola významná výskumníčka v oblasti rakoviny a jej otec, Donald Harris, je ekonóm. Harrisová získala bakalársky titul z politických vied a ekonómie na Howardovej univerzite a právnický titul na Hastings College of the Law. Predtým, ako sa stala viceprezidentkou, slúžila ako generálna prokurátorka Kalifornie a senátorka za štát Kalifornia. Jej politická kariéra je poznačená radom ‚prvých‘ – bola prvou černoškou a prvou ženou zvolenou za okresnú prokurátorku v San Franciscu, prvou ženou generálnou prokurátorkou Kalifornie a prvou juhoázijskou americkou senátorkou.

Harrisová je známa svojím zameraním na sociálnu spravodlivosť, reformu trestného súdnictva a ochranu práv menšín. Jej kampaň pre prezidentské voľby v roku 2024 sa sústredila na otázky ako imigrácia, ekonomika a zahraničná politika, pričom sa snažila osloviť široké spektrum voličov. Jej rozhovor pre Fox News a následné reakcie poukazujú na to, ako môže byť verejná percepcia politických osobností ovplyvnená nielen ich politikou a výkonmi, ale aj tým, ako sú prezentované a interpretované v médiách. Harrisová, ako historická postava v americkom politickom živote, bude aj naďalej predmetom intenzívnej pozornosti a diskusie, čo odráža jej významnú úlohu v súčasnom politickom diskurze.

RUDY


Kamala Harrisová poskytla rozhovor redaktorovi Fox News Bretovi Baierovi. V Amerike je považovaný za protitrumpovského novinára, ale v rozhovore s Kamalou Harrisovou sa nebál klásť nepríjemné otázky.

Hodnotenie pohovoru sa líši v závislosti od toho, kto ho píše. Washington Post napísal, že ukázala svoje kvality a fakty v „bojovnom rozhovore“. Ľavicová MSNBC tiež uviedla, že to bol „viac boj ako konverzácia“ a že Kamalovým cieľom bolo „prejsť celých 30 minút rozhovoru bez toho, aby sa príliš často zachytával v nezrozumiteľných odpovediach“. V článku sa ďalej uvádza, že „nie je isté, či to bola remíza, ale určite to nebolo KO“.

Voliči naklonení republikánom hodnotili jej rozhovor ako zlyhanie. Napríklad autor kreslenej postavičky Dilbert, Scott Adams, napísal: „Moje dvojslovné zhrnutie rozhovoru s Kamalou Harrisovou: totálny idiot. Kamalin kolaps je brutálny.“

Pohovor bez váhania

V rozhovore sa Bret Baier spýtal Kamaly Harrisovej na zrušenie všetkých Trumpových opatrení na ochranu hraníc a spomenul mená amerických žien, ktoré boli zavraždené nelegálnymi prisťahovalcami. Spýtal sa jej, prečo by ju ľudia mali voliť, keď povedala, že na predchádzajúcej politike Joea Bidena nezmení takmer nič. Spomenul jej podporu zmeny pohlavia pre odsúdených väzňov, ktorú by mali platiť daňoví poplatníci, a spýtal sa jej, kedy si všimla, že Joe Biden začína byť dementný.

Úryvok z rozhovoru, ktorý si pravdepodobne získal najväčšiu pozornosť:

Bret Baier: „79% ľudí si myslí, že krajina je na nesprávnej ceste. Po tri a pol roku pri moci je to na nesprávnej ceste.“

Kamala Harrisová: „A Donald Trump kandiduje na úrad. Počkajte chvíľu, obaja vieme, o čom hovoríme.“

Bret Baier: „Neviem. O čom to hovoríš?“

Kamala Harris: „Za posledné desaťročie bolo mne a republikánom, ktorí ma podporujú, jasné, že Donald nie je schopný úradu, že je nestabilný, nebezpečný a ľudia sú unavení.“

Životopis: Kamala Harrisová

Ľudia v Amerike sú výrazne lepšie oboznámení so životnou cestou Kamaly Harrisovej ako ľudia mimo Ameriky.

Rodičia Kamaly Harrisovej boli obaja vysokoškolskí profesori, ktorí sa narodili mimo Spojených štátov. Jej matka pochádza z Indie a pracovala v biomedicínskom výskume. Jej otec sa narodil na Jamajke vo vplyvnej rodine, ktorej predchodcovia vlastnili cukrové plantáže s viac ako tisíckou otrokov. Jeho otec Donald Harris študoval ekonómiu na Stanfordskej univerzite, kde sa stal prvým černošským profesorom s trvalým pôsobením. Vo svojich ekonomických tézach sa prihlásil k odkazu Karla Marxa a kapitalizmus považoval za zdroj nerovností.

Detstvo

Kamala Harrisová strávila detstvo v Berkeley v Kalifornii, kde mala jej matka dom, alebo v dome svojho otca v Palo Alto. V dvanástich rokoch sa jej rodina presťahovala do Kanady, kde jej matka dostala miesto na univerzite v Montreale. Kamala Harris vyštudovala strednú školu v Kanade. V štúdiu pokračovala vo Washingtone, kde si vybrala politológiu, a v Kalifornii, kde v roku 1989 získala právnický titul.

Kalifornský okresný prokurátor

Kamala Harrisová zlyhala pri prvom pokuse o advokátske skúšky. Po ich úspešnom dokončení sa stala okresnou prokurátorkou. Do radov kalifornských „vyšších kruhov“ sa dostala vďaka milostnému vzťahu so ženatým mužom Williem Brownom, ktorý bol v tom čase prvým černošským starostom San Francisca. Willie Brown vymenoval Kamalu Harrisovú do dvoch štátnych komisií a v reakcii na kritiku napísal článok do novín, ktorý niesol titulok „Áno, chodil som s Kamalou Harrisovou. Tak čo?“.

Kontroverzia

Po tom, čo sa stala kalifornskou štátnou prokurátorkou, bola Kamala Harrisová opakovane kritizovaná za svoje činy, ktoré v mnohých prípadoch poškodili černošskú menšinu.

V roku 2011 Najvyšší súd USA nariadil Kalifornii, aby prepustila väzňov s menšími priestupkami z preplnených väzníc kvôli neľudským väzenským podmienkam. Kamala Harrisová spolu s vtedajším demokratickým guvernérom Kalifornie odmietli vyhovieť príkazu súdu. Jej zdôvodnenie, že ignorovala príkaz súdu, niektorí kritici prirovnávajú k situácii, keď južné štáty historicky odmietali dodržiavať zákony proti segregácii.

Kamala Harrisová bola tvrdou zástankyňou kalifornského zákona, ktorý umožňoval rodičom dostať pokutu alebo až jeden rok väzenia, ak ich deti absolvovali viac ako 10 percent neospravedlnených školských hodín. Zákon sa týkal najmä detí z nebielych a chudobných rodín. Jeho symbolom sa stala černoška menom Cheree Peoples, ktorú úrady uväznili v čase, keď bola Kamala Harrisová na čele, pretože jej dcéra nechodila do školy, hoci dôvodom neprítomnosti jej dcéry bola vážna choroba. Obvinenia boli po dvoch rokoch právnych sporov stiahnuté, ale Cheree medzitým prišla o prácu a dom.

Senátor

Po zvolení do Senátu USA bola Kamala Harrisová zvolená za najľavicovejšiu senátorku zo všetkých 100 senátorov. Bola vybraná na pozíciu viceprezidentky v administratíve Joea Bidena, pretože Joe Biden výslovne povedal, že si vyberie „černošku“.

Predtým, ako bola po zosadení Joea Bidena zvolená za prezidentskú kandidátku USA a stala sa obľúbenou v médiách, bola najmenej populárnou viceprezidentkou vo verejných prieskumoch verejnej mienky za posledných päťdesiat rokov.

Osobnosť

O jej osobných kvalitách sa na sociálnych sieťach veľa špekuluje, ale skutočnosť, že 90 % zamestnancov opustilo jej tím od nástupu na pozíciu viceprezidentky, môže niečo naznačovať. Politico opísalo atmosféru v jej tíme v roku 2021 ako „nezdravú“. Podľa členov tímu Kamala Harrisová odmieta prevziať zodpovednosť za chúlostivé rozhodnutie a obviňuje z neúspechu podriadených. Nebola to prvá informácia tohto typu.

V roku 2019, keď Kamala Harrisová kandidovala na prezidentku, jeden z jej najbližších spolupracovníkov odstúpil a napísal otvorený list, v ktorom uviedol, že „toto je jeho tretia prezidentská kampaň a že nikdy nevidel organizáciu, ktorá by zaobchádzala so zamestnancami tak zle“. Toxická atmosféra, ktorá prevládala v jej kancelárii, keď bola kalifornskou generálnou prokurátorkou, je opísaná v článku v Business Insider. Podľa neho sa správala blahosklonne, najmä voči zamestnancom na nižších pozíciách.

Vox populi

Jeden z Američanov zhrnul osobnosť Kamaly Harrisovej na sociálnych sieťach takto:

Je privilegovaným dieťaťom univerzitných profesorov, ktoré nevie nič o americkej strednej triede a skúsenostiach černochov v Amerike, keďže ako tínedžerka žila v Kanade. Svoju pozíciu získala vďaka intímnemu vzťahu s oveľa starším demokratickým politikom a tomu, že je černoškou a ženou. Nikdy v živote nepracovala v súkromnom sektore.

Ako kandidátka na najmocnejšiu osobu na svete nedostala ani jeden hlas od občanov USA, ale bola vybraná zákulisnou dohodou. Ako viceprezidentka nedosiahla nič okrem zakrývania demencie amerického prezidenta.

Post scriptum

Zdá sa, že existujú dôvody, prečo je v Amerike prvýkrát od roku 1984 viac občanov registrovaných ako republikánov ako demokratov.

Nota. Autor:

Imidž Kamaly Harrisovej v samotnej Amerike je pravdepodobne odlišný od jej obrazu mimo Ameriky. Jedným z dôvodov môže byť skutočnosť, že Američania majú relatívne ľahký prístup k rôznym informáciám o jej minulosti, ktoré môžu v zahraničí chýbať, keďže väčšina správ je prevzatá z médií, ktoré sa otvorene stavajú na jej stranu.

Okrem toho majú Američania možnosť sledovať vystúpenia Kamaly Harrisovej a prehliadku fráz „naživo“, z ktorých „vyrastal som v rodine strednej triedy“, vyrastal som v rodine strednej triedy a vyniká „ekonomika príležitostí“. Zahŕňa návrh, aby afroamerické podniky dostávali pôžičky, ktoré by za určitých okolností nemuseli v plnej výške splatiť.

Syrzdarma môžete podporiť ľubovoľnou sumou, ak zistíte, že tu zverejnené informácie sú hodné príspevku. Ďakujeme, pozrite si odkaz nižšie.

G. Sitař



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading