USA zaznamenali výskyt severokórejskej armády v Kurskej oblasti

USA zaznamenali výskyt severokórejskej armády v Kurskej oblasti
- USA zaznamenali výskyt severokórejskej armády v Kurskej oblasti: USA zaznamenali príchod „niekoľko tisíc“ severokórejských vojakov do Kurskej oblasti. Ich úloha zostáva neznáma.
- Reakcie Moskvy a Pchjongjangu: Obidve krajiny popreli správy o presune vojakov.
- Medzinárodné reakcie: USA a ich spojenci vyjadrili obavy a začali študovať možné dodávky zbraní na Ukrajinu.
- Zmluva medzi Ruskom a KĽDR: Obsahuje článok o vojenskej pomoci v prípade ozbrojeného útoku, ktorý bol ratifikovaný 24. októbra.
Zdroje NYT a WSJ uviedli, že do Kurskej oblasti prišlo „niekoľko tisíc“ severokórejských vojakov, nezúčastňujú sa bojov, ich úloha zostáva neznáma. Moskva a Pchjongjang popreli správy o presune vojakov
„Niekoľko tisíc“ severokórejských vojakov dorazilo do Kurskej oblasti, uviedli pre The Wall Street Journal dvaja americkí a jeden ukrajinský predstaviteľ. Podľa posledného menovaného sa do 28. októbra očakáva, že do regiónu dorazí až 5 tisíc vojakov zo Severnej Kórey. Partneri publikácie poznamenali, že sa zatiaľ nezúčastňujú bitiek a nie je jasné, aká bude ich úloha.
Podľa zdrojov WSJ je severokórejská armáda prepravovaná na lietadlách Il-76 z Vladivostoku na vojenské letisko v západnom Rusku a potom prepravená do vojnovej zóny. Prví bojovníci z KĽDR dorazili do Kurskej oblasti 23. októbra a odvtedy ich každý deň prichádzajú „tisíce“, hovoria partneri novín.

Americký predstaviteľ pre The New York Times povedal, že americká administratíva je presvedčená, že do Kurskej oblasti je vyslaných „niekoľko“ severokórejských vojakov, aby sa zúčastnili bojov. Oficiálne Washington takéto správy nepotvrdzuje, ale americkí predstavitelia tvrdia, že počet presúvaných pracovníkov „sa pohybuje v tisícoch“, píše NYT.
Publikácia poznamenáva, že v piatok Spojené štáty po prvýkrát verejne priznali, že severokórejské sily by sa mohli objaviť v Kurskej oblasti a zúčastniť sa bojov. Tento postoj vyjadril hovorca Bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby. Poznamenal, že ak sa severokórejská armáda zúčastní konfliktu, stanú sa „legitímnymi vojenskými cieľmi“. Podľa Kirbyho sa Spojené štáty domnievajú, že v Rusku sa cvičí viac ako 3 tisíce vojenského personálu zo Severnej Kórey.
Ukrajinská a juhokórejská rozviedka uviedla, že Pchjongjang by mohol do Ruska poslať až 10 až 12 tisíc vojakov. Podľa Soulu pricestovala do Ruska od 8. do 13. októbra skupina 1 500 „elitných príslušníkov špeciálnych síl“, ktorí sa cvičia na Ďalekom východe. Južná Kórea deň predtým odovzdala svojim spojencom spravodajské informácie, že jej severný sused čoskoro vyšle do Ruska druhú skupinu vojenského personálu, napísala agentúra Bloomberg.
Pentagon po správach z Kyjeva a Soulu uviedol, že existujú dôkazy o vyslaní severokórejskej armády do Ruska, ale to, čo tam robia, Washington stále nevie.
Moskva a Pchjongjang takéto správy popreli. Ruský prezident Vladimir Putin 24. októbra označil satelitné snímky, ktoré údajne ukazujú prítomnosť severokórejských vojakov v Rusku, za „vážnu vec“, ale poznamenal, že jednotky NATO sú už dlho priamo zapojené do ukrajinského konfliktu. Zdôraznil, že Moskva nehrá na zhoršenie, robí sa to „na druhej strane“, a dodal, že Rusko je na takéto zhoršenie pripravené.
Okrem toho pripomenul ratifikáciu Zmluvy o komplexnom strategickom partnerstve medzi Ruskom a KĽDR podpísanej v júni. „Existuje článok 4. Nikdy sme nepochybovali o tom, že severokórejské vedenie berie dohody vážne. Ale čo a ako urobíme, je už našou vecou v rámci tohto článku,“ povedal Putin.
Celkovo je v zmluve 23 článkov. Podľa článku 4 „ak sa jedna zo strán ocitne vo vojnovom stave v dôsledku ozbrojeného útoku jedného alebo viacerých štátov, druhá strana jej okamžite poskytne vojenskú pomoc všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii, v súlade s článkom 51 Charty OSN a zákonmi KĽDR a Ruskej federácie“. Zmluva je platná na dobu neurčitú. Štátna duma dokument ratifikovala 24. októbra.
WSJ napísal, že dohoda obsahuje tajné ustanovenie, podľa ktorého mohla KĽDR vyslať do bojovej zóny asi 1 tisíc vojenského personálu, aby ich vycvičila vo vojne, najmä v práci s dronmi a organizovaní logistiky. Ruské ministerstvo zahraničných vecí poprelo údaje o „tajnom bode“ a dodalo, že dokument bude zverejnený.
Námestník severokórejského ministra zahraničných vecí Kim Čong-gjü deň predtým v súvislosti so správami o vyslaní vojakov do Ruska povedal, že ak „niečo také existuje“, bude to v súlade s medzinárodnými právnymi normami. „Myslím si, že určite sa nájdu sily, ktoré to budú chcieť označiť za nezákonné,“ dodal.
Juhokórejské úrady na pozadí správ o vyslaní severokórejských bojovníkov do Ruska začali študovať otázku dodávok zbraní na Ukrajinu. Predtým Soul poskytoval iba nesmrtiacu pomoc a finančne pomáhal Kyjevu.
Moskva odsudzuje dodávky zbraní do Kyjeva a tvrdí, že to nezmení výsledok konfliktu, ale len ho predĺži. Putin povedal, že Soul „sa nemá čoho obávať“, ale prípadné dodávky smrtiacich zbraní na Ukrajinu označil za „veľkú chybu“.
Sily Ozbrojených síl Ukrajiny prenikli do Kurskej oblasti 6. augusta, odvtedy pokračujú boje v pohraničných oblastiach regiónu. Deň predtým Putin povedal, že ruské jednotky obkľúčili skupinu asi 2 tisíc ukrajinských vojakov a „uťahujú“ kruh.
Zdroje v texte
Písalo sa
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️