Voliči sú hlboko skeptickí ohľadom zdravia americkej demokracie

Slabnúca Európa pasívne čaká na pokyny svojho nového pána
- Voliči sú hlboko skeptickí ohľadom zdravia americkej demokracie: Takmer polovica voličov je skeptická voči fungovaniu americkej demokracie, pričom 45 % verí, že nerobí dobrú prácu pri zastupovaní obyčajných ľudí.
- Ohrozenie demokracie: Tri štvrtiny voličov tvrdia, že demokracia je ohrozená, pričom vnímanie hrozieb sa líši podľa politických preferencií.
- Korupcia a frustrácia: Väčšina voličov verí, že vláda pracuje v prospech elít a nie spoločného dobra, čo vedie k frustrácii a volaniu po zásadných zmenách.
- Dôvera vo voľby: Napriek skepticizmu, takmer 80 % voličov verí, že výsledky prezidentských volieb v roku 2024 budú presné.
Takmer polovica tvrdí, že nerobí dobrú prácu pri zastupovaní ľudí a tri štvrtiny tvrdia, že je ohrozená, podľa prieskumu Times/Siena.
Podľa nového prieskumu New York Times/Siena College je takmer polovica všetkých voličov skeptická, že americký experiment v samospráve funguje, pričom 45 percent sa domnieva, že národná demokracia nerobí dobrú prácu pri zastupovaní obyčajných ľudí .

Tri štvrtiny voličov v Spojených štátoch tvrdia, že demokracia je ohrozená, hoci ich vnímanie síl, ktoré ju ohrozujú, sa značne líši na základe straníckych sklonov. A väčšina voličov sa domnieva, že krajinu sužuje korupcia, pričom 62 percent uviedlo, že vláda väčšinou pracuje v prospech seba a elít, a nie v prospech spoločného dobra.
Nahlodávajúca viera v takmer 250 rokov starý americký vládny systém nasleduje po štyroch rokoch bezprecedentných výziev: násilné nepokoje v snahe zvrátiť prezidentské voľby v roku 2020, odsúdenie bývalého prezidenta Donalda J. Trumpa za trestný čin a pokračovanie pána Trumpa. trvá na tom, že demokratický proces je zmanipulovaný.
Spolu s tvrdohlavou infláciou, rozdeľujúcimi kultúrnymi vojnami a geopolitickými krízami vyjadrujú voliči rozhorčenie nad americkou politikou a vládou, o ktorej sa domnievajú, že im nedokázala slúžiť na najzákladnejšej úrovni.
„Musím dokonca ísť do potravinovej banky a s manželom zarábame slušný plat a stále nemôžeme úplne vyjsť s troma deťmi,“ povedala Tyra Jackson-Taylor, 51, sociálna pracovníčka z Norfolku. Va. „Je to veľa, ja musím pracovať a on pracuje nadčas, len aby som sa pokúsil vyjsť v ústrety.“
Takáto frustrácia spôsobila, že 58 percent voličov verí, že finančný a politický systém národa potrebuje zásadné zmeny alebo kompletné prepracovanie. Niektorí sa čudujú, prečo sa zdá, že vláda nedokáže dosiahnuť výrazný pokrok v naliehavých otázkach.
„Mám 21 rokov – vždy je to streľba v škole,“ povedala Sarah Washington, dočasná pracovníčka v New Orleans. „Napríklad na získanie zbrane by mali existovať prísnejšie zákony. A prebehla diskusia o tom, ako by to malo ísť, a stále sa s tým nič nerobí. Hovoria o tom a potom sa stane ďalšia.“
Ale proti týmto širším protivetrom voliči vyjadrili dôveru v americký proces výberu lídrov v nadchádzajúcich voľbách. Takmer 80 percent voličov – vrátane väčšiny republikánov, demokratov a nezávislých – verí, že výsledky prezidentských volieb v roku 2024 budú presné. Takáto dôvera je zlepšením oproti stavu spred dvoch rokov , keď približne 70 percent voličov uviedlo, že dôveruje výsledkom strednodobých volieb. Američania poukázali na mainstreamové médiá a sociálne médiá ako na obzvlášť zlé pre demokraciu, hoci republikáni skôr ako demokrati obviňovali spravodajské kanály. Politická polarizácia však ovplyvňuje aj vnímanie Američanov toho, čo je na vine.
Republikáni považujú viceprezidentku Kamalu Harrisovú, prezidenta Bidena a demokratov vo všeobecnosti za zlé pre demokraciu. Uvádzajú tiež hlasovanie poštou, elektronické hlasovacie zariadenia, imigráciu a dokonca aj ministerstvo spravodlivosti.
Demokrati vidia jednu ústrednú hrozbu pre demokraciu: pána Trumpa.
„Je to stelesnený diktátor,“ povedal Jeffrey Braman, 51-ročný vojenský veterán z Lansingu v štáte Michigan. Vyjadril znepokojenie nad tým, že „viac ako 70 miliónov Američanov v neho verí“, pričom odkazoval na počet hlasov, ktoré pán Trump získal v roku 2020. „Viac ako 70 miliónov. To znamená, že chcú kráľa. Niekto, kto im bude diktovať.“
Takéto hlboké obavy z pána Trumpa by mohli pomôcť vysvetliť posun v rétorike kampane pani Harrisovej v posledných dňoch a vykresliť druhé Trumpovo prezidentstvo ako temný skĺznutie do fašizmu.
Len málo voličov však tvrdí, že obavy o demokraciu sú ústredným bodom ich hlasovania. Len 7 percent voličov uviedlo, že demokracia je najdôležitejšou otázkou pri ich voľbe za prezidenta.
Napriek tomu voliči, a nielen demokrati, vyjadrili znepokojenie nad autokratickými tendenciami politických lídrov. Len 21 percent všetkých pravdepodobných voličov súhlasilo s tým, že prezident by mal mať možnosť ísť mimo zákona, aby urobil to, čo líder považuje za najlepšie, namiesto toho, aby zostal v rámci existujúcich pravidiel a zákonov. Pred dvoma rokmi 30 percent voličov súhlasilo s konceptom prezidenta konajúceho mimo zákona.
Voliči sú hlboko znepokojení tým, ako Trump zvládne výsledky volieb, ak prehrá. Šesť z desiatich voličov si nie je istých, že pán Trump prijme výsledky. A takmer polovica všetkých voličov – vrátane 12 percent republikánov – sa obáva, že Trump a jeho spojenci sa pokúsia zvrátiť voľby nezákonnými prostriedkami.

„Trump je taký radikálny,“ povedala 74-ročná Katherine Muthová z okresu Elk v Pensylvánii.
Väčšina voličov naprieč politickým spektrom je presvedčená, že pani Harrisová prijme výsledky volieb a málokto sa obáva, že sa pokúsi zvrátiť výsledky, ak prehrá.
Napriek tomu, že voliči vyjadrujú široké znepokojenie nad ďalším pokusom o rozvrátenie volieb pána Trumpa, zdá sa, že boli tiež ovplyvnení jeho opakovanými klamstvami o podvodoch v amerických voľbách. Hoci sú podvody extrémne zriedkavé a pán Trump často tvrdí bez dôkazov, viac voličov sa obáva, že ľudia hlasujú nelegálne, než toho, že oprávneným voličom je zabránené odovzdať svoje hlasovacie lístky. Ide o obrat spred dvoch rokov, keď sa o niečo viac voličov obávalo potláčania voličov ako podvodov.
Podporovatelia pána Trumpa aj podporovatelia pani Harrisovej s rovnakou pravdepodobnosťou povedia, že demokracia je ohrozená. Medzi najmenej pravdepodobné, že demokracia je v neistom stave, patria voliči, ktorí v týchto voľbách novo podporujú pána Trumpa po tom, čo buď hlasovali za pána Bidena v roku 2020, alebo tieto voľby nevyužili. Žiadny z týchto voličov neuviedol demokraciu ako najdôležitejšiu otázku, ktorá motivuje ich hlasovanie.
„Myslím, že tentoraz sa stanem republikánom, pretože ekonomika je pre mňa skutočne najväčším problémom,“ povedal Oliver Funk, volič z Atlanty, ktorý v roku 2020 podporoval Bidena, ale tento rok plánuje hlasovať za pána Trumpa. „Myslím si, že Donald Trump bude lepšie zvládať len každodenné ceny, ako sme videli za posledné štyri roky.“
Vyjadril skepticizmus, že demokracia je skutočne ohrozená.
„Myslím si, že je smiešne povedať, že americká demokracia je ohrozená,“ povedal 25-ročný Funk. „Demokracia je v skutočnosti ohrozená po celom svete. Sme dosť rozmaznaní a celkom v bezpečí. Vlastne extrémne bezpečné.“
Prieskum tiež ukázal, že voliči nemusia nevyhnutne veriť niektorým z najprovokatívnejších vyhlásení pána Trumpa. Na otázku o jeho nedávnych hrozbách, že možno bude musieť použiť Národnú gardu na zaobchádzanie s Američanmi, ktorých nazval „nepriateľmi zvnútra“, takmer polovica všetkých voličov – vrátane štvrtiny republikánov – uviedla, že berú Trumpove komentáre vážne. Trumpovi spojenci často trvajú na tom, že voliči by nemali brať bývalého prezidenta doslovne, keď robí takéto vyhlásenia; Výsledky naznačujú, že voliči súhlasia.
Voliči však veria niektorým z Trumpovej konzistentnejšej rétoriky kampane. Tri štvrtiny voličov uviedli, že berú vážne, že Trump deportuje milióny imigrantov bez dokladov žijúcich v Spojených štátoch, a takmer 60 percent uviedlo, že berú vážne, že Trump využije ministerstvo spravodlivosti na stíhanie svojich politických oponentov.
Ale Trumpov jazyk o spoluobčanoch ako o „nepriateľoch zvnútra“ sa nemusí nevyhnutne uchytiť v jeho základni. Len 11 percent Trumpových podporovateľov opísalo voličov, ktorí si vybrali pani Harrisovú ako nepriateľa. Namiesto toho drvivá väčšina uviedla, že sú len Američania, s ktorými nesúhlasia.
V skutočnosti podporovatelia pani Harrisovej o niečo častejšie označujú voličov, ktorí uprednostňujú pána Trumpa, za nepriateľa; Uviedlo to 16 percent.
Písalo sa
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme. ➡️Chcem Prispieť na chod stránky JNS⬅️