4. apríla 2025

Orbán: Gruzínsko nechce byť druhou UA a zvolilo mier s Ruskom

orban gr

Maďarský premiér Viktor Orbán zablahoželal strane Gruzínsky sen k víťazstvu v parlamentných voľbách

Zdielajte....
  • Orbán: Gruzínsko nechce byť druhou UA a zvolilo mier s Ruskom: Maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Gruzínsko a zablahoželal strane Gruzínsky sen k víťazstvu v parlamentných voľbách.
  • Voľby a reakcie: Voľby vyhrala strana Gruzínsky sen s 53,92 % hlasov, ale opozícia neuznala výsledky a obvinila úrady z falšovania.
  • Mier a EÚ: Orbán zdôraznil, že Gruzínsko si zvolilo mier a Európsku úniu, a vyjadril presvedčenie, že republika vstúpi do EÚ o desať rokov.
  • Medzinárodné reakcie: Trinásť krajín EÚ kritizovalo voľby a Kremeľ odsúdil západné krajiny za zasahovanie do vnútorných záležitostí Gruzínska.

Maďarský premiér sa domnieval, že kritika volieb v Gruzínsku súvisí s víťazstvom konzervatívcov, ale Gruzínci si napriek tomu zvolili „mier a Európsku úniu“. Opozícia neuznala výsledky hlasovania a obvinila úrady z falšovania

Orbán: Gruzínsko nechce byť druhou UA a zvolilo mier s Ruskom

Maďarský premiér Viktor Orbán zablahoželal strane Gruzínsky sen k víťazstvu v parlamentných voľbách a poznamenal, že republike nebolo dovolené „stať sa druhou Ukrajinou“. Príslušné vyhlásenie urobil počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím gruzínskym náprotivkom Iraklim Kobakhidzem v Tbilisi.

Podľa Orbána Maďarsko a Gruzínsko „vedia, čo je vojna“ a Gruzínci si vybrali „mier a Európsku úniu“. Vyjadril presvedčenie, že Gruzínsky sen uskutočňuje proeurópsku politiku, a vyjadril presvedčenie, že republika vstúpi do EÚ o desať rokov.

Maďarský premiér uviedol, že maďarskí pozorovatelia boli prítomní na parlamentných voľbách v Gruzínsku a považovali hlasovanie za „slobodné a demokratické“. Vyzval tiež obyvateľov republiky, aby „brali vážne“ diskusiu v Európskej únii o tejto otázke. Diskusie o možných porušeniach vo voľbách podľa neho vznikajú vždy, keď vyhrajú konzervatívci.

Kobakhidze zase poďakoval Orbánovi za jeho návštevu Tbilisi a plodnú bilaterálnu spoluprácu vo všetkých oblastiach. Povedal predseda vlády Maďarska. že sa počas predvolebného obdobia zdržal návštevy Gruzínska, aby sa vyhol obvineniam zo „zahraničného zasahovania“.

Orbán pricestoval na dvojdňovú návštevu Gruzínska 28. októbra. Tam sa uskutočnilo jedno oficiálne stretnutie s Kobachidzem, po ktorom opustil republiku. Trinásť krajín EÚ považovalo cestu za „predčasnú“ a odsúdilo „všetky porušenia medzinárodných noriem týkajúcich sa slobodných a spravodlivých volieb“, ku ktorým podľa nich došlo počas parlamentných volieb v Gruzínsku.

Kremeľ oznámil „mentorský tón“ zo strany Spojených štátov a EÚ, ako aj ultimáta, ktoré proti Gruzínsku kladú západné krajiny. „Voľby vyhral ten, za ktorého hlasovali občania Gruzínska. V žiadnom prípade nemáme právo a nemáme túžbu a zámer zasahovať do vnútorných záležitostí Gruzínska. Nikdy sme to neurobili,“ povedal tlačový tajomník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov.

Voľby sa konali 26. októbra, vládnuci Gruzínsky sen ich vyhral s 53,92 % hlasov. Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová, bývalý líder republiky Michail Saakašvili a opozícia neuznali výsledky hlasovania, vyhlásili „totálne falšovanie“ a vyzvali občanov na protest. Zhromaždenie sa konalo 28. októbra, jeho účastníci požadovali nové voľby.

Maďarský minister zahraničných vecí poznamenal, že vedeniu EÚ sa rozhodnutie Tbilisi nepáčilo

„V Bruseli je veľa ľudí, ktorí chceli, aby sa Gruzínsko stalo druhou Ukrajinou, ale ľudia v Gruzínsku s tým nesúhlasili. Ak by sa Gruzínsko stalo druhou Ukrajinou, znamenalo by to prehranú vojnu, státisíce mŕtvych a milióny utečencov, pretože to znamená vojna na Ukrajine,“ povedal minister zahraničných vecí v rozhovore pre maďarskú televíziu.

Poznamenal, že „Gruzínsko nechce byť druhou Ukrajinou a Gruzínci urobili v tejto veci jasné rozhodnutie, aj keď to Bruselu spôsobilo veľkú bolesť“.

V odpovedi na otázku o vzťahoch medzi Gruzínskom a Ruskom, medzi ktorými v minulosti prebiehal ozbrojený konflikt, Szijjártó označil za obrovský úspech, že súčasná vláda Zakaukazskej republiky dokázala zaručiť mier napriek zložitej geopolitickej situácii v regióne a vo svete. „Odkedy je vládnuca strana (Gruzínsky sen) na čele krajiny, nedošlo k jedinej vojne, ani k jedinému ozbrojenému konfliktu, čo ukazuje, že ak vynaložíte úsilie, ak skutočne chcete mier, môžete ho dosiahnuť,“ zdôraznil minister.

Zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading