4. decembra 2024

Čína zaviedla bezvízový styk pre Slovenských občanov

5225311_3117087_travel_5219496_1920

Čína zaviedla bezvízový styk pre Slovenských občanov

Zdielajte....
  • Čína zaviedla bezvízový styk pre Slovenských občanov : Čína zaviedla bezvízový styk pre občanov Slovenska a ďalších ôsmich krajín od 8. novembra 2024 do 31. decembra 2025.
  • Podmienky: Držitelia bežných pasov môžu vstúpiť do Číny bez víz a pobudnúť tam najviac 15 dní za účelom obchodu, turistiky, rodinných návštev a tranzitu.
  • Skúšobné obdobie: Táto politika je zavedená na skúšobné obdobie, čo naznačuje možnosť jej ďalšieho hodnotenia a prípadného upravenia.
  • Rozšírenie politiky: Nasleduje po predchádzajúcom oznámení o zrušení víz pre občanov viacerých európskych krajín a Malajzie.

Čínska vláda skutočne oznámila rozšírenie svojej bezvízovej politiky na občanov deviatich ďalších krajín. Tento krok je súčasťou snahy o podporu cezhraničného cestovania a zjednodušenie prístupu pre občanov týchto štátov. Od 8. novembra 2024 do 31. decembra 2025 budú môcť držitelia bežných pasov zo Slovenska, Nórska, Fínska, Dánska, Islandu, Andorry, Monaka, Lichtenštajnska a Južnej Kórey vstúpiť do Číny bez víz a pobudnúť tam najviac 15 dní za účelom obchodu, turistiky, rodinných návštev a tranzitu.

Táto politika je zavedená na skúšobné obdobie, čo naznačuje možnosť jej ďalšieho hodnotenia a prípadného upravenia v závislosti od výsledkov a skúseností získaných počas tohto obdobia. Rozšírenie bezvízovej politiky nasleduje po predchádzajúcom oznámení o zrušení víz pre občanov Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Španielska, Malajzie, Švajčiarska, Írska, Maďarska, Rakúska, Belgicka a Luxemburska, čím sa zvyšuje počet krajín, ktoré sa môžu tešiť z tohto zjednodušenia cestovania. Tieto kroky sú súčasťou širšej iniciatívy Číny na podporu medzinárodného turizmu a obchodu, ako aj na zlepšenie vzájomných vzťahov s týmito krajinami.

Peking 1. november 2024 – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár dnes rokoval s čínskym ministrom zahraničných vecí Wangom Im. V rámci oficiálnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Roberta Fica v Čínskej ľudovej republike rokovali šéfovia diplomacií o vzájomných vzťahoch, ktoré boli po rokovaniach slovenského premiéra s čínskym prezidentom povýšené na úroveň strategického partnerstva, a dohodli sa na výraznom posilnení slovensko-čínskej ekonomickej spolupráce.

Čína si udržiava pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta a pre Slovensko je najvýznamnejším obchodným partnerom v Ázii. Ako vyzdvihol šéf slovenskej diplomacie, obchodná výmena dosiahla vlani 10,5 miliardy eur.

Predstavitelia vlády SR na rokovaniach v Číne.

„V Číne sprevádza premiéra Roberta Fica historicky najpočetnejšia delegácia deviatich vládnych predstaviteľov a osemdesiatky podnikateľských zástupcov, čím jasne prezentujeme zámer prehĺbiť naše partnerstvo. Svedčí o tom tiež 13 dohôd a memoránd o vzájomnej spolupráci podpísaných medzi SR a Čínou v oblasti hospodárstva, dopravy, cestovného ruchu, životného prostredia aj kultúry,“ vyhlásil minister Juraj Blanár a poukázal tiež na rozhodnutie čínskej strany o umožnení 15-dňového bezvízového režimu pre občanov SR: „Ide o benefit nielen v rámci turistického potenciálu, ale zároveň ide o ďalšiu podporu pre slovenské firmy podnikajúce v tomto teritóriu alebo tie so záujmom o naštartovanie nových exportných príležitostí.“

Ministri zahraničných vecí sa na rokovaní dohodli na ustanovení Medzivládnej komisie medzi Slovenskom a Čínou a konkrétnych krokoch k nastaveniu intenzívnejšej spolupráce na novej kvalitatívnej úrovni v rámci strategického partnerstva. Hovorili tiež o tom, ako môže Slovensko ako člen Európskej únie podporiť iniciatívy, ktoré budú posilňovať oblasť ekonomickej a investičnej spolupráce.

Podľa šéfa slovenskej diplomacie SR jasne preukázala svoj principiálny postoj pri európskom hlasovaní o zavádzaní dodatočných ciel EÚ na elektromobilitu: „Päť štátov vrátane Slovenska vystúpilo proti tomuto rozhodnutiu, ktoré môže mať prostredníctvom čínskeho automobilového trhu negatívny dopad práve na našu ekonomiku.“

Významnú úlohu pri rokovaniach o ďalšom mierovom samite v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine zohrávajú podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR krajiny tzv. globálneho Juhu, medzi ktoré patrí i Čína. Partneri prediskutovali všetky aspekty čínsko-brazílskeho šesťbodového mierového plánu vrátane zhodnotenia aktuálnej situácie a perspektív jej vývoja do budúcnosti. 

„Pánovi ministrovi som zopakoval postoj SR, ktorá presadzuje suverénnu zahraničnú politiku a predovšetkým mierovú politiku založenú na dodržiavaní medzinárodného práva, vzájomnom rešpekte, dôvere a úcte medzi krajinami. Dlhodobo zdôrazňujeme, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a považujeme za nevyhnutné podporiť všetky mierové aktivity, medzi ktoré patrí aj pripravovaný druhý mierový samit,“ uviedol minister J. Blanár.

Šéf slovenskej diplomacie dnes sprevádzal predsedu vlády SR na rokovaniach s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom, predsedom čínskej vlády Li Čchiangom vrátane plenárneho rokovania zástupcov vlád oboch krajín a tiež na stretnutí s predsedom Parlamentu Čínskej ľudovej republiky Čao Le-ťim. Počas ďalších dní oficiálnej cesty v Číne čaká ministra zahraničných vecí Juraja Blanára pracovný program s členmi slovenskej delegácie v provincii An-chuej a v Šanghaji.

ZDROJ



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading