Andrej Fursov: Zatváranie dverí do budúcnosti
- Andrej Fursov: Zatváranie dverí do budúcnosti. Hovorí o tom, že prvá polovica 21. storočia je obdobím megakrízy, ktorá nemá v histórii obdobu. Tvrdí, že je to obdobie, ktoré bude formovať nasledujúcich 70-80 rokov.
- Fursov tiež spomína, že spoločnosť sa ponára do 4. doby temna, čo prirovnáva k obdobiu temného stredoveku, keď staré takmer, ale nie úplne umrelo, a nové sa len liahne.
- V takejto situácii je podľa neho dôležité vytvárať štruktúry, ktoré dokážu zachovať centrá civilizácie a skrátiť trvanie doby temna. Príkladmi takýchto štruktúr sú kláštory druhého temného stredoveku a jezuitské kruhy XVI-XVII storočia.
- Fursov tiež spomína, že v polovici 60. rokov sovietska nomenklatúra odmietla urobiť prielom do postkapitalistickej budúcnosti a začala sa integrovať do západného systému prostredníctvom Rímskeho klubu.
- Podľa Fursova je dôležité analyzovať historickú situáciu a trendy vo vývoji moderného sveta, ako aj hlavné sociálne skupiny a uzavreté štruktúry, ktoré riadia vývoj moderného sveta.
Tieto fakty poskytujú zaujímavý pohľad na súčasné a budúce výzvy, ktorým čelí naša spoločnosť.
V prvej polovici 21. storočia sa súčasne zbiehali vlny rôznej dĺžky krízy. To znamená, že toto je taká megakríza – taká kríza v histórii ešte nebola. To neznamená, že sa musíte báť a zdvihnúť ruky. V prvom rade je to zbytočné. Po druhé, je to škoda. Roky 2020 sú zatváracími dverami do budúcnosti, posledným chronologickým koridorom, ktorý sa dostane do budúcnosti. Vstupenkou do budúcnosti je preto dobré vzdelanie, dobré zdravie našich detí a vnúčat. Toto je veľmi dôležitý moment, dôležité desaťročie, ktoré bude formovať nasledujúcich 70-80 rokov.
Zatváranie dverí do budúcnosti. Desaťročie, ktoré definuje nasledujúcich 70-80 rokov. Andrej Fursov
Nebudú tu prakticky žiadne maličkosti. Preto musíte veľmi pozorne sledovať, čo sa deje. Keď je spoločnosť na vzostupe, je najlepší čas na rôzne projekty a tie sa môžu naplniť. Ale ak spoločnosť prežíva systémovú krízu a jej terminálne štádiá – to sa deje teraz – potom je veľmi ťažké realizovať nejaké projekty. Post-Západ a s ním aj svet sa vo svojej histórii ponára do 4. doby temna, mám na mysli predovšetkým európske dejiny. Čo je temný stredovek? Toto je obdobie, keď staré takmer, ale nie úplne umrelo, a nové sa len liahne a z ich vzájomného pôsobenia vznikajú škaredé futuro-archaické formy. V takejto situácii nie je hlavnou vecou rekonštrukcia. Zrútený dom nemôžete znovu postaviť: postavíte ho nanovo a strecha sa vám zrúti. V tejto situácii je hlavnou aktivitou projektu vytváranie štruktúr, ktoré dokážu zachovať centrá civilizácie a skrátiť trvanie doby temna.
Príkladmi takýchto stavieb v skutočnosti sú kláštory druhého temného stredoveku (VI-IX storočie), jezuitské kruhy XVI-XVII storočia – v treťom temnom stredoveku. A v literatúre sú to dve Asimovove „akadémie“. Je nemožné prerobiť celý kolabujúci svet. Pretvárajú sa iba ostrovy spojení, na ktorých vzniká sieťová štruktúra novej spoločnosti. Nová spoločnosť vzniká ako sieť, ako systém enkláv. Je to dlhý, viacgeneračný proces akútneho boja. (Pozri Simakov príbeh „Generácia, ktorá dosiahla cieľ“). Preto musíme začať teraz, ako raz povedal maršal Lyautey.
Začať si vyžaduje niekoľko vecí. Prvý. Analýza historickej situácie a trendov vo vývoji moderného sveta. Sekunda. Analýza hlavných sociálnych skupín moderného sveta, ich potenciálu a záujmov: kto je spojenec, kto je nepriateľ. Tretí. Analýza hlavných uzavretých štruktúr, ktoré riadia vývoj moderného sveta, ich projektov; to znamená sústredené vyjadrenie ich záujmov, cieľov a zámerov. Len na tomto základe je možné pristúpiť k dizajnérskym aktivitám, chápať, že to ovplyvňuje záujmy iných ľudí a protirečí im, vstupuje s nimi do boja.
Viac o projekte. Viete, v polovici 60. rokov sovietska nomenklatúra odmietla urobiť prielom do postkapitalistickej budúcnosti. V jazyku oficiálnej ideológie – komunizmu. Veľmi sa mi páči termín Strugackého „svet poludnia XXII. storočia“. Odmietla a začala sa integrovať do západného systému. Verili, že keďže sme mocninou č. 2 a ak je Západ pripravený ísť s nami na uvoľnenie napätia, potom sa môžeme plne integrovať. A nebrali do úvahy len jednu vec, že tí ľudia, ktorí ovládajú svet 400 rokov, s nimi nebudú sedieť za jedným stolom. Žiadni Rusi, žiadni Číňania, absolútne nikto. Toto je exkluzívny klub. Ale skutok bol hotový.
V polovici 1960. rokov sme sa začali integrovať do západného sveta prostredníctvom Rímskeho klubu s pomocou takzvaného uvoľňovania napätia. Potom prišiel gorbačovizmus. Potom jeľcinizmus. A začali sme zapadať. Navyše ako surovinový prívesok k samotnému projektu, ktorý umieral. Vliezli sme do mŕtvoly. A rozhodli sa, že nám tam bude teplo atď. Teraz sa ukazuje, že majú určitý projekt. Stále sú však v rozpakoch.
Doteraz sme nemali žiadny projekt. A nemyslím si, že v modernom svete má niekto taký 100% projekt. Keď sa ma opýtajú, čo ďalej? Kto vyhrá? Som hlboko presvedčený, že v budúcnosti, v najbližších 10-15-20 rokoch, zvíťazí ten, kto padne posledný, najlepšie na mŕtvolu nepriateľa. Stratégia Pure Go. Ak nemôžeme ponúknuť alternatívny projekt – nuž, nemáme výrobné zariadenia – môžeme urobiť ďalší. Môžeme vytvoriť bariéru okolo slepej uličky. Existuje taký úžasný politicko-fantastický román „Obrana slepej uličky“. To môže vyriešiť niektoré problémy.
Niekto povie: „Toto je stratégia Byzancie.“ Ale Byzancia žila v nepriateľskom prostredí 1000 rokov. Teraz to bude rýchlejšie a rýchlejšie. Ale ak nedokážete poraziť súpera v útočnej hre, potom musíte hrať veľmi dobre v defenzívnej hre… A spôsobujú mu problémy. Napríklad aby sa dusil energiou. A aby západní filištíni, títo chodiaci žalúdci, ktorí nie sú schopní ničoho nekonformného – aby sa začali pohrávať so svojimi vládami. Toto sa nazýva, ako povedal Liddell Hart, „stratégia nepriamej akcie“.
Autor: Andrej Fursov
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme