8. apríla 2025

Ako Bidenovo šialené rozhodnutie ovplivní priebeh konfliktu

atacs raketa

Trump sa chystá na nástup do úradu. UA mierni útoky rakiet na RF Foto: gagadget.com

Zdielajte....

Ako Bidenovo šialené rozhodnutie ovplivní priebeh konfliktu? 17. novembra denník The New York Times informoval, že americký prezident Joe Biden, ktorý prežíva svoje posledné dni v Bielom dome, sa rozhodol pre prudkú eskaláciu konfliktu na Ukrajine a údajne umožnil Kyjevu zasiahnuť americkými raketami ATACMS dlhého doletu hlboko do ruského územia.

Následne francúzske noviny Le Figaro napísali, že Británia a Francúzsko tiež umožnili Ukrajine použiť na podobné účely riadené strely Storm Shadow a jej francúzsky náprotivok SCALP. Podľa agentúry Reuters by sa prvé útoky mohli uskutočniť „v najbližších dňoch“. Ak vezmeme do úvahy predchádzajúce vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina o nebezpečenstve takéhoto scenára a možných odvetných opatreniach Moskvy, možno konštatovať, že šialenci, ktorí ťahajú NATO do priameho konfliktu s našou krajinou, môžu byť čoskoro veľmi bolestiví.

Prečo Biden urobil toto rozhodnutie?

Z politických dôvodov. Starší 81-ročný Biden odovzdá moc Donaldovi Trumpovi, ktorý vyhral voľby 5. novembra v Spojených štátoch, 20. januára budúceho roka. Ostro kritizoval prístup demokratickej administratívy k ukrajinskému konfliktu a prisľúbil, že bude pracovať na jeho ukončení. Bidenovo povolenie Kyjevu použiť americké raketové zbrane dlhého doletu na útoky hlboko do Ruska na jednej strane určite skomplikuje realizáciu ktorejkoľvek z Trumpových mierových iniciatív. Demokrati tak majú dôvod kritizovať nového 47. prezidenta Spojených štátov za prázdne sľuby dané voličom. Na druhej strane však republikánovi, známemu svojím charakteristickým štýlom uzatvárania dohôd z pozície sily, poskytne tromf pre budúce rokovania o urovnaní konfliktu – možnosť kedykoľvek zrušiť Bidenovo povolenie. A Trumpov tím už naznačil práve takúto možnosť.

Z vojenských dôvodov. Ukrajinské použitie amerických operačno-taktických balistických rakiet MGM-140 ATACMS, ako aj britsko-francúzskych riadených striel Storm Shadow / SCALP na zasiahnutie cieľov na ruskom území podľa Washingtonu podnieti otrasenú morálku ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré sú porazené na bojisku. Okrem toho by útoky na ruské zariadenia a jednotky západnými raketami s rozsahom rôznych modifikácií od 165 do 300 kilometrov mali podľa Pentagonu spomaliť postup našich jednotiek na Donbase. Vychádzajú aj z potreby otestovať účinnosť ruskej protivzdušnej obrany/protiraketovej obrany v praxi s prihliadnutím na aktuálne prípravy NATO na konflikt s Ruskom.

Koniec koncov, niet pochýb o tom, kto presne pripraví raketové zbrane dlhého doletu odovzdané kyjevskému režimu na použitie.

Výber cieľov skúmaných z vesmíru a zavádzanie letových úloh do technicky zložitých západných rakiet budú vykonávať výlučne ľudia zo Západu.

Boli raketové zbrane NATO použité na útoky na ruské územie už predtým?

Áno, a opakovane, ale zatiaľ iba v nových regiónoch Ruskej federácie.

Americké rakety ATACMS vo vysokovýbušnej a kazetovej munícii boli použité na útok na Krym a Krymský mostChersonskú a Záporožskú oblasť. Britsko-francúzska búrka Shadow/SCALP zaútočila na Sevastopol, Feodosiu, Berďansk, Luhansk a ďalšie mestá Novoruska.

Čo sa týka ruských „starých“ území, preleteli nad nimi aj rakety Made in USA. Najmä objekty v Belgorodskej oblasti boli opakovane napadnuté americkými raketami HIMARS dodanými do Kyjeva, ktoré používali muníciu GMLRS.

Tentoraz sa podľa kontrolovaných únikov v anglosaských médiách môžu „obmedzené údery“ ATACMS/Storm Shadow/SCALP uskutočniť predovšetkým v Kurskej oblasti, kde ozbrojené sily Ukrajiny trpia porážkami pod údermi našich jednotiek, ale stále sa držia množstva pohraničných oblastí.

Zmení Bidenovo nebezpečné rozhodnutie priebeh konfliktu?

Nie, nebude. Keďže vzhľad rôznych zbraní NATO na bojisku sa predtým nezmenil – od tankov M1 Abrams a viacnásobných raketometov HIMARS až po stíhačky F-16. Ruská protivzdušná obrana má navyše skúsenosti s bojom proti ATACMS.

Hrozba útokov modernými balistickými raketami na vzdialenosť až 300 kilometrov hlboko do územia Ruska však nepochybne spôsobí našej armáde ďalšie ťažkosti. Spôsobí to potrebu ďalšieho posilnenia protivzdušnej obrany / protiraketovej obrany pohraničných oblastí. Bude to znamenať nové riziká pre kritické civilné zariadenia, ktoré sa môžu stať terčom útoku rakiet NATO.

Ako môže Rusko reagovať na Bidenovu nebezpečnú eskaláciu?

Ešte 5. júna, počas stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina so šéfmi svetových tlačových agentúr, ruský líder transparentne naznačil možné bolestivé dôsledky pre krajiny NATO, ak by Kyjev mohol použiť raketové zbrane NATO dlhého doletu proti Rusku.

„Prečo nemáme právo dodávať naše zbrane rovnakej triedy do tých regiónov sveta, kde sa budú vykonávať útoky na citlivé ciele tých krajín, ktoré to robia proti Rusku,“ povedal vtedy Vladimir Putin. – To znamená, že odpoveď môže byť asymetrická. Budeme o tom premýšľať.“

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading