NYT: Čo sú to rakety ATACMS, ktoré môžu byť použité proti RF?
NYT: Čo sú to rakety ATACMS, ktoré môžu byť použité proti RF? Rozhodnutím Bidenovej administratívy povoliť Ukrajine použitie balistických rakiet ATACMS na útoky vo vnútri Ruska. Tieto rakety, vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin, sú balistické rakety krátkeho doletu, ktoré môžu zasiahnuť ciele vzdialené až 190 míľ. Ukrajina lobovala za toto povolenie už roky a teraz ho získala v posledných mesiacoch Bidenovej administratívy. Rakety budú pravdepodobne použité proti ruským a severokórejským jednotkám na podporu ukrajinských síl v Kurskej oblasti v západnom Rusku. Rozhodnutie o vyzbrojení Ukrajiny ATACMS bolo citlivou témou od začiatku vojny na Ukrajine, pričom Spojené štáty sa obávali eskalácie konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že tieto rakety sú kľúčové pre schopnosť Ukrajiny začať širšiu protiofenzívu.
V rámci veľkého politického posunu Bidenova administratíva povolila Ukrajine použitie balistických rakiet v Rusku. Bidenova administratíva po prvýkrát povolila Ukrajine použiť balistické rakety dodané USA na útoky vo vnútri Ruska, tvrdia americkí predstavitelia, čo znamená veľký posun v politike.
Rakety sú známe ako armádne taktické raketové systémy alebo ATACMS (vyslovuje sa „attack ‚ems“). Podľa amerických predstaviteľov budú pravdepodobne spočiatku použité proti ruským a severokórejským jednotkám na podporu ukrajinských síl v Kurskej oblasti v západnom Rusku.
Ukrajina už roky lobuje v Spojených štátoch za získanie povolenia, ktoré prichádza v posledných mesiacoch Bidenovej administratívy. Novozvolený prezident Donald J. Trump povedal, že sa bude usilovať o rýchle ukončenie vojny na Ukrajine.
Čo tieto rakety robia?
ATACMS, vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin, sú balistické rakety krátkeho doletu, ktoré v závislosti od modelu dokážu zasiahnuť ciele vzdialené 190 míľ s hlavicou obsahujúcou asi 375 libier výbušnín. Balistické rakety lietajú oveľa vyššie do atmosféry ako delostrelecké rakety a mnohokrát ďalej, pričom sa vracajú na zem neuveriteľne vysokou rýchlosťou kvôli gravitačnej sile.
Môžu byť odpálené z mobilných odpaľovacích zariadení HIMARS, ktoré Spojené štáty poskytli Ukrajine, ako aj zo starších odpaľovacích zariadení M270 odoslaných z Británie a Nemecka.
ATACMS sa často označujú ako „rakety dlhého doletu“, ale to je subjektívny pojem. Môžu dosiahnuť ďalej do Ruska ako ktorákoľvek iná ukrajinská raketa, ale nemôžu sa dostať tak ďaleko ako riadená strela alebo medzikontinentálna balistická raketa.
Raketa ATACMS bola vyvinutá v 1980. rokoch na ničenie sovietskych cieľov s vysokou hodnotou hlboko za nepriateľskými líniami. Bola postavená ako vzácna riadená zbraň v čase, keď sa Spojené štáty spoliehali hlavne na „hlúpe bomby“ a inú neriadenú muníciu.
Dnes má Pentagon vo svojom inventári dve verzie ATACMS – kazetovú zbraň a jednu, ktorá nesie jednu výbušnú nálož.
Prečo USA čakali?
Rozhodnutie o tom, či vyzbrojiť Ukrajinu ATACMS, je od rozsiahlej invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 citlivou témou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj od začiatku vojny žiadal zbrane, ktoré by mohli zasiahnuť ešte hlbšie na územie ovládané Ruskom a nakoniec aj na samotné Rusko.
Spojené štáty dodali Ukrajine ATACMS minulý rok, ale Bidenova administratíva doteraz odmietla súhlas s ich použitím cez hranice do Ruska.
Biely dom sa obáva, že ak Ukrajina použije raketu na útok na ciele hlboko v Rusku, prezident Vladimir Putin by mohol reagovať eskaláciou.
„Snažíme sa vyhnúť tretej svetovej vojne,“ povedal prezident Biden.
Niektorí predstavitelia Pentagonu sa tiež postavili proti poskytnutiu týchto rakiet Ukrajincom kvôli obmedzeným dodávkam.
Zelenskyj hovorí, že tento druh zbrane je kľúčový pre schopnosť jeho krajiny začať širšiu protiofenzívu a trvá na tom, že nemá v pláne zaútočiť na ruské mestá alebo sa zamerať na civilistov. V nedeľu v nočnom prejave naznačil, že americké obmedzenie bolo zrušené bez toho, aby to potvrdil, a povedal: „Takéto veci nie sú oznamované. Rakety budú hovoriť samy za seba.“
Ako ich Ukrajina využije?
Ruská armáda sa pripravuje na veľký útok odhadom 50 000 vojakov vrátane severokórejských vojakov na zakopané ukrajinské pozície v Kursku s cieľom získať späť celé ruské územie, ktoré Ukrajinci obsadili v auguste.
Ukrajinci by mohli použiť rakety ATACMS na útok na koncentrácie ruských a severokórejských jednotiek, kľúčové časti vojenského vybavenia, logistické uzly, muničné sklady a zásobovacie linky hlboko v Rusku. To by mohlo pomôcť Ukrajincom otupiť účinnosť rusko-severokórejskej protiofenzívy.
Minulý rok prezident Biden súhlasil s dodávkou niekoľkých stoviek ATACMS na použitie na ukrajinskom území ovládanom Ruskom vrátane Ruskom okupovaného Krymského polostrova. Nie je teda jasné, koľko rakiet Ukrajinci nechali vo svojom arzenáli na použitie v Kurskej oblasti.
Použili ich USA v boji?
Áno. Podľa vládnych záznamov americká armáda vystrelila v roku 1991 počas operácie Púštna búrka približne 30 ATACMS. Boli použité na útoky na iracké odpaľovacie zariadenia balistických rakiet stredného doletu a raketové základne zem-vzduch. Tieto verzie kazetovej munície prvej generácie mohli letieť asi 100 míľ. Keď prekonali svoje ciele, vypustili 950 bômb.
Armáda tiež vypálila viac ako 400 taktických rakiet nesúcich bomby v operácii Iracká sloboda, podľa vládnych záznamov, najmä v prvých ranných hodinách invázie v roku 2003.
Pentagon neskôr obmedzil používanie kazetovej munície, pretože často zlyhávala, a zasypával bojiská nebezpečnými výstrelkami, ktoré zabíjali a zraňovali vojakov a civilistov po skončení bojov. Armáda zrekonštruovala mnohé z prvých ATACMS v roku 2000 a nahradila bomby jednou výbušnou hlavicou.
NYT: The New York Times
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme