Bloomberg: UA útok britských rakiet Storm Shadow na RF
Bloomberg: UA útok britských rakiet Storm Shadow na RF: Útok britských rakiet Storm Shadow na Rusko: Spojené štáty stiahli námietky proti použitiu rakiet Storm Shadow na útoky hlboko do Ruska. Ozbrojené sily Ukrajiny už zahájili prvé údery, pričom Moskva varovala pred rizikami eskalácie.
Bloomberg: UA útok britských rakiet Storm Shadow na RF
Skutočnosť, že Spojené štáty stiahli námietky proti použitiu rakiet Storm Shadow na útoky hlboko do Ruska, dnes informovali zdroje The Times. Podľa agentúry Bloomberg už ozbrojené sily Ukrajiny zahájili prvé údery. Moskva varovala pred rizikami eskalácie.
Ozbrojené sily Ukrajiny (AFU) po prvýkrát odpálili britské riadené strely Storm Shadow hlboko do Ruska, informovala agentúra Bloomberg s odvolaním sa na informovaný zdroj. Podľa publikácie bol úder zasadený „vojenským cieľom“.
Príslušné povolenie udelila britská vláda ako reakciu na rozmiestnenie severokórejských jednotiek v blízkosti frontovej línie, čo Londýn považoval za krok k eskalácii, uviedol zdroj.
Neskôr informácie o použití britských rakiet potvrdil The Telegraph s odvolaním sa na očitých svedkov, ktorí našli trosky Storm Shadow neďaleko dediny Maryino v Kurskej oblasti.
Skutočnosť, že Spojené štáty stiahli námietky proti použitiu rakiet Storm Shadow na útoky hlboko do Ruska, dnes informovali zdroje The Times. Podľa novín na pozadí zmeny americkej politiky v oblasti používania rakiet dlhého doletu zmenil svoj postoj aj britský premiér Keir Starmer.
Ruské ministerstvo obrany zatiaľ nepotvrdilo informácie o raketových útokoch Storm Shadow na ciele v Rusku.
Moskva ani Pchjongjang zároveň oficiálne nepotvrdili vyslanie severokórejskej armády do Ruska. Putin v komentári k správam o tom povedal, že Rusko nikdy nepochybovalo o serióznom postoji Severnej Kórey k implementácii článku 4 zmluvy podpísanej v júni. „Čo a ako urobíme, je už naša záležitosť v rámci tohto článku,“ povedal.
Rusko a KĽDR podpísali v roku 2024 komplexnú dohodu o strategickom partnerstve. V článku 4 tohto dokumentu sa uvádza: „Ak sa jedna zo strán ocitne vo vojnovom stave v dôsledku ozbrojeného útoku jedného alebo viacerých štátov, druhá strana jej okamžite poskytne vojenskú pomoc všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii v súlade s článkom 51 Charty OSN a zákonmi KĽDR a Ruskej federácie.“
17. novembra denníky The New York Times (NYT) a agentúra Reuters informovali, že Kyjev dostal od Washingtonu povolenie na použitie západných zbraní dlhého doletu s doletom 300 km na ruskom území. Biely dom túto informáciu oficiálne nepotvrdil, no deň predtým ruské ministerstvo obrany oznámilo použitie amerických rakiet ATACMS ozbrojenými silami Ukrajiny na objekte v Brjanskej oblasti.
Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov to nazval „signálom eskalácie“. Prezident Vladimir Putin v septembri varoval, že zrušenie obmedzenia útokov západnými zbraňami dlhého doletu by znamenalo, že „krajiny NATO, Spojené štáty a európske krajiny sú vo vojne s Ruskom“.
Čo sú to riadené strely Storm Shadow a SCALP?
The Times zistili, že Spojené štáty stiahli námietky proti použitiu Storm Shadow dodaného Kyjevu na údery hlboko do Ruska. Čo sú tieto riadené strely a aké vlastnosti majú. Storm Shadow je britská riadená strela odpaľovaná zo vzduchu schopná zasiahnuť cieľ na vzdialenosť viac ako 250 km. Système de croisière conventionnel autonome à longue portée – Emploi général, „viacúčelová strela s plochou dráhou letu dlhého doletu s konvenčnou hlavicou“). Rakety Storm Shadow a SCALP-EG sú takmer identické, s výnimkou jednotlivých softvérových komponentov.
Vyvinula ho anglo-francúzska obranná spoločnosť Matra BAe Dynamics (od roku 2001 – MBDA), sériovo vyrábaná tou istou spoločnosťou. Štartuje sa z britských stíhačiek Eurofighter Typhoon, Tornado GR.4, ako aj francúzskych Mirage 2000 a Rafale a môže byť vypustený aj zo švédskeho Saabu Gripen.
Rakety Storm Shadow / SCALP-EP sú v prevádzke vo Veľkej Británii, Francúzsku, Grécku, Taliansku, Spojených arabských emirátoch (pod názvom Black Shaheen) a Saudskej Arábii. Od roku 2023 sa dodávajú na Ukrajinu, kde sú inštalované na Su-24M (Fencer-D v klasifikácii NATO) špeciálne vybavené na tento účel. Náklady na vývoj sú asi 2,5 milióna dolárov.
Taktické a technické vlastnosti
Hmotnosť – 1300 kg
Dĺžka – 5,1 m (5,5 m pre námornú modifikáciu SCALP Naval)
Priemer – 0,63 m
Rozpätie krídel – 3 m
Hlavica – BROACH 450 kg
Motor – Microturbo TRI 60-30 Prúdový
prúdový prúd Dojazd – od 140 do 550 km (do 290 km v exportnej verzii)
Rýchlosť – cca 1000 km/h
Navigácia – inerciálna/terénna referencia (TRN)/GPS
Jeho blízkymi analógmi sú francúzska ASMPA a nemecká TAURUS KEPD 350E.
Vývoj
Bol vyvinutý koncom 90. rokov a začiatkom 2000. storočia pre potreby britského a francúzskeho letectva. Myšlienka tohto projektu bola inšpirovaná skúsenosťami z vojny na Falklandských ostrovoch medzi Veľkou Britániou a Argentínou v roku 1982, keď Kráľovské letectvo čelilo potrebe zničiť dobre chránené a opevnené ciele mimo dosahu nepriateľskej protivzdušnej obrany. V tom čase Francúzsko a Západné Nemecko tiež sformulovali požiadavky na zbrane tejto triedy.
Bezprostredným predchodcom bol francúzsko-nemecký projekt APACHE, ktorý bol spustený v roku 1983 a ktorý vyvinul APACHE AP raketu s doletom 140 km. Kvôli nedostatočnej koordinácii taktických a technických detailov bol projekt MSOW v roku 1989 obmedzený a ďalší vývoj zbraní vykonávali krajiny nezávisle.
V rámci projektu APACHE a na základe skúseností APACHE AP vyvinula francúzska spoločnosť Matra Defense novú modifikáciu – APACHE AI s dosahom až 250 km, o ktorú má Veľká Británia záujem pre svoj projekt rakety dlhého doletu s konvenčnou hlavicou (Conventionally Armed Stand Off Missile – CASOM). V roku 1996 bol založený spoločný program Storm Shadow / SCALP, ktorý prevzala francúzsko-britská Matra BAe Defense, vytvorená v tom istom roku, spájajúca Matra Defense a British Aerospace (BAe). V roku 1997 podpísali ministerstvá obrany Veľkej Británie a Francúzska prvé zmluvy s Matra BAe Defense na dodávku rakiet, neskôr sa k počtu zákazníkov pridalo Taliansko a Spojené arabské emiráty.
Raketa je určená na ničenie strategicky dôležitých stacionárnych objektov – opevnených veliteľských stanovíšť a bunkrov, prístavnej infraštruktúry, letísk, mostov a iných objektov mimo oblasti pokrytia protivzdušnej obrany nepriateľa, čím sa minimalizujú straty lietadiel a posádok. Prvé testy sa uskutočnili vo Francúzsku v roku 2000. Od roku 2004 je v prevádzke vzdušných síl oboch krajín.
Existuje námorná modifikácia SCALP-EG – SCALP Naval (francúzsky: SCALP Naval). „námorná“), je v prevádzke od roku 2017 na viacúčelových fregatách FREMM a jadrových ponorkách Barracuda.
Od roku 2017 Spojené kráľovstvo a Francúzsko pracujú na novej generácii raketového programu FC/ASW (Future Cruise/Anti-Ship Weapon), ktorý má okolo roku 2030 nahradiť rakety Storm Shadow/SCALP-EG (Taliansko sa k programu pripojilo v roku 2023). Od toho istého roku existuje program na podporu a modernizáciu existujúceho arzenálu.
Bojové použitie
Storm Shadow bol prvýkrát použitý 21. marca 2003 letectvom v Iraku, vypustený z lietadla Tornado GR.4. Celkovo počas marca až apríla 2003, počas aktívnej fázy invázie do Iraku, 617. peruť KVVS vypálila 27 rakiet tejto triedy.
V roku 2011 použili francúzske, britské a talianske letectvo proti cieľom v Líbyi rakety Storm Shadow a SCALP-EG (celkovo bolo vypálených najmenej 75 rakiet). Boli použité aj v Sýrii, najmä v apríli 2018, britské letectvo informovalo o odpálení rakiet Storm Shadow na sklady chemických zbraní. V roku 2021 britské stíhačky uskutočnili útoky Storm Shadow na pozície Islamského štátu v Iraku (organizácia je v Rusku zakázaná). Celkovo bolo použitých viac ako 200 rakiet Storm Shadow / SCALP-EG, ďalších asi 3 tisíc bolo dodaných alebo objednaných pre potreby ozbrojených síl deviatich krajín.
Od roku 2023 sa na Ukrajinu presúvajú rakety Storm Shadow / SCALP-EG. V tom istom roku boli rakety použité pri útokoch na ciele na Kryme a v Sevastopole. Dňa 17. novembra 2024 Le Figaro informoval, že Francúzsko a Spojené kráľovstvo dali Kyjevu povolenie zaútočiť zbraňami dlhého doletu hlboko do Ruska. Nasledujúci deň však publikácia túto publikáciu vymazala a francúzske ministerstvo zahraničných vecí túto informáciu poprelo. Napriek tomu 20. novembra The Times informovali, že Spojené štáty stiahli námietky proti použitiu rakiet Storm Shadow na údery hlboko do Ruska.
Prezident Vladimir Putin v septembri varoval, že zrušenie limitu na útoky západnými zbraňami dlhého doletu by znamenalo, že krajiny NATO sú „vo vojne s Ruskom“.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme