3. apríla 2025

Chyba mladosti, ktorá môže nezvratne zmeniť mozog

pitie alkoholu

Chyba mladosti, ktorá môže nezvratne zmeniť mozog

Zdielajte....
  • Chyba mladosti, ktorá môže nezvratne zmeniť mozog: Štúdia o alkohole a mozgu: Nadmerná konzumácia alkoholu v mladosti môže mať dlhodobé negatívne účinky na mozog. Výskum na myšiach ukázal, že takéto zmeny môžu pretrvávať až do dospelosti, čo vedie k narušenej signalizácii medzi nervovými bunkami, podobne ako pri starnutí.
  • Experiment s myšami: Myši mali prístup k alkoholu každé štyri dni počas jedného mesiaca, čo zodpovedá typickému vzoru konzumácie alkoholu u ľudí so závislosťou. Po tomto období boli myši bez alkoholu až do dospelosti.
  • Dlhodobé účinky: Zmeny v mozgu spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu v mladosti pretrvávali aj v dospelosti. Niektoré zmeny sa síce vrátili do normálu, ale niektoré dôsledky zostali dlhodobé.
  • Budúci výskum: Vedci plánujú testovať, či proteín somatostatín môže chrániť mozog pred poškodením spôsobeným alkoholom.

Chyba mladosti, ktorá môže nezvratne zmeniť mozog

Neurobiol. Starnutie: Pitie alkoholu v mladosti môže navždy zmeniť mozog. Nadmerná konzumácia alkoholu v mládeži viedla k zmenám v mozgu myší podobným tým, ktoré sa vyskytujú pri starnutí. Ukázala to štúdia publikovaná v časopise Neurobiology of Aging.

„Z predchádzajúcich štúdií vieme, že nadmerná konzumácia alkoholu má vplyv na mozog, ale netušili sme, či sú tieto zmeny dlhodobé alebo reverzibilné,“ vysvetlili autori.

V experimente mali myši prístup k alkoholu každé štyri dni. Takáto frekvencia konzumácie alkoholu je typická pre ľudí so závislosťou od alkoholu, keď flámy cez víkendy nahrádzajú prestávky vo všedné dni.

Zvieratá boli mesiac vystavené alkoholu. Mali 8 až 12 týždňov, čo zhruba zodpovedá 20 rokom pre človeka. Myšiam potom nepodávali žiadny alkohol, kým nedosiahli vek 9 až 12 mesiacov, čo zodpovedá veku 30 až 40 rokov u ľudí.

Štúdia ukázala, že účinky nadmernej konzumácie alkoholu v ranom dospievaní pretrvávali v mozgu dospelých myší. Mali narušenú signalizáciu medzi nervovými bunkami. Podobné zmeny sa pozorujú pri zhoršenej pamäti a myslení v starobe.

„Hoci sa niektoré zmeny v neurónoch po odvykaní alkoholu vrátia do normálu, niektoré dôsledky nadmernej konzumácie alkoholu v mladom veku sú dlhodobé,“ poznamenali vedci.

Autori práce plánujú otestovať, či somatostatínový proteín, ktorý pomáha nervovým bunkám interagovať, môže chrániť mozog pred poškodením alkoholom.

Predtým vedci zistili súvislosť medzi demenciou a pečeňou.

Odkazy na zdroje v texte



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading