22. januára 2025

Svetoví lídri sa snažia o stabilitu s Čínou, keď Biden opúšťa javisko

20g20-china

Čínsky Si Ťin-pching, v popredí a v strede, s ďalšími svetovými lídrami na summite G20 v Riu de Janeiro v pondelok.Úver...Eric Lee/The New York Times

Zdielajte....
  • Svetoví lídri sa snažia o stabilitu s Čínou, keď Biden opúšťa javisko: Počas stretnutia v Južnej Amerike sa mnohí svetoví lídri zapojili do diplomatických rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Britský premiér Keir Starmer a austrálsky premiér Anthony Albanese zdôraznili potrebu konzistentných a trvalých vzťahov s Čínou.
  • Prezident Biden a jeho odchod z funkcie: Prezident Biden sľúbil, že nedovolí, aby konkurencia prerástla do konfliktu, keď sa pripravoval odovzdať moc novozvolenému prezidentovi Donaldovi J. Trumpovi, ktorý prisľúbil konfrontáciu s Čínou v otázke ciel.
  • Komplikované otázky a potenciálne konflikty: Stabilitu ohrozuje množstvo komplikovaných otázok, ako sú ľudské práva, osud Taiwanu, technologická konkurencia, kybernetické útoky, pomoc Rusku a clá.
  • Diplomatické úsilie a výzvy: Čínsky prezident Si Ťin-pching zdôraznil potrebu vzájomného rešpektu a mierového spolužitia, ale zároveň varoval, že Čína bude rozhodne chrániť svoju suverenitu, bezpečnosť a rozvojové záujmy.
  • Budúcnosť globálnej diplomacie: Svetoví lídri sa pripravujú na návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu a na možné zmeny v diplomatických vzťahoch s Čínou.

The New York Times: Svetoví lídri sa snažia o stabilitu s Čínou, keď Biden opúšťa javisko

Návrat novozvoleného prezidenta Donalda J. Trumpa, ktorý prisľúbil, že bude konfrontovať Čínu v otázke ciel, vytvoril hlbokú neistotu o úlohe USA pri vyhýbaní sa globálnym konfliktom.

Keď sa tento týždeň zišli v Južnej Amerike, mnohí svetoví lídri sa zapojili do jemného diplomatického tanca s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Britský premiér Keir Starmer vyzval na „konzistentný a trvalý“ vzťah s Čínou. Austrálsky premiér Anthony Albanese prisľúbil, že bude „trpezlivý, kalibrovaný a rozvážny“. Prezident Biden sľúbil, že nedovolí, aby „konkurencia prerástla do konfliktu“, aj keď sa pripravoval odovzdať moc novozvolenému prezidentovi Donaldovi J. Trumpovi, ktorý prisľúbil konfrontáciu s Čínou v otázke ciel.

Zatiaľ čo Spojené štáty prechádzajú od pána Bidena k pánovi Trumpovi, prezidenti a premiéri na celom svete hľadajú stabilitu, najmä pokiaľ ide o Čínu. Pán Si vo svojich vlastných poznámkach počas stretnutia v Peru povedal pánovi Bidenovi, že chce udržať „stabilné, zdravé a udržateľné“ vzťahy so Spojenými štátmi.

Stabilitu, o ktorú sa svetoví lídri usilujú s Čínou, však ohrozuje množstvo komplikovaných otázok, ktoré pretrvávali tesne pod pozlátkom zdvorilosti na summite G20 v Riu de Janeiro, ktorý sa skončil v utorok.

Potenciálne konflikty s Čínou sa týkajú ľudských práv, osudu Taiwanu, technologickej konkurencie, kybernetických útokov, pomoci Rusku a ciel.

A napriek všetkej pompéznosti a zdvorilostiam, keď pán Biden uzatvára polstoročie na svetovej scéne, existuje hlboká neistota ohľadom úlohy, ktorú by Spojené štáty mohli zohrať pri odvrátení týchto konfliktov.

Vo svojom poslednom prejave v OSN v septembri Biden povedal, že svet je v „ďalšom zlomovom bode“ a dodal: „Rozhodnutia, ktoré urobíme dnes, určia našu budúcnosť v nasledujúcich desaťročiach.“

Pokiaľ ide o Čínu, jeho kolegovia dúfajú, že ich rozhodnutia sa ukážu ako správne. „Európski lídri sa budú pozerať na Si Ťin-pchinga s takýmto spôsobom: ‚Teraz musíte vystúpiť‘,“ povedal John Delury, historik modernej Číny. „Ako, toto už nie sú len reči. Naozaj chceme pozdvihnúť tento vzťah, aby sme sa na vás mohli spoľahnúť.

Čínsky prezident využil summit G20 na propagáciu svojej krajiny ako priaznivého zástancu otvoreného obchodu a medzinárodnej stability. Čínski lídri už dlho ponúkajú upokojujúce témy v prejavoch pre globálne publikum, ale zdá sa, že pán Xi a jeho poradcovia dúfajú, že zahraniční lídri budú vnímavejší, kým sa budú pripravovať na napätie a neistotu druhého Trumpovho funkčného obdobia.

Krajiny by sa mali „navzájom vnímať ako príležitosť, nie ako výzva, a mali by sa k sebe správať ako k partnerom, nie ako k protivníkom,“ povedal Si Ťin-pching lídrom na summite G20 v pondelok.

Si však vydal aj implicitné varovanie pre ostatných prítomných lídrov. Čínsky líder sľúbil, že bude dodržiavať záväzok „vzájomného rešpektu, mierového spolužitia a získanej spolupráce“, ale tiež povedal, že „naša pozícia rozhodne chrániť suverenitu, bezpečnosť a rozvojové záujmy Číny zostáva nezmenená“.

Toto varovanie bolo zdôraznené na summite v pondelok počas úvodného zasadnutia, na ktorom vystúpili všetci lídri. Televízne kamery bežali, keď pán Starmer predniesol svoje komentáre. Keď však spomenul obavy o ľudské práva v Číne a zaobchádzanie s Jimmym Laiom, hongkonským podnikateľom a prodemokratickým disidentom, čínski zástupcovia vo veľkej konferenčnej miestnosti rýchlo zablokovali výhľad kamier a vytlačili novinárov z miestnosti.

Bola to pripomienka, že diplomacia s Čínou bola často skalnatá.

V Spojených štátoch hnev pána Si nad rozhodnutím pána Bidena zostreliť čínsky špionážny balón ukončil väčšinu komunikácie medzi krajinami na viac ako rok.

V Austrálii vzplanulo napätie v súvislosti s aktivitami Komunistickej strany Číny v Austrálii a prehĺbením obáv z regionálnych ambícií Číny. V pondelok Si Ťin-pching povedal, že obe krajiny „boli svedkami niektorých zvratov“.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajú ruky. Obaja majú na sebe tmavomodré obleky, biele košele a tmavé kravaty.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron so Si Ťin-pchingom na okraji summitu G20 v utorok.Úver…Ludovic Marin/Agence France-Presse — Getty Images

Austrália a Čína však v posledných mesiacoch obnovili rozhovory na vysokej úrovni a zmiernili niektoré obavy z ciel, čo je znakom toho, že pán Albanese, rovnako ako ostatní lídri, túži nájsť spôsoby, ako udržať pracovné vzťahy. Po pondelkovom stretnutí medzi oboma mužmi pán Albanese zverejnil na sociálnych sieťach fotografie, na ktorých si podávajú ruky.

„Dialóg je rozhodujúci a dosiahli sme povzbudivý pokrok,“ napísal. „Obchod plynie voľnejšie. A to prináša výhody obom krajinám a ľuďom a podnikom na oboch stranách.“

Washington a Peking sa v posledných dvoch rokoch tiež snažili zmierniť napätie medzi nimi. Komunikácia medzi vysokopostavenými diplomatmi a vojenskými predstaviteľmi v oboch krajinách sa obnovila. A sobotňajšie stretnutie medzi Bidenom a Si Ťin-pchingom, druhé za rok, malo ukázať, že lídri môžu navzájom spolupracovať.

Pán Biden je však chromá kačica, ktorú čoskoro nahradí pán Trump. Úradníci na celom svete sa pripravujú na návrat ku konfrontačnej politike pána Trumpa, zatiaľ čo túžia zistiť, či sa počas druhého funkčného obdobia niečo zmení.

Trump sľubuje prudké zvýšenie ciel. Ak bude konať podľa týchto sľubov, mohol by poškodiť americké postavenie v zahraničí, dokonca aj s pevným spojencom, akým je Austrália, zvýšením bariér na trhoch v Spojených štátoch, povedal Richard McGregor, vedúci pracovník pre východnú Áziu v Lowy Institute, zahraničnopolitickom think-tanku v Sydney.

„Myslím si, že to má potenciál skutočne poškodiť imidž Spojených štátov v Austrálii a následne narušiť určitú podporu aliancie,“ povedal v rozhovore. „Nechcem to preháňať, ale je to korozívne pre imidž USA.“

Čínski politici medzitým hľadajú diplomatické príležitosti po tom, čo sa Trump vráti do Bieleho domu.

Čínska zahraničná politika „neprejde transformačným posunom len preto, že Trump prevezme úrad,“ povedal v rozhovore Wang Wen, dekan Inštitútu pre finančné štúdie v Čchung-jangu na Čínskej univerzite Renmin v Pekingu. „Na druhej strane, Trumpov návrat prinúti čínsku zahraničnú politiku, aby sa stala flexibilnejšou voči celému radu krajín.“

Prezident Biden a pán Xi sedia oproti sebe pri dlhých stoloch. Každý má po boku sediacich veľa pomocníkov.
Prezident Biden a pán Xi, obklopení vysokými poradcami, sa v sobotu stretli v peruánskej Lime.Úver…Eric Lee/The New York Times

V posledných rokoch sa Peking už snažil znížiť svoju izoláciu a otupiť vplyv Washingtonu tým, že napravil vzťahy s vládami v Európe a v celom ázijsko-tichomorskom regióne.

Si sa uchádzal o francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholza a postrčil ich, aby sa vzdialili od Washingtonu. Minulý mesiac Čína a India oznámili dohodu o hliadkovaní na spoločnej himalájskej hranici, kde v roku 2020 vypukli smrteľné zrážky medzi ich jednotkami.

Napriek tomu sa zdá, že existujú limity toho, do akej miery môže Si Ťin-pching úspešne využiť potenciálne diplomatické príležitosti vytvorené Trumpom.

Napriek všetkým Si Ťin-pchingovým rečiam o otvorenom obchode zahraniční investori a spoločnosti často čelia vysokým prekážkam pri podnikaní v Číne. Nárast lacného vývozu Číny tiež frustroval Brazíliu, Južnú Afriku a ďalšie rozvojové krajiny, ktoré sa prikláňali k Pekingu. Čínsky tovar podhodnocoval priemysel v ich vlastných krajinách a stál pracovné miesta.

„USA sú oveľa otvorenejšou ekonomikou ako Čína, ale v skutočnosti by ste to nevedeli, keby ste len počúvali oboch lídrov, pretože Trump vždy hovorí o protekcionizme a Si vždy hovorí o voľnom obchode,“ povedal McGregor. „Viete si predstaviť, že by Si niekedy povedal, že ‚clo‘ je jedno z najkrajších slov v čínskom jazyku?“

Pre pána Bidena znamenal koniec utorkového summitu G20 záver jeho pôsobenia na svetovej scéne, kde obhajoval medzinárodné aliancie a organizácie. Pre jeho náprotivkov to bol začiatok novej kapitoly v globálnej diplomacii, ktorá sa môže viac ako kedykoľvek predtým zameriavať na Čínu.

Osud týchto diplomatických snáh sa pravdepodobne nedozvieme mesiace alebo dokonca roky. Delury povedal, že predpovede sú riskantné, ale dodal, že „Čína v tejto chvíli určite sklame svojich najväčších roztlieskavačov“.

Pán Biden stojí za veľkým rečníckym pultom a máva publiku, ktoré nie je v zábere.
Pán Biden po prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v septembri.Úver…Haiyun Jiang pre The New York Times

Zdroj: The New York Times



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading