24. novembra 2024

Vedci v Japonsku skonštruovali prvý satelit vyrobený z dreva

Vedci v Japonsku skonštruovali prvý satelit vyrobený z dreva

Zdielajte....

Vedci v Japonsku skonštruovali prvý satelit vyrobený z dreva. Tento satelit, nazvaný LignoSat, je výsledkom kombinácie tradičných techník spracovania dreva a modernej raketovej vedy. Satelit bol vypustený na Medzinárodnú vesmírnu stanicu a plánuje sa jeho umiestnenie na obežnú dráhu začiatkom decembra. Ak bude úspešný, môže otvoriť nové možnosti pre využitie dreva vo vesmíre. Projekt tiež rieši environmentálne problémy, pretože drevo pri spaľovaní produkuje menej škodlivých látok ako kovové satelity. Vedci testovali rôzne druhy dreva a nakoniec vybrali magnóliu pre jej ľahkosť a odolnosť.

Vedci v Japonsku skonštruovali prvý satelit vyrobený z dreva zmiešaním odvekých techník spracovania dreva s raketovou vedou.

Od vypustenia Sputnika 1 v roku 1957 sa satelity vyrábajú z kovov. Skupina japonských vedcov si myslí, že má životaschopnú alternatívu: drevo.

Raketa SpaceX odštartovaná v pondelok večer z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride s prvým modelom satelitu na svete s drevenými komponentmi, čo znamená potenciálny posun vo vesmírnom inžinierstve, ktorý spája špičkovú technológiu s tradičným remeselným spracovaním.

Satelit, drevená kocka s panelmi širokými štyri palce a malými plastovými a kremíkovými časťami, bude odoslaný na Medzinárodnú vesmírnu stanicu s radom elektroniky. Plán je vyniesť ho na obežnú dráhu začiatkom decembra, tvrdí Koji Murata, profesor lesnej a biomateriálovej vedy na Kjótskej univerzite v Japonsku, ktorý pracoval na satelite.

Ak bude vynález úspešný, pomenovaný LignoSat podľa latinského slova pre drevo, lignum, by mohol otvoriť dvere k inému využitiu dreva vo vesmíre. Myšlienka vznikla v roku 2017 z otázky, ktorú položil Takao Doi, japonský inžinier a bývalý astronaut NASA: Mohla by ľudská spoločnosť žijúca vo vesmíre pestovať stromy ako obnoviteľný stavebný materiál?

„Snažili sme sa premýšľať o tom, ako postaviť niečo na Mesiaci z dreva,“ povedal pán Murata v rozhovore. Potrebovali však overiť, či sa drevo dá použiť vo vesmíre. Nasledujúci rok začal pán Doi hovoriť o tom, ako sa asi pred sto rokmi stavali lietadlá z dreva. „Tak prečo nevyrobiť satelit aj z dreva?“ povedal pán Murata.

To, čo začalo ako impulzívna myšlienka, sa vyvinulo do seriózneho vedeckého úsilia, povedal. Pán Doi a skupina vedcov z Kjótskej univerzity a Sumitomo Forestry, jednej z najstarších japonských drevárskych spoločností, sa rozhodli určiť najlepšie drevo na odoslanie do vesmíru.

Testovali tri druhy: brezu, čerešňu a magnóliu. Vzorky boli v roku 2022 odoslané na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, kde strávili takmer osem mesiacov a boli vystavené extrémnym teplotám, „intenzívnemu kozmickému žiareniu a nebezpečným slnečným časticiam„.

„Testy nepotvrdili žiadny rozklad alebo deformácie, ako je praskanie, deformácia, odlupovanie alebo poškodenie povrchu,“ napísali vedci v januári.

Tím vybral magnóliu pre jej ľahké vlastnosti a odolnosť proti praskaniu. Drevo bolo spracované stáročnou japonskou technikou spracovania dreva nazývanou „sashimono“, ktorá používa zložité spoje namiesto skrutiek, klincov alebo lepidla na montáž nábytku a drevených budov.

Dvaja majstri tesári v Kjóte, ktorí zvyčajne reštaurujú historické budovy, ako je hrad Nijo, boli najatí na prácu na satelite, povedal Murata. Pomocou tradičných nástrojov, ako sú píly a dláta, vyrobili drevené komponenty, ktoré nakoniec obiehali okolo Zeme.

„Nikto predtým nepremýšľal o použití dreva pre raketovú vedu,“ povedal pán Murata. „Mnohí inžinieri si mysleli, že drevo je stará technológia a nedá sa použiť na špičkovú technológiu.“

Skupina výskumníkov vo Fínsku v roku 2021 uviedla, že je na podobnej misii vypustiť drevený satelit s použitím brezovej preglejky. Ich satelit však ešte nebol vyslaný do vesmíru.

Ani japonský projekt nebol bez výziev. Tendencia dreva nerovnomerne sa zmršťovať a deformovať, keď stráca vlhkosť, si vyžadovala starostlivé technické zváženie. Konečný návrh musela schváliť aj Japonská agentúra pre výskum letectva a vesmíru a NASA, ktorá sa podieľala na vypustení satelitu.

„Bolo veľa diskusií, pretože tento materiál nebol nikdy predtým použitý,“ povedal pán Murata.

Akonáhle bude drevo LignoSatu na obežnej dráhe, bude testované šesť mesiacov, kým zhorí v zemskej atmosfére. Vedci budú sledovať, ako veľmi sa drevo rozširuje a zmršťuje vo vesmíre a ako presne je možné merať geomagnetické pole vo vnútri drevenej konštrukcie.

Projekt by tiež mohol pomôcť riešiť rastúci problém pri prieskume vesmíru: vplyv na životné prostredie. Keď kovové satelity zhoria v atmosfére, uvoľňujú znečisťujúce látky, ako je oxid hlinitý, ktoré poškodzujú ozónovú vrstvu. Ale spaľovanie dreva jednoducho produkuje vodnú paru a oxid uhličitý, čistejší vedľajší produkt, povedal pán Murata.

Veľa sa môže pokaziť, keď je satelit vo vesmíre. Jeho solárne panely môžu prestať fungovať a batérie sa môžu prehriať alebo zamrznúť v prostredí, kde sa teploty môžu každú hodinu pohybovať od 212 stupňov do mínus 148 stupňov Fahrenheita.

Ale čo sa týka dreva, pán Murata sa neobáva. Povedal, že testy už ukázali, že drevo sa vo vesmíre nekazí.

Pri pohľade do budúcnosti pán Murata povedal, že tím si predstavoval väčšie drevené satelity. Ďalej v budúcnosti povedal, že jeho ambície presahujú obežnú dráhu Zeme.

„Dúfam, že na Marse budem pestovať drevo,“ povedal.

Cieľ sa dnes zdá byť pritiahnutý za vlasy. Nie je mu však cudzie dosahovanie nepravdepodobného.

„Kedysi som si myslel, že je nemožné poslať do vesmíru čokoľvek vyrobené z dreva,“ povedal.

https://www.nytimes.com/video/science/space/100000009805728/japan-world-first-wooden-satellite.html?smid=url-share

The New York Times



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading