Roman Michelko: Aké je pozadie koaličnej krízy?
Roman Michelko: Aké je pozadie koaličnej krízy? Koalícia sa už niekoľko týždňov, až mesiacov nachádza v pate. Problém je, že sa nevieme dohodnúť na obsadení niektorých kľúčových postov. Na prvý pohľad by sa možno mohlo zdať, že je to len boj o korytá, ale tak to v skutočnosti nie je. V pozadí tohto boja je mocenský zápas minimálne vnútri jednej koaličnej strany – konkrétne Hlasu. Hlas v snahe vyvzdorovať si post predsedu parlamentu a zároveň oslabiť, či zneistiť pozíciu svojho predsedu, začal hrať cynickú politickú hru. Stupňuje nátlak na SNS tým, že blokuje voľbu rady STVR, nomináciou absolútne neprijateľnej osoby.
Roman Michelko: Aké je pozadie koaličnej krízy?
To je však len zásterka, cieľ tohto, na prvý pohľad absurdného sporu ( Krajcer je neprijateľný aj pre absolútnu väčšinu voličov Hlasu a samozrejme aj Smeru) je oslabiť pozíciu predsedu strany Matúša Šutaja – Eštoka, na strane druhej donútiť svojho koaličného partnera k trvalému obsadeniu postu predsedu parlamentu. Deštruovať dohodu predsedu strany z koaličnej rady deň po tom, ako bola dosiahnutá a odobrená koaličnými špičkami, môže znamenať len jediné. Niekto v Hlase má obrovskú snahu na verejnosti ukázať, že pozícia predsedu nie je nielenže neotrasiteľná, ale naopak je veľmi vratká. Čo môže znamenať jasný odkaz do vnútra strany – že jeho výmena môže byť v strednodobom horizonte nielen možná, ale pravdepodobná. Bohužiaľ, je veľmi nešťastné, ak sa na takéto vnútrostranícke zápasy zneužíva spor o obsadenie kľúčových a podstatných postov. V priebehu víkendu sme boli svedkami nového modelu riešenia koaličnej krízy.
Ten by mal spočívať v tom, že z parlamentu by boli „vytlačení“ všetci členovia SNS – okrem Andreja Danka – tým, že by minister Taraba a ministerka Šimkovičová, plus štátny tajomníci z ministerstva životného prostredia, teda Štefan a Filip Kuff,a prišli naspäť do parlamentu. Vznikol by klub nezávislých poslancov a samojediný Danko by prípadne prešiel do klubu strany Smer. No a ako kompenzácia pre Tarabu by bol post podpredsedu parlamentu, na ktorom by vystriedal Andreja Danka. Koalícia by tak mala znova 79 poslancov ( ak by sa Danko urazil tak 78) a koalícia by naďalej fungovala ako dobre naolejovaný stroj. Tento plán má však jednu fatálnu chybu – je úplne nerealistický.
Na niečo také v klube SNS nie je ani najmenšia vôľa a ani členovia vlády a štátny tajomníci sa nehotujú vrátiť sa do parlamentu. Človek, sledujúci slovenskú politiku, musí disponovať veľmi veľkou fantáziou, ale toto je naozaj niečo, čo sa ani zďaleka nepribližuje realite. Koaličná kríza sa iste v strednodobom horizonte bude riešiť, ale s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou, to nebude riešenie, aké predostrel Rudolf Huliak.
Roman Michelko YT
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme