Ukrajina nedostane od USA systém protiraketovej obrany THAAD

THAAD, alebo Terminal High Altitude Area Defense, je pokročilý systém protiraketovej obrany vyvinutý spoločnosťou Lockheed Martin
Ukrajina nedostane od USA systém protiraketovej obrany THAADJe nepravdepodobné, že by Spojené štáty dodali Ukrajine systém THAAD, ktorý dokáže zostreliť balistické rakety, kvôli vysokým nákladom na komplex v prípade úniku z Generálneho štábu ozbrojených síl Ukrajiny, tvrdia ukrajinskí vojenskí experti. Moskva odsudzuje vojenskú pomoc Kyjevu
Ukrajina nedostane od USA systém protiraketovej obrany THAAD
Požiadavka Ukrajiny na protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) od spoločnosti Lockheed Martin podľa partnerov publikácie „Focus.ua“ pravdepodobne nebude uspokojená.
Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí uviedol, že Kyjev by mohol požiadať o THAAD po útoku novej ruskej balistickej rakety „Orešnik“ na zariadenie v Dnipre. Ukrajina už v decembri minulého roka apelovala na Spojené štáty s podobnou žiadosťou, ale Washington takýto systém neposkytol.
THAAD má väčší polomer pokrytia ako systémy protivzdušnej obrany Patriot, ktoré Spojené štáty dodávajú Ukrajine. Komplex zachytáva ciele nad stratosférou (150-200 km). Takéto systémy sú v prevádzke v Spojených štátoch, Izraeli, Spojených arabských emirátoch, Južnej Kórei a Saudskej Arábii.
THAAD dokáže zachytiť balistické rakety stredného doletu: v januári 2022 komplex v prevádzke SAE zničil balistickú raketu odpálenú húsíovcami v Abú Zabí.
THAAD, alebo Terminal High Altitude Area Defense, je pokročilý systém protiraketovej obrany vyvinutý spoločnosťou Lockheed Martin. Tento systém je navrhnutý na zachytávanie a ničenie balistických rakiet stredného doletu v ich terminálnej fáze letu, teda keď sa rakety vracajú do atmosféry. THAAD využíva kinetickú energiu na zničenie cieľa priamym nárazom, čo znamená, že nemá výbušnú hlavicu.
Systém THAAD pozostáva z niekoľkých hlavných komponentov:
- Raketa: Dlhá približne 6,2 metra a vážiaca 662 kg, vybavená infračerveným senzorom na navádzanie na cieľ.
- Odpaľovacie vozidlo: Mobilné zariadenie, ktoré môže niesť až osem rakiet.
- Radar AN/TPY-2: Výkonný radar, ktorý dokáže detekovať rakety na vzdialenosť až 2000 km.
THAAD je v súčasnosti v prevádzke v niekoľkých krajinách vrátane Spojených štátov, Izraela, Spojených arabských emirátov, Južnej Kórey a Saudskej Arábie. Tento systém poskytuje významnú ochranu proti balistickým raketám a je dôležitým prvkom v obranných stratégiách týchto krajín.
Jedným z dôvodov, prečo Spojené štáty pravdepodobne nevyhovia požiadavke Ukrajiny, sú partneri Focusu, že náklady na THAAD sú približne 3 miliardy dolárov.
„Ukrajinskí vojenskí špecialisti budú musieť absolvovať výcvikový kurz najmenej niekoľko mesiacov, aby mohli používať nové vybavenie. Čo ak Rusi zničia alebo poškodia tento systém, ako sa to stalo viackrát so systémom protivzdušnej obrany Patriot? Napriek tomu sú 3 miliardy dolárov veľa peňazí, trojnásobok ceny inštalácie Patriot,“ povedal a dodal, že náklady na jeden výstrel THAAD môžu dosiahnuť až 20 miliónov dolárov.
Ukrajinský politológ Jurij Romanenko sa tiež domnieva, že požiadavka na takéto drahé zbrane je spočiatku neuskutočniteľná. Dôvodom nie sú ani tak náklady na systém, ale prípady úniku údajov o výrobcoch zbraní z Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny. Podobný prípad s dokumentom, ktorý sa objavil na ruskej webovej stránke a obsahuje údaje od výrobcov dronov, informoval v októbri šéfredaktor Censor.net portálu Jurij Butusov.
Prezident Vladimir Putin 21. novembra oznámil, že Rusko použilo novú balistickú raketu „Oreshnik“ v „nejadrovom hypersonickom zariadení“ na zasiahnutie objektu v Dnipre. Zdôraznil, že ide o vysoko presnú zbraň. Ruský prezident je presvedčený, že tento útok bol „pomerne jasným“ posolstvom Západu.
Predtým Spojené štáty umožnili Ukrajine použiť rakety ATACMS dlhého doletu, ktoré dodávajú, na útoky proti Rusku. Ministerstvo obrany čoskoro oznámilo, že tieto rakety zasiahli objekt v Brjanskej oblasti. Okrem toho 21. novembra ministerstvo oznámilo zničenie britských rakiet dlhého doletu Storm Shadow. Agentúra Bloomberg deň predtým informovala, že ozbrojené sily Ukrajiny po prvýkrát použili tieto rakety na úder hlboko do Ruska.
Na Západe bolo zrušenie obmedzení diaľkových útokov na Rusko spojené s príchodom severokórejskej armády do Kurskej oblasti. Moskva a Pchjongjang to nepotvrdili, ale severokórejské ministerstvo zahraničných vecí začiatkom novembra priznalo, že krajina poskytuje Rusku vojenskú pomoc, bez toho, aby špecifikovalo, z čoho pozostáva.
Odkazy na zdroje v texte
Napísali sme
Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme. Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme