7. apríla 2025

Ultranacionalista vyhral prvé kolo Pr. volieb v Rumunsku

25romania-president-wvgm-jumbo

„Zakázaný“ kandidát Georgescu vydesil Ukrajinu a vedie prieskumy

Zdielajte....
  • The New York Times: Ultranacionalista vyhral prvé kolo Pr. volieb v Rumunsku. Georgescu získal 22,9 % hlasov, čo je najviac, ale nie dosť na celkové víťazstvo.
  • V druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční 8. decembra, bude pravdepodobne čeliť liberálke Elene Lasconiovej.
  • Georgescu je známy svojimi kontroverznými názormi, vrátane kritiky Ukrajiny, NATO a Európskej únie.
  • Odchádzajúci prezident Klaus Iohannis, ktorý je vo funkcii od roku 2014, presadzoval prozápadnú zahraničnú politiku.
  • Výsledky volieb prichádzajú týždeň pred parlamentnými voľbami, ktoré určia budúcu vládu Rumunska.

Ultranacionalista vyhral prvé kolo Pr. volieb v Rumunsku

Calin Georgescu, ktorý bol všeobecne odmietnutý ako okrajový extrémista, získal v nedeľu najviac hlasov. Pravdepodobne bude čeliť liberálnemu súperovi v druhom kole 8. decembra.

Rumunsko, člen NATO a hostiteľ zariadenia protiraketovej obrany vybudovaného Spojenými štátmi, sa ocitlo v politickom zmätku po prekvapivom víťazstve málo známeho ultranacionalistu v prvom kole prezidentských volieb, ktoré sa konali tento víkend.

Po spočítaní takmer všetkých hlasovacích lístkov oficiálne výsledky zverejnené v pondelok ráno dali najviac hlasov Calinovi Georgescuovi, kandidátovi čierneho koňa bez strany, ktorý bol všeobecne odmietnutý ako okrajový extrémista. Georgescu odsúdil Ukrajinu, NATO a Európsku úniu, často sa postavil na stranu Ruska a počas druhej svetovej vojny chválil rumunského fašistického vodcu.

Napriek tomu, že viedol, Georgescu získal v nedeľu len 22,9 percenta hlasov, čo je ďaleko od väčšiny potrebnej na celkové víťazstvo. Bude preto súťažiť v druhom kole 8. decembra proti druhému miestu – pravdepodobne liberálka Elena Lasconiová.

Výsledky rozvírili rumunskú politiku len týždeň pred parlamentnými voľbami, ktoré určia podobu budúcej vlády. Rumunský prezident má obmedzené právomoci, ktoré však zahŕňajú veľké slovo v oblasti vojenských výdavkov a zahraničnej politiky. Rumunsko je pevným podporovateľom Ukrajiny a zohralo významnú úlohu pri posilňovaní východného krídla NATO. Nová letecká základňa aliancie neďaleko Mihai Kogalniceaunu, dediny neďaleko Čierneho mora, bude jednou z najväčších v Európe.

Odchádzajúci prezident Klaus Iohannis, viacjazyčný etnický Nemec, ktorý je vo funkcii od roku 2014, počas svojho funkčného obdobia bagatelizoval nacionalistické témy a presadzoval silne prozápadnú zahraničnú politiku. Jeho popularita klesla v dôsledku rozsiahlej nespokojnosti so silným, ale nerovnomerným hospodárskym rozvojom Rumunska, vysokou infláciou a ďalšími problémami.

Georgescovo víťazstvo ohromilo nielen rumunské strany establišmentu, ale aj Georgea Simiona, pravicového populistu a otvoreného obdivovateľa Donalda J. Trumpa, od ktorého sa očakávalo, že skončí minimálne na druhom mieste. Skončil štvrtý.

Pán Georgescu, ktorý viedol kampaň hlavne na sociálnych sieťach a často hovoril o svojej kresťanskej viere, bol mainstreamovými médiami do značnej miery ignorovaný. Prezentoval sa ako pomstiteľ poslaný Bohom, aby slúžil Rumunom, najmä tým, ktorí bojujú o prežitie vo vidieckych oblastiach. Mnohí z týchto ľudí sa cítia zradení politickými elitami od pádu komunizmu v krvavej revolúcii v roku 1989, ktorá zvrhla diktátora Nicolae Ceausesca.

Rumunsko pravidelne koketovalo s extrémnym nacionalizmom, najmä v roku 2000, keď Corneliu Vadim Tudor, režimný básnik za vlády pána Ceausesca, ktorý bol známy zhoubnými útokmi na Maďarov, Židov a Rómov, vyhral prvé kolo prezidentských volieb. Prehral druhé kolo volieb s bývalým komunistom, veteránom Ionom Iliescom, vysokým úradníkom za pána Ceausesca.

Georgescu v nedeľu vyhlásil voľby za „modlitbu za národ“, ktorá dá hlas „poníženým“ a „tým, ktorí majú pocit, že na nich nezáleží a na nich v skutočnosti záleží najviac“.

Ako horlivý bojovník za národnú suverenitu často kritizoval Európsku úniu a NATO, vrátane amerického zariadenia protiraketovej obrany na základni kontrolovanej alianciou v juhorumunskej dedine Deveselu, západne od hlavného mesta Bukurešť.

Toto zariadenie spolu s druhým systémom protiraketovej obrany, ktorý nedávno začal fungovať v Poľsku, je už dlho hlavným zdrojom napätia medzi Ruskom a Západom.

Georgescu odsúdil súhlas Rumunska s hostením základne Deveselu ako „diplomatickú hanbu“.

Ruský prezident Vladimir V. Putin uviedol, že rumunské a poľské zariadenia, obe vybavené balistickými raketami, boli postavené na zachytávanie ruských rakiet a pred začatím totálnej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 požadoval, aby boli zatvorené. Pentagon tvrdí, že zariadenia boli postavené na zachytávanie rakiet vypálených darebáckymi štátmi, ako je Irán.

Zdroj: The New York Times



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading