8. decembra 2024
ua atack

Fatto Quotidiano vymenoval tri scenáre mieru na Ukrajine vrátane rozdelenia

Zdielajte....
  1. NYT: Putinovo mrazivé posolstvo: Prezident Vladimír Putin sa zdá byť v silnej pozícii, keďže ruské sily postupujú na Ukrajine a novozvolený prezident Donald J. Trump sa vracia do Bieleho domu.
  2. Hrozba jadrovej vojny: Putin varuje, že Amerika riskuje jadrovú vojnu tým, že rozširuje svoju pomoc Ukrajine.
  3. Nové rakety: Rusko zasiahlo Ukrajinu novou raketou stredného doletu s jadrovými kapacitami a plánuje pokračovať v ich výrobe.
  4. Trumpov návrat: Putin môže veriť, že Trumpov návrat do Bieleho domu by mohol viesť k mierovej dohode s Ukrajinou, ktorú by mohol vykresliť ako víťazstvo.
  5. Reakcia na západnú pomoc: Putin sa obáva, že Západ by mohol Ukrajine v budúcnosti poskytnúť výkonnejšie rakety s dlhším doletom, čo by mohlo eskalovať konflikt.
  6. Článok tiež spomína, že Putin opakovane signalizoval záujem o dohodnuté urovnanie, pokiaľ bude schopný udržať si územie, ktoré Rusko obsadilo na Ukrajine, a získať politické ústupky, ako je záruka, že Ukrajina nevstúpi do NATO.

NYT: Putinovo mrazivé posolstvo

V mnohých ohľadoch sa zdá, že prezident Vladimír Putin vyhráva. Ruské sily tlačia na Ukrajine vpred. Novozvolený prezident Donald J. Trump sa vracia do Bieleho domu. Únava z vojny sa šíri po celej Európe. Severokórejské jednotky posilnili rady jeho armády.

Keď Ukrajina odpaľuje americké rakety, Putin vysiela mrazivú správu
Ruský vodca zlovestne vyhlasuje, že Amerika riskuje jadrovú vojnu, keď rozširuje svoju pomoc.

A napriek tomu sa Putin vo štvrtok zdal byť unavený, ohrozený a novo ukrivdený, keď svoje bojovné hrozby voči svojim západným protivníkom posunul na novú úroveň.

Aj napriek vyhliadke na priateľskejšiu americkú administratívu za rohom sa opäť snaží čeliť možno najväčšiemu zlyhaniu svojej vojny: neschopnosti Ruska odradiť Západ od poskytovania kolosálnych množstiev vojenskej pomoci Ukrajine.

Výsledkom je, že Putin približuje Rusko k priamemu konfliktu so Spojenými štátmi ako kedykoľvek za posledné desaťročia. Vo štvrtok večer oznámil, že Rusko zasiahlo Ukrajinu novou raketou stredného doletu, s jadrovými kapacitami, pričom v televíznom prejave vykreslil Západ ako agresora, ktorý Moskve nenechal inú možnosť, ako reagovať.

V piatok Putin na stretnutí vojenských lídrov povedal, že Rusko bude pokračovať v používaní a začne s pravidelnou výrobou novej rakety.

O dva mesiace by druhé prezidentovanie pána Trumpa mohlo dať pánovi Putinovi šancu uzavrieť mierovú dohodu s Ukrajinou, ktorú by mohol vykresliť ako víťazstvo. Dovtedy však ľudia, ktorí študujú Kremeľ, hovoria, že Putin je odhodlaný vyslať domov mrazivé posolstvo, že Amerika riskuje jadrovú vojnu, keď rozširuje svoju podporu Kyjevu.

„Ruská strana jasne preukázala svoje schopnosti,“ povedal v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Obrysy ďalších odvetných opatrení, ak sa naše obavy nezohľadnia, boli tiež celkom jasne načrtnuté.“

Jeden z najvplyvnejších ruských bezpečnostných jastrabov, politológ Sergej Karaganov, vo štvrtok uverejnil článok, v ktorom varoval, že Rusko riskuje „vytrhnutie porážky z čeľustí víťazstva“. Tvrdil, že na to, aby Kremeľ zvíťazil nad Západom, musí zvýšiť hrozbu použitia jadrových zbraní.

„Rusko začalo vyhrávať v boji proti západnej agresii na Ukrajine,“ napísal Karaganov. „Ale je skoro a nebezpečné relaxovať. Boj sa ešte len začína.“

Od začiatku invázie vo februári 2022 bol Putin väčšinou opatrný, aby sa vyhol priamemu vojenskému konfliktu s NATO, aj keď západné krajiny naliali na Ukrajinu moderné zbrane, ktoré zabili desaťtisíce ruských vojakov.

Vo štvrtok však povedal, že je pripravený na takúto eskaláciu: Rusko má „právo“, povedal, zaútočiť na vojenské zariadenia krajín, „ktoré umožňujú použitie svojich zbraní proti našim zariadeniam“.

Hlavný dôvod tohto posunu sa zdá byť jasný: nedávne rozhodnutie prezidenta Bidena umožniť Ukrajine zaútočiť hlboko do ruského územia raketami dodanými Američanmi, ktoré majú dolet 190 míľ. Nasledovalo podobné rozhodnutie britskej vlády.

Zatiaľ čo súčasné zásoby západných rakiet na Ukrajine nestačia na zmenu priebehu vojny, zdá sa, že Putin sa obáva, že Západ by mohol Ukrajine v budúcnosti poskytnúť výkonnejšie rakety s dlhším doletom. „Od tohto bodu,“ povedal Putin vo štvrtok s odkazom na ukrajinské raketové útoky tento týždeň, „regionálny konflikt na Ukrajine vyprovokovaný Západom nadobudol prvky globálneho charakteru.“

Niektorí analytici však vidia druhý dôvod, prečo sa Putin môže cítiť pripravený podstúpiť väčšie riziko: Trumpov hroziaci návrat do Bieleho domu.

Koniec koncov, Putinove hrozby o „globálnej“ vojne sa zhodujú s Trumpovou rétorikou o tom, že pán Biden riskuje tretiu svetovú vojnu. Takže pán Putin – ktorý rýchlo pochválil pána Trumpa po tom, čo vyhral voľby – môže veriť, že podniknutie agresívnejších krokov by mu teraz mohlo pomôcť dosiahnuť výhodnú dohodu po inaugurácii pána Trumpa.

„Nemyslím si, že by sa obával zničenia svojich šancí na dohodu s Trumpom – skôr práve naopak,“ povedala Tatiana Stanovaya, vedúca pracovníčka Carnegie Russia Eurasia Center. „Trump zaujal stanovisko, že Bidenova politika vedie k tretej svetovej vojne, a to, čo robí Putin, to potvrdzuje.“

Pán Biden dlho odolával tomu, aby Ukrajina mohla zasiahnuť hlboko do Ruska americkými raketami, čo bolo veľmi frustrované Ukrajinou, uprostred obáv z reakcie pána Putina. V septembri Putin povedal, že takýto krok by jeho krajinu dostal do „vojny“ s NATO, čím po prvýkrát definoval konkrétnu „červenú čiaru“, ktorú varoval Západ, aby ju neprekračoval.

Tento týždeň ho Bidenova administratíva prekročila s odvolaním sa na Putinovu vlastnú eskaláciu vojny na jeseň tohto roku tým, že do boja priviedol tisíce severokórejských vojakov.

Predstavitelia Bidenovej administratívy vypočítali, že riziko eskalácie zo strany pána Putina sa so zvolením pána Trumpa znížilo.

Ale v Moskve niektorí túto predstavu spochybňujú. Bývalý vysoký ruský predstaviteľ, ktorý má blízko k Kremľu, povedal, že „nikto nevie“, či je dohoda s Trumpom skutočne možná. Ale „hrozba po Bidenovom rozhodnutí sa už objavila,“ dodal, „takže musíme reagovať.“ Hovoril pod podmienkou anonymity, aby diskutoval o citlivých rokovaniach Kremľa.

Americkí predstavitelia „preceňujú seba aj význam svojej agendy pre ostatných,“ povedal Dmitrij Trenin, jastrabí špecialista na bezpečnostnú politiku na moskovskej Vyššej ekonomickej škole. „Putin má svoj rozvrh a svoju stratégiu a bude ich dodržiavať.“

Napriek tomu Putin opakovane signalizoval, že má záujem o dohodnuté urovnanie, pokiaľ bude schopný udržať si územie, ktoré Rusko obsadilo na Ukrajine, a získať politické ústupky, ako je záruka, že krajina nevstúpi do NATO.

Často poukazoval na návrh zmluvy, ktorú ukrajinskí a ruskí vyjednávači vypracovali v prvých mesiacoch invázie v roku 2022, v ktorej by sa Ukrajina vyhlásila za „trvalo neutrálnu“ a akceptovala obmedzenia veľkosti svojej armády.

Rusko môže byť „dosť cynické a skeptické“ ohľadom vyhliadok na dohodu po tom, čo sa Trump ujme úradu, povedal Samuel Charap, vedúci politológ v RAND Corporation. „Ale stále si uvedomujú, že nakoniec potrebujú dohodu.“

Ukrajinskí a západní predstavitelia tvrdia, že Putin jednoducho hľadá dohodu len za svojich podmienok, čo sa rovná kapitulácii.

Zdroj: The New York Times



Dovoľujeme si Vás osloviť s prosbou o pomoc. Náš obsah nezamykáme.  Boj s liberálnou chobotnicou o právny štát po voľbách 2023 nekončí, práve naopak. Každý finančný príspevok sa ráta a pomáha nám pokračovať v našej práci. Ďakujeme


Napíšte čo si myslíte

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Discover more from Jednotné nezávislé Slovensko

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading